Санду під час першого саміту Молдова — ЄС у Кишиневі. Фото facebook.com/maia.sandu
Молдова — не просто країна-сусід, а й стратегічно важлива для послаблення російського впливу.
Президентка Молдови Мая Санду розповіла ТСН.ua, як Кишинів розбудовує співпрацю з Києвом та які стратегії допомагають боротися з планами Кремля напередодні парламентських виборів.
«Ми працюємо над кібербезпекою, над стратегічною комунікацією, а також над економічними питаннями. Звичайно, знову ж таки, ми намагаємось допомагати настільки, наскільки можемо, але водночас і Україна співпрацює з нами, тому що Україні також потрібно, щоб Молдова була стійкою і залишалася частиною вільного світу», — поділилася Санду, відповідаючи на питання ТСН.ua про пріоритети співпраці з Україною.
Вона нагадала, що Молдова допомагає Україні, зокрема, приймає біженців, і впевнено говорить: «Ми завдячуємо Україні нашим миром».
«Молдова купує електроенергію в Україні, коли вона доступна. Ми працюємо над транзитними коридорами, митницею, спільним контролем, обміном інформацією про загрози на кордоні, а також про загрози загалом для наших держав», — окреслила президентка й інші аспекти.
Нагадаємо, експорт електроенергії з України здійснюється виключно за умов профіциту потужності в енергосистемі.
Єврочиновники найчастіше говорять про перспективу вступу України й Молдови в ЄС до 2030 року. Угорщина продовжує блокувати початок переговорів з Україною, але Молдову хвалять за прогрес. Кишинів прагне відкрити перший переговорний кластер з ЄС до виборів у вересні 2025 року (кластери вступу до ЄС стосуються процесів, через які країни проходять на шляху до євроінтеграції — Ред.).
«Ми переконані, що і Молдова, і Україна виконали свої зобов’язання, ми готові, і сподіваємося, що Єврокомісія та держави-члени незабаром ухвалять рішення, щоб ми могли розпочати переговори за кластерами», — поділилася Мая Санду.
У 2023 році Санду підписала указ про перейменування державної мови (з конституції прибрали згадки про молдовську мову як державну — Ред.) і написала у соцмережах: «Хочу, щоб румунська мова об’єднала всіх нас».
Російська досі присутня на вулицях міст, а деякі кандидати намагаються розхитати суспільство саме маніпулюючи цим питанням. Президентка Молдови робить ставку на освіту, а не протистояння.
«Це вільна країна. Люди можуть розмовляти румунською, російською, можуть говорити англійською, українською, гагаузькою. Ми зараз багато робимо для того, щоб просувати гагаузьку мову, тому що дедалі більше людей в автономії розмовляють російською і не знають своєї рідної мови, хоча гагаузька автономія була створена саме для захисту мови та культури. Ми вживаємо заходів, щоб допомогти більшій кількості людей вивчати румунську мову. Зараз у нас є безкоштовні програми для вивчення румунської», — розказала вона.
Повне інтерв’ю та більше про майбутнє Молдови перед виборами — читайте згодом на сайті ТСН.ua.