Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Програма фестивалю “Протасів Яр-2025” пам’яті Романа Ратушного: запрошуємо 4-6 липня до гурту, музики і дискусій

Програма фестивалю “Протасів Яр-2025” пам’яті Романа Ратушного: запрошуємо 4-6 липня до гурту, музики і дискусій
КИЇВВЛАДА • 0 переглядів • 1 хв читання

“Щоб жить – ні в кого права не питаюсь”. Таке гасло має ІІІ фестиваль “Протасів Яр” пам’яті громадського активіста та розвідника 93-ї бригади “Холодний яр” Романа Ратушного. Подія, що поєднує просвіту, громадську дію, музику та мистецтво, відбудеться впродовж трьох днів – 4-6 липня 2025 року в Києві, на галявині Протасового Яру.

Про це КВ стало відомо з інформації “Новинарні”, яка є інформаційним партнером фестивалю пам’яті Романа Ратушного.

Основна мета заходу залишається незмінною – популяризація сучасного і традиційного українського мистецтва, української історії, правозахисних та інших громадських ініціатив, із вшануванням пам’яті активіста “Протасового Яру” Романа Ратушного, чия справа триває і після його загибелі.

Окремий захід у межах цьогорічного фестивалю буде присвячено пам’яті Романового брата – Василя Ратушного, який загинув на фронті у лютому 2025 року.

Організатори фесту традиційно підготували різноманітну, насичену програму: поетичні читання, концерти, екскурсії, лекції, дискусії. У доважку — театральна подія, а також дитяча програма, що діятиме впродовж усіх трьох днів.

Вхід на всі події та локації фестивалю, включно з концертами і виставами – безплатний.

Місце проведення: Київ, вул. Солом’янська, 40-а (галявина за автозаправкою WOG). Частина концертних і театральних виступів відбудеться в актовому залі Інституту бiоенергетичних культур i цукрових буряків (вул. Клінічна, 25 – будівля перед автозаправкою WOG).

4 липня, п’ятниця (перший день фестивалю)

13:00–14:00 Пресбрифінг – організатори, партнери та друзі фестивалю

14:00–14:30 Відкриття фестивалю Модераторка: Тетяна Власова Учасники: Світлана Поваляєва, Юлія Бартле, Дмитро Лазуткін, Катерина Калитко, Григорій Баран, Євгенія Закревська, Масі Найєм

Презентація меморіального художнього репортажу імені Романа та Василя “Ратушні. Легенда про Лицаря та Друїда”

14:30–15:00 GG ГуляйГород. Етно-електро вибух — фольк в електронному супроводі.

Фольк, який пронизує час і простір. Голоси, що звучать так, ніби їм тисячі років — і вони про тебе. Гурт GG ГуляйГород – 4 липня на Протасі!

GG ГуляйГород — це коли прадавній український спів з електронним звучанням народжують модерну сучасність. Це не ностальгія, а живе серце традиції, яке б’ється в ритмі XXI століття.

DJ-мікси + автентичний спів Живі інструменти: скрипка, сопілка, перкусія Драйв і легкість; Атмосфера, де хочеться дихати і танцювати

Це буде справжнє енергетичне занурення. Без пафосу — просто потужна музика, яка розкриває нашу суть.

15:00–16:00 Дискусія: “Культура як спільнодія”

У часи війни, невизначеності і втрат ми особливо гостро відчуваємо потребу в спільноті — не формальній одиниці, а живому людському зв’язку. Часто таким зв’язком стає саме культура: подія, ініціатива, майстерня, фестиваль, читання, простір. Саме культура як спільна дія виявляється точкою кристалізації нової близькості.

Запрошуємо поговорити про те, як культурні ініціативи об’єднують людей у місцевих громадах. Як навколо культурних проєктів народжуються великі й малі середовища.

Культура як дія, як зв’язок, як досвід, який перетворює “мешканців” на спільноту.

Модераторка: Мирослава Барчук — журналістка, документалістка, телеведуча

Учасники дискусії: Анатолій Дементій — військовослужбовець 58 ОМПБр, громадський діяч, кінолог, мисливствознавець, меценат, співвласник медіа “Рідний край. Газета гадяцького земства” Віталій Ковальов — громадський діяч, член ГО “Рідний край – Гадяччина” Адам Харлампович — підприємець з Луцька, співзасновник платформи “Алгоритм дій”, філантроп Тетяна Пилипчук — директорка Харківського літературного музею

16:15–17:00 Лекція: “Невгамовна Пчілка”. Історії сміливих ініціатив

Модераторка: Наталя Соколенко Спікерка: Богдана Романцова

Як письменниця Олена Пчілка стала громадською активісткою і скільки культурних ініціатив утілила власноруч?

