Прифронтове місто Ізюм попри регулярні обстріли за півтора року уклало 3,6 тисячі договорів на 509 млн грн. Понад половина суми контрактів припала на відбудову. Очікувана вартість таких закупівель склала 260,7 млн грн. Водночас аналітики Dozorro помітили ймовірні переплати на окремих будівельних тендерах.
Про це Харків Times дізнався з повідомлення Transparency International Ukraine.
Найбільше контрактів — на 164 млн грн — уклало Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міськради. Зокрема, на ремонт багатоповерхівки на вулиці Соборній, 39 місто законтрактувало 53 млн грн.
Утім, в кошторисі аналітики зафіксували ймовірне завищення цін на мінеральні плити, бетон, асфальтобетону суміш та бортовий камінь. Ціни на мінеральні плити в кошторисі практично вдвічі вищі за ринкові. Потенційні переплати також помітили в угоді на відновлення квартир на вулиці Григорія Жуковського, 12. Тут практично вдвічі дорожчі за ринкові цегла і арматура.
«Самі замовники говорять про низку ризиків, зокрема безпекові. Однак ми не очікували, що ціни перевищуватимуть умовно середньоринкові вдвічі… Готуємо відповідні звернення до замовників. Якщо не буде реакції, перевірятимемо акти виконаних робіт. Якщо переплати збережуться і там, звертатимемося до правоохоронних органів», — пояснює заступник виконавчого директора з інноваційних проєктів TI Ukraine Іван Лахтіонов.
Аналітики Dozorro кажуть, що випадки ймовірного завищення цін потрібно аналізувати з урахуванням контексту кожної закупівлі та замовника. Часто у вартості матеріалів закладені супутні витрати й ризики, які неможливо передбачити інакше. До того ж самі замовники визнають: недостатньо якісна проєктно-кошторисна документація залишається однією з ключових проблем нарівні з безпековими ризиками. Саме через це доводиться регулярно переглядати обсяги робіт і коригувати фінансування.
Лідером за обсягом укладених договорів стало харківське ТОВ «СБК Саргон» — компанія, яка вже фігурувала в розслідуваннях щодо завищення цін. З нею місто підписало контрактів на 109 млн грн.
АТ «Трест Житлобуд-1» посідає п’яте місце у рейтингу, з ним уклали договорів на 33 млн грн. Усі вони стосуються відновлення пошкоджених будинків. Компанія належить Олександру Харченкові — члену виконкому Харківської міськради.
Ще один великий виконавець — ТОВ «СК Пантеон», яке отримало 22 млн грн на ремонт міської лікарні. Раніше «Харківський антикорупційний центр» повідомляв, що фірма подавала сумнівні документи на тендерах, а Dozorro фіксувало ймовірне завищення цін у закупівлях компанії.
Щоб зрозуміти, чи є завищення цін масовим явищем у місті, автори вибірково перевірили декілька закупівель інших замовників, зокрема харчові продукти та канцелярію. Помітних відхилень від ринкових цін у цих закупівлях не виявили.
Місто також продовжує вкладати кошти у благоустрій:
На потреби армії теж проводять тендери. Комунальне підприємство «Благоустрій міста Ізюма» закупило FPV-дрони, квадроцикли та детектори ворожих БПЛА на понад 8 млн грн.