Документ відновлює статус-кво — антикорупційні органи й надалі самостійно розслідуватимуть справи проти посадовців без втручання в їхню діяльність генпрокурора. Єдине нововведення — всі правоохоронці, які мають доступ до державної таємниці, зобов’язані періодично проходити перевірку на детекторі брехні.
Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 24 лютого повідомив, що його законопроєкт уже надійшов до Верховної Ради.
«Повноцінні гарантії незалежності антикорупційних органів. Реальні можливості перевірити, щоб не було жодного російського втручання. Кожен, хто має доступ до державної таємниці, — і це не тільки в НАБУ та САП, але й ДБР, наша Національна поліція — має пройти перевірки на детекторі брехні. І це мають бути регулярні перевірки», — розповів глава держави.
За його словами, у законопроєкті також є норми, які убезпечують від різних зловживань. Його текст Президент обговорював з європейськими партнерами, представниками НАБУ, САП та іншими правоохоронцями.
У законопроєкті, внесеному до Верховної Ради Зеленським, зазначається, що генпрокурор та його заступники не мають права давати вказівки прокурорам САП. Працівники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підпорядковуються лише своєму керівнику та його заступникам. Згідно із законопроєктом генпрокурору також забороняється давати вказівки детективам НАБУ.
Тобто документ повертає всі норми, які були скасовані скандальним законом про фактичну ліквідацію незалежності НАБУ і САП, який підписав Президент. Утім, на тлі вуличних протестів і критики європейських партнерів Зеленський відіграв ситуацію назад.
НАБУ та САП підтримали президентський законопроєкт щодо незалежності антикорупційних органів. Планується, що Верховна Рада внесе відповідні зміни до Кримінального процесуального кодексу на позачерговому засіданні наступного тижня. Адже парламент після ухвалення скандального закону пішов на канікули до 19 серпня.
Раніше мер Києва Віталій Кличко жорстко розкритикував законопроєкт, що обмежує незалежність НАБУ та САП.
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»