Рішення президента США Дональда Трампа продати Україні системи протиповітряної оборони Patriot та іншу зброю може надати Києву вкрай необхідний імпульс у війні з Росією. Але головні питання полягають у тому, скільки часу знадобиться, щоб доставити нову зброю в Україну, і в якій кількості, зазначають кореспонденти The Wall Street Journal.
Президент Росії Владімір Путін посилює ракетні та безпілотні бомбардування України, розраховуючи, що це надасть Москві перевагу в дорогому, але в основному безрезультатному конфлікті.
Обіцяне посилення оборони України, про яке 14 липня оголосили Трамп і генеральний секретар НАТО Марк Рютте, залежить від швидкого постачання в країну достатньої кількості систем Patriot, а в довгостроковій перспективі — від збільшення виробництва Заходом перехоплювачів для збиття російських безпілотників і балістичних ракет, вважають аналітики.
"Російська тактика полягає в тому, щоб змусити українців витратити всі наявні запаси протиповітряної оборони й залишити їх беззахисними перед наступом наприкінці літа або восени. Щоб змінити розрахунки Путіна щодо своєї перемоги, постачання мають бути масштабними та тривати все літо", — заявила Селеста Волландер, яка обіймала посаду високопоставленого чиновника Пентагону в адміністрації Байдена.
Рішення Трампа все одно є знаковим. Його згода продати сучасне озброєння європейським союзникам, щоб ті передали його Києву, стала першим випадком, коли Білий дім погодився на поставки для України, які виходять за межі програм, започаткованих попереднім президентом Джо Байденом.
"Для Трампа ключовим елементом нової домовленості є те, що європейські уряди погодилися оплачувати американську зброю й передавати її через НАТО, що дозволяє йому стверджувати, нібито він домігся свого — переклав більше тягаря допомоги Україні на союзників", — додають в газеті.
Разом із погрозою Трампа запровадити вторинні санкції, якщо Путін продовжить атаки, це створює серйозне випробування для обох лідерів. Це — суттєвий поворот у позиції Трампа, який раніше називав російського президента "приємним джентльменом" і сподівався домовитися з ним щодо України та інших питань зовнішньої політики. Водночас можливості США та їхніх союзників постачати Україні засоби протиповітряної оборони — особливо для захисту від зростаючої загрози балістичних ракет — обмежені не лише високою ціною комплексів Patriot, а й низькими темпами їхнього виробництва на Заході.
"Якщо європейці передадуть Україні свої наявні Patriot, а нові системи, отримані зі США, використають для поповнення запасів, це справді допоможе. Але якщо Німеччина й інші країни чекатимуть на нові батареї, перш ніж ділитися наявними, така допомога може виявитися занадто запізнілою", — вважає Крістіне Берзіна з аналітичного центру German Marshall Fund.
Кореспонденти додають, що щоб прискорити поставку систем Patriot, Німеччина та інші європейські країни могли б надати перехоплювачі зі своїх поточних запасів, розуміючи, що ці системи з часом будуть замінені системами, придбаними у США.
Інший спосіб забезпечити потреби України — це закуповувати системи Patriot та перехоплювачі безпосередньо з виробничого конвеєра. Однак іноземним покупцям можливо доведеться чекати роками, щоб отримати ці комплекси.
Один із варіантів прискорити процес — це якщо Трамп наполягатиме на тому, щоб Україну поставили в початок черги на нові поставки. Але тоді інші союзники США по всьому світу, які вже замовили Patriot, змушені будуть чекати довше.
Трамп не сказав, чи готовий він втрутитися в графік виробництва перехоплювачів. А от Джо Байден, перебуваючи при владі, зробив такий крок, щоб прискорити постачання Patriot для України.
Чим насправді керується Трамп у своїй політиці щодо України, аналізував Олег Шамшур у статті "Трамп проти себе: хто переможе — "домінатор" чи "геній оборудок"?"