В Кабінеті Міністрів України відбувається кадрова ротація: премєр-міністр Денис Шмигаль йде у відставку, а замість нього планують призначити першу віцепрем’єрку — міністерку економіки Юлію Свириденко.
Деякі експерти вбачають у цьому спробу «перезавантажити» систему, інші — лише політичний маневр напередодні важливих подій.
Що відомо про зміну уряду в Україні — читайте у матеріалі ТСН.ua.
У середу, 16 липня, Верховна Рада України проголосувала за звільнення прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та всього Кабінету міністрів.
Відповідне рішення підтримав 261 нардеп.
За день до цього, Денис Шмигаль написав заяву про відставку з посади очільника Кабінету міністрів.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль / © Associated Press
Про це він повідомив у своєму Telegram-каналі, прикріпивши відповідне фото.
«Прошу прийняти мою відставку з посади прем’єр-міністра України», — йдеться у тексті заяви, яка датована 15 липня.
Фото: Прем’єр-міністр Денис Шмигаль написав заяву про відставку. / © Telegram/Денис Шмигаль
Варто зауважити, що Шмигаль очолював Кабінет міністрів від 4 березня 2020 року. Він став рекордсменом за тривалістю перебування на посаді, замінивши у прем’єрському кріслі Олексія Гончарука.
За словами нардепа Ярослава Железняка, після звільнення глави уряду всі міністри будуть виконувати обовʼязки з приставками «в.о».
Як очікується, нового прем’єр-міністра мають призначити у четвер, 17 липня.
Президент України Володимир Зеленський запропонував першій віцепрем’єрці — міністерці економіки Юлії Свириденко очолити уряд.
Під час зустрічі зі Свириденко президент України підкреслив необхідність швидкої реалізації заходів для зміцнення держави. Також обговорили конкретні кроки для підсилення економіки, розширення соцпрограм