Разом із літературною критикинею Богданою Романцовою розповімо історії сміливих ініціатив: заснування нових бібліотек і наповнення українськими книжками наявних книгозбірень; видання дитячих журналів і першого альманаху жіночої прози; лобіювання українських п’єс на сцені; виховання нового покоління борців за незалежність.

17:00–18:00 Розмова: “Локальні громади під час війни”

Моє місце у війні. Що я роблю для перемоги? Де точка, в якій кожен із нас може докласти зусиль? Чому місцева активність сьогодні так багато вирішує? Чи це допомога тим, хто поруч, чи підтримка своїх у тимчасовій окупації, чи збереження історії та традиції на місцях — розуміння цих кейсів допомагає вистояти та рухатися вперед.

Говоритимемо про опір місцевих громад в окупації; роль активістів, волонтерів, культурних діячів у війні; самопідтримку та допомогу тим, хто поруч.

Модераторка — Лариса Денисенко, правозахисниця, письменниця, публіцистка, медіаекспертка

18:15–19:30 Дискусія: “Військові та цивільні: історії про порозуміння”

Говоритимемо про порозуміння та подолання розколів всередині різних бульбашок, всередині громади та на загальнонаціональному рівні; адаптацію та залученість військових у цивільне життя; трансформації, що допомагають людям віднайти своє місце після війни.

Модераторка Ольга Корнюшина — Ph.D, авторка, перекладачка, тренерка ІІІ рівня Breath-Body-Mind – методики з кризової допомоги населенню під час масових катастроф.

19:30–20:30 Гурт “Чистий четвер”. Марʼян Пиріг та Єлизавета Мазур

На галявині фестивалю “Протасів Яр” 4 липня із 19:30 звучатимуть вірші українських поеток у виконанні музично-поетичного проєкту “Чистий четвер” від Марʼяна Пирога та Єлизавети Мазур.

Звучатимуть голоси Ладі Могилянської, Вероніки Черняхівської, Олени Теліги, Мирослави Сопілки та Христі Алчевської. Не пропустіть!

20:45~21:45 “Про-зорі”. Музичне занурення на межі голосу й тиші

“Про-зорі” — музичне занурення на межі голосу й тиші. Запрошуємо вас на вечір, який хочеться не просто почути, а прожити.

Уляна Горбачевська разом із Марком Свіжінським та John’ом створюють простір, де звук народжується з тиші, а кожна нота звучить як щось дуже особисте.

Це буде не концерт у звичному сенсі, а спільне дихання. Слухання. Присутність. На стику голосу, тиші й природи — там, де народжуються “Про-зорі”.

Прийдіть. Просто неба, без сцени й бар’єрів. Буде тонко і сильно. Можливо, це саме те, чого ми зараз так потребуємо.

5 липня, субота (другий день фестивалю)

Другий день фестивалю “Протасів Яр” — особливий.

Це День памʼяті. Ми згадуємо Романа Ратушного в його день народження. Нашого друга, активіста, воїна. Людину, яка своїм життям довела, що змінювати світ — можливо. І що любов до свого міста — це дія.

А ще саме в ці дні була створена наша громада — спільнота людей, які об’єдналися заради вільного простору, справедливості та памʼяті.

5 липня ми будемо разом — ті, хто памʼятає, хто говорить, хто продовжує діяти. Ми говоритимемо про минуле, сьогодення й майбутнє. Про нашу спільну землю. Про тих, кого вже немає, і про те, що нам залишили.

Крім того, 5–6 липня діє дитяча програма від Музею Івана Гончара та наших партнерів.

09:30–12:30 Такмед: навчання з домедичної допомоги

Фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного – це завжди про найважливіше. Тож організатори не могли оминути увагою те, що може врятувати життя – навчання українців домедичної допомоги.

5 липня на фестивалі ви зможете пройти курс з домедичної допомоги за програмою “Stop the Bleed” від американської колегії хірургів.

Тренінг проведуть інструктори волонтерської групи BEe MED. Він підійде і тим, хто хоче освіжити свої знання з домедичної допомоги, і тим, хто поки що в цьому новачок.

Буде трохи теорії й багато практики. За три години курсу ви навчитеся:

Проведіть цей день із максимальною користю. Чекаємо вас!

Спікери: Наріман Алієв, Алевтина Кахідзе, Емінє Зіятдінова, Богдан Логвиненко. Модератор: Алім Алієв

Цьогоріч на Галявині буде цікаво не лише дорослим — діти також матимуть свої пригоди.

