У півфіналі Клубного Чемпіонату Світу-2025 зіграють три заможні європейські гранди та команда з Бразилії, яка навіть серед чотирьох учасників турніру з цієї країни найбідніша і вважалася найслабшою. "Флуміненсе" сплачує своїм гравцям загалом лише 27.6 мільйонів євро на рік. Проте вибив команди, які сплачують 170-180. Далеко не в останню чергу – завдяки тренеру.
В 2023-му році "Флуміненсе" виграв свій перший Кубок Лібертадорес в історії. Але та перемога вважалася сюрпризом. Оскільки і за бюджетом, і за складом "Флу" традиційно поступається грандам з Ріо та Сан-Паулу. Та й з того часу чимало змінилося. З 17-ти учасників того фіналу у матчі поточного Клубного Чемпіонату Світу-2025 проти "Інтера" взяли участь лише шестеро.
Тренер також змінився. Вже двічі. Ренато Порталуппі прийшов у квітні 2025-го року на свою шосту тренерську каденцію в клубі (це ще й не рахуючи тимчасових) витягувати команду з кризи.
На Клубний Чемпіонат Світу особливих надій не було. В ЗМІ "Флуміненсе" чітко називали найслабшим з представників Бразилії. Але він не програв в групі дортмундській "Боруссії", в 1/8 фіналу переміг міланський "Інтер" з рахунком 2:0. Причому проти обох європейських команд грав дуже добре, а не просто вкрав результат. А потім вибив "Аль-Хіляль", переможця "Манчестер Сіті".
62-річний Порталуппі, якого називають Гаушо, за регіоном, в якому народився, довго вважався безладним, безтурботним, ледачим. Як гравець та як тренер. "Без царя в голові". А для того, щоб про тебе говорили так в самій Бразилії, де таких персонажів повно, потрібно справді "попрацювати". Його довго недооцінювали як тренера, вважаючи фізруком, який нічого не розуміє в тактиці, над ним довго глузували.
Навіть тепер після такого гучного успіху в ньому не впевнені. Хвалять його вміння створити колектив, прищепити гравцям згуртованість, бажання боротися до кінця. Але й відзначають розмову, що вже стала знаменитою, під час перерви на водопій у матчі проти "Інтера", коли Тьяго Сілва запропонував змінити тактичну схему, а Гаушо прийняв. Вказують на Тьяго як на справжнього тренера команди.
Зрозуміти таке ставлення можна. Важко одразу ж змінити оцінку людини, яка десятки років відома порожніми заявами. Яка заявляла, що як гравець був кращим, ніж Кріштіану Роналду, що італійська Серія А кінця 80-их років, та сама, де грали Марадона, Ван Бастен, Гулліт, Райкаард, Маттеус, Віаллі, Манчіні, була слабшою навіть за бразильський Другий дивізіон.
"Я хотів би подивитися, як Кріштіану спромігся би грати за ті команди, за які я грав, часто без виплат зарплатні місяцями". "Луїс Суарес повинен йти вчитися до школи, тому що у нього навіть немає якості для гри у футволлей". Останньому він навіть показував відео зі своїми матчами як гравця.
"Я подивився на Зідана і бачу, як він чухає свою лисину і в розгубленості та тривозі дивиться на лаву запасних "Реала", не знаючи, кого випустити. Якби він подивився на те, що є на лаві запасних моєї команди, він би, мабуть, застрелився. Про що він турбується? Якби я тренував "Реал", я навіть на поле не дивився б, а сидів би спиною до нього і пив пиво. Тренувати грандів легко”.
"Ми граємо жорстко? То ми футболісти, а не монашки". За цей вислів він отримав дзвінок ображеного директора релігійної школи.
Ренато просто вважали клоуном. У 80-их називали Renight за бурхливу участь в нічному житті міст. Його скоріше можна було знайти в барах, нічних клубах та на пляжах, ніж на тренуваннях. Та він й сам лише підтримував таку думку про себе. Сидячи в студії з Пеле, казав: "Ти забив тисячу голів, а я переспав з п'ятьма тисячами жінок. І ти вже закінчив, а я продовжую".
"Крайні захисники повинні турбуватися про мене? Їхні дружини повинні".
Його виключили зі збірної Бразилії перед Чемпіонатом Світу-1986 за гулянки. Причому він повертався з них з іншим гравцем Леандро, але той перебував в такому стані, що не міг залізти у вікно. Тоді Ренато просто зайшов з ним у головний вхід на очах у всіх. Обох виключили, потім Леандро повернули, але він зажадав повернення Ренато і був знову виключений. Приклад дружби, але не професіоналізму.
Наступного дня після розгромної поразки свого "Ботафого" від "Фламенго" Гаушо прийшов на святковий барбекю гравців "Фламенго". Через що його виключили з "Ботафого". Він заявляв, що пройде голим вулицями, якщо його "Флуміненсе" вилетить. "Флуміненсе" вилетів, і Ренато не поспішав виконувати обіцянку, але його врятувала Федерація, яка опустила іншу команду через фінансові питання.
Траплялося, що він прилітав на матч на гелікоптері, сідаючи на стадіоні в останній момент. В останньому клубі в кар'єрі гравця - "Бангу" - його навіть не зобов'язували приїжджати на тренування. Легенда "Роми" Джузеппе Джанніні розповідав, що бразилець приїздив на тренування клубу п'яним і навіть бачив, як головний тренер Нільс Лідхольм крапав йому в очі краплі, намагаючись привести до тями.
Сам ж Ренато заявляв, що в "Ромі" його бойкотували, не пасували йому.
При всьому цьому він чимало досяг. Як гравець він привів "Греміо" до першого в історії клубу Кубку Лібертадорес (1983). І до Міжконтинентального Кубку, забивши обидва м'ячі "Гамбургу". Не випадково Лідхольм, беручи його у "Рому", заявляв, що взяв "білого Рууда Гулліта". З "Роми" Ренато втік швидко, але в "Фламенго" в тандемі з Бебето і в "Флуміненсе" грав чудово. За що його назвали "Королем Ріо".
Як тренер він привів "Греміо" до того ж-таки Кубку Лібертадорес, "Флуміненсе" та "Фламенго" виводив у фінали цього турніру і в підсумку став тренером з найбільшою кількістю перемог в окремих матчах в турнірі в історії. "Греміо" в підсумку побудував його чотириметрову бронзову статую на вході на стадіон, і в тому славетному клубі він - головна легенда в історії. Президент клубу заявив, що "Греміо" став "Греміо" завдяки Ренато.
Проте його продовжували сприймати несерйозно. Вважаючи добрим мотиватором, психологом, але не більше. Вважаючи "тренером з пляжу", "тренером з футволлею". Глузуючи з того, що вже під час тренерської кар'єри він виграв два Кубки Світу з футволлею як гравець. До речі, перемігши команди, за які грали Ромаріо та Клаудіо Каніджа.
Та він й сам казав: "Хто не вміє тренувати – йде вчитися, їде до Європи, хто вміє – йде на пляж. Я йду на пляж. Пляж – мій тренерський офіс". Через любов до пляжу і футволлею навіть подейкували, що він відмовлявся тренувати команди не з Ріо-Де-Жанейро.
Його ще й не люблять за прагматизм, за часту гру від оборони, за нелюбов до володіння м'ячем. "Іноді краще страждати та перемогти, ніж грати добре та програти". Такі слова сприйме нормально будь-який європеєць, але в Бразилії це сприйняли майже як блюзнірство, як заклик грати погано. І в листопаді він навіть заявив, що його родина закликає його завершити тренерську кар'єру, втомившись від всіх нападок.
"Володіння м'ячем? Це як повести дівчину в ресторан, сидіти з нею там годинами, розмовляти, розмовляти, потім повести її в клуб і танцювати та розмовляти там з нею до п'ятої ранку, а потім приходить хтось інший, розмовляє з нею п'ять хвилин і веде її в мотель. Він виграв матч, а не ти".
Ось і на цьому турнірі "Флуміненсе" виглядає дуже слабко в таблицях атакувальних ТТД. 22-й за володінням м'ячем, 18-й за ударами по воротах та у площину за матч, 15-й за xG. Навіть скромний південноафриканський "Мамелоді Сандаунс" володів проти нього м'ячем 68 відсотків часу. Натомість, оборона на чолі з 44-річним Фабіо та 40-річним Тьяго Сілвою чудова, контратаки чудові.