16:00–17:30 Для дітей 5–7 років (разом із батьками) Прогулянка-квест “У пошуках загубленого Каштана”

Малеча вирушить у захопливу мандрівку яром, дізнається про мешканців Протасового, збере мапу і знайде загублений каштан. А на завершення діти зроблять пам’ятні футболки та значки на згадку.

Участь безкоштовна, але потрібна реєстрація за формою. Кількість місць обмежена — 12 учасників.

Квест проводить Оксана Михалевич, адвокатка, учасниця ініціатив ГО “Захистимо Протасів Яр” та родини Небесної Сотні у справах Майдану.

16:15–17:15 Дискусія: “Памʼять як спільне зусилля”

Що означає пам’ятати? Як ми говоримо про втрату — особисту, колективну, історичну?

Памʼятати — це про відповідальність, про дію, про те, як спадок загиблих вбудовується в простір навколо нас — у міські ініціативи, меморіальні місця, публічні висловлювання та ініціативи.

Ця дискусія — спроба чесно і відкрито поговорити про важливість пам’яті у часі, коли кожна втрата є особистою і водночас спільною. Це розмова про те, як памʼять допомагає не забути тих, кого ми втратили, і водночас — продовжити їхні ідеї, зберегти їхню присутність у нашому щоденному житті.

Модераторка: Тетяна Трощинська — журналістка, медіаменеджерка.

17:30–18:30 Панельна дискусія: “CRINK: як автократії підривають демократії зсередини” (країни CRINK — China, Russia, Iran, North Korea)

Російське повномасштабне вторгнення до України продемонструвало, що агресор готовий вести війну всюди: від цивільної інфраструктури до інформаційного простору. Адже його справжньою метою є не лише захоплення території, а й знищення самої суті України — її ідентичності, свободи та демократії.

У межах цієї панельної дискусії ми проаналізуємо, як автократичні режими, об’єднані під зловісною абревіатурою CRINK (КНР, РФ, Іран, КНДР), ведуть гібридну війну проти вільного світу. Ми обговоримо їхні інструменти – від дезінформації до політичного саботажу, а також те, як ці автократії маніпулюють слабкими місцями відкритих суспільств, щоб посіяти сумніви, поляризувати думки й зруйнувати довіру до демократії зсередини.

Модератор: Артур Харитонов — президент ГО “Ліберально-демократична ліга України”

 18:30–19:15  Виступ Азізи Ескендер

Aziza Eskender — кримськотатарська мисткиня, яка поєднує у своїх виступах музику, театр, поезію та перформанс. Вона розкриває теми свободи, втрати, ідентичності та спротиву — особистого і колективного.

У центрі її мистецтва — досвід кримськотатарського народу: історії про депортацію, окупацію, втрату мови й простору. Це не просто виступ на галявині — це спосіб говорити про важливе там, де просто словами часто складно. Просто. Відверто. І дуже точно.

20:00–21:30  Вистава-сюрприз від Ірми Вітовської

На завершення другого дня фестивалю, 5 липня, організатори планують для вас театральний сюрприз!

Про виставу ми поки анічичирк — скажемо лише, що о 20:00 для відвідувачів гратиме Ірма Вітовська-Ванца — виняткова українська акторка театру і кіно, заслужена артистка України, продюсерка, громадська діячка та благодійниця.

Де: Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України (орієнтир — верхня заправка WOG, вул. Клінічна, 25)

Тож до зустрічі 5 липня на “буряках”!

6 липня, неділя (третій, заключний день фестивалю)

12:00–14:00 Екскурсія: “Байкове кладовище. Літературний маршрут памʼяті”

Удень 6 липня запрошуємо на особливу прогулянку — слідами української літератури на Байковому кладовищі. Разом із Ростиславом Семківим згадаємо тих, хто творив нашу культуру: Василь Стус, Леся Українка, Остап Вишня, Павло Тичина, Микола Вінграновський, Соломія Павличко, Всеволод Нестайко, Юрій Яновський, Максим Рильський та багато інших.

Зупинимося й біля могили Романа Ратушного — героя, якому присвячено фестиваль “Протасів Яр”.

Де: збір біля лівої стіни крематорію, вул. Байкова, 16

Куратор: Ростичлав Семків — український письменник, літературознавець, літературний критик, перекладач, видавець, доцент Національного університету “Києво-Могилянська академія”.

Можна взяти з собою квіти для вшанування.

14:30–15:00  Презентація: “Друга парта в третьому ряду. Маршрут місцями пам’яті книжки “Контурні карти пам’яті”

Розповімо про “Контурні карти пам’яті” — збірник есеїв про приватну пам’ять та путівник у міжчасся місць, які Росія намагається знищити.