На цьому турнірі Гаушо показав себе гнучким тактиком. Змінюючи схему кілька разів, проти "Інтера" та "Аль-Хіляля" перейшовши на гру з трьома центральними захисниками. Навіть його гравці дуже здивувалися такому переходу, але прийняли та перейшли безболісно, перекривши обох суперників. В перші хвилини 80 навіть можна сказати, що переграли фіналіста Ліги Чемпіонів УЄФА на класі.
Заміни Ренато працюють. Еркулес двічі вийшов на заміну та забив і "Інтеру", і "Аль-Хілялю", заміни Нонато та Кено забили "Ульсану". Характер команди безперечний, адже "Інтеру" вона забила другий м'яч у доданий час, перемогу над "Ульсаном" вирвала двома голами після 82-ої хвилини. Вона взагалі забиває зі стандартних положень, на добиваннях, на рикошетах. Вигризає.
"Наша варіативність дуже добра для нас, дуже добра для тренера. І ми вміємо грати, коли потрібно, і страждати, коли потрібно", - каже один з найкращих гравців на турнірі колумбієць Джон Аріас. "Чи допомагає нам статус андердога, чи заспокоює? Не думаю. Ми не думаємо, що ми "гидкі каченята", ми впевнені, що здатні боротися з всіма".
Працює і психологія тренера, його пристрасть. Під час матчу проти "Інтера" він, ніби 17-річний юнак, завадив гравцеві суперника вкинути аут, вибив у нього м'яч. За це отримав жовту картку, але й ще більшу любов гравців та вболівальників.
"Ми – як родина", - каже Ренато. "Ми багато розмовляємо, обмінюємося ідеями, сміємося. Ще й президент клубу постійно грає нам на гітарі у роздягальні. Після перемоги над "Інтером" ми повинні були слухати його чотири години. Атмосфера в клубі - завжди найважливіший аспект. Ви називаєте нас "гидкими каченятами", але на полі завжди 11 проти 11-ти, і виграє той, хто хоче більше".
"Багато хто говорить, що ми - "гидкі каченята", що у "Флуміненсе" немає таких грошей, як у інших клубів. Але я довіряю колективу. Я визнаю, наша команда не настільки якісна, як в інших великих клубах. Але ми перемагаємо. Я хотів би подивитися на тренерів європейських грандів. Нехай вони спробують прийти до "Флуміненсе" і потренувати це "гидке каченя". Тоді побачимо, хто найкращий".
Він демократичний. "Дуже важливо для тренера, коли є такі гравці як Тьяго Сілва. Він - тренер на полі. Я обмінююся ідеями з гравцями постійно і надаю їм певну свободу. Тренер не бачить гру на сто відсотків. Іноді гравець бачить з поля інакше, відчуває щось інше".
"Я завжди запитую гравців, чи розуміють вони мої вказівки і чи хочуть так грати, як я пропоную. Якщо гравець не радий грати таким шляхом, який сенс нав'язувати йому? Я обираю те, що їм сподобається".
"Багато хто говорить, що я нічого не розумію в тактиці. Насправді я чудово розумію, але не бачу причин розмовляти з вами про тактику. Мої тактичні ідеї призначені для моїх гравців".
"Ми дуже раді і дуже вдячні нашим вболівальникам, тому що ми знаємо, що чимало страждають в фінансовому плані. Вони продають свої автомобілі, сплачують за квитки 24-ма, 36-ма платежами, не харчуються як слід для того, щоб приїхати сюди і підтримати нас. Їхня підтримка дуже важлива".
"Ренато Гаушо живе своє життя, насолоджується, теоретично не працює, але дає результат на полі. Для багатьох він карикатура, але для багатьох - кумир", - пише Алехандро Руїс Де Альба в Marca. Він точно кумир для "Греміо". Тепер він на шляху до здобуття чотириметрової статуї в "Флуміненсе".
Фото - Getty Images/Global Images Ukraine