Авторки та автори збірника: Олена Стяжкіна, Євгенія Подобна, Марічка Паплаускайте, Владислав Івченко, Ольга Карі, Наталя Михальченко, Олена Рибка, Софія Челяк.

Початковий задум цієї книги належить Вікторії Амеліній — українській письменниці та правозахисниці, яка з літа 2022 року документувала воєнні злочини Росії та була організаторкою першого фестивалю “Протасів Яр”. Вікторію та ще 12 людей убила ракета, якою росіяни поцілили в кафе у Краматорську наприкінці червня 2023 року.

Один з есеїв книжки “Контурні карти пам’яті” розповідає про І українську гімназію імені Миколи Аркаса, яка в листопаді 2022 року постраждала від російського ракетного удару.

Прогулянку міжчассям двохсотрічної школи для читачів книжки влаштувала її випускниця та письменниця Марічка Паплаускайте. Упродовж зустрічі на Протасі Марічка розповість більше про першу книжку видавництва The Ukrainians Publishing і про те, що вона — лише почасти документування воєнних злочинів, а більше — документування краси, спогади про яку завдяки авторам та авторкам залишаються з нами назавжди.

15:00–16:15  Лекція: “Після темряви: стійкість українського спротиву”

Що допомагає триматися, коли, здається, вже нічого не тримає? Що дає сили продовжувати боротися — і за свободу цілого народу, і за самого себе?

Ця розмова — про досвід, який не прочитаєш у книгах. Про тяглість несвободи — від радянських репресій до сучасної російської агресії. Про психологічну адаптацію, людську витривалість і вибір діяти. Про несвободу, війну, втому — і про те, як ми вистояли й вистоюємо.

Модераторка — Дарка Гірна, журналістка, авторка YouTube-каналу “Обличчя Незалежності”

16:30–17:30  Дискусія: “Корейська громада України: від депортації до сьогодення”

Не всі знають історію однієї з найбільших корейських громад у Європі — української. Від сталінської депортації 1937-го до сьогодні корейці стали невіддільною частиною українського суспільства.

На цьому івенті поговоримо про шлях українських корейців до збереження своєї ідентичності; роль півдня України як “форпосту” корейської громади; підтримку з боку Республіки Корея.

Дискусія відбудеться за участі представників департаменту розвитку молоді Всеукраїнської асоціації корейців.

Учасники: Ігор Лім, Ярослава Дьо, Олена Цой, Марія Нам.

Модератор: Артур Харитонов — президент ГО “Ліберально-демократична ліга України”

18:00–19:30 Поетично-музичні читання пам’яті Василя Ратушного

Читають: Олена Максименко, Ярина Чорногуз, Єва Тур, Олена Гусейнова, Катерина Калитко, Світлана Поваляєва, Марина Пономаренко, Василь Мулік, Ліза Жарікова, Ганна Осадко, Дмитро Лазуткін, Людмила Горова, Ігор Мітров, Тетяна Власова, Юлія Мусаковська та Ірина Цілик

Де: Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України (навпроти заправки WOG, вул. Клінічна, 25)

20:00-21:00 Виступ гурту Vivienne Mort 

У заключний день фестивалю слухатимемо чуттєві пісні Vivienne Mort — гурту, що “хоче говорити зі слухачем, а не використовувати його”. Даніела представить програму з вокальним квартетом і фортепіано.

Де: Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України (навпроти заправки WOG, вул. Клінічна, 25).

Довідка: Фестиваль “Протасів Яр” проводиться у пам’ять про полеглого 2022 року під Ізюмом громадського активіста, розвідника 93-ї механізованої бригади ЗСУ “Холодний яр” Романа Ратушного, який був засновником ініціативи “Захистимо Протасів Яр”. Перший фестиваль 2023 року відбувався що два тижні по суботах із 27 травня до вересня 2023 року. Другий фестиваль “Протасів Яр” відкрився 15 червня 2024 року і так само тривав до вересня, при цьому відбудулися чотири івенти.

Мета фестивалю – поширення ідеї громадського активізму, сили локальних громад, об’єднань небайдужих громадян, а також історії про те, як зусилля однієї людини або малої групи людей, їхнє відчуття відповідальності можуть змінити власний район, місто та всю Україну.

Фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного проводиться за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”. Організатори події: Фестиваль “Протасів Яр” та PEN Ukraine

Засновник ГО “Захистимо Протасів Яр” Роман Ратушний після початку повномасштабного вторгнення росіян став на захист України і загинув 8 червня 2022 року в районі Ізюма на Харківщині в лавах 93-ї механізованої бригади “Холодний Яр”.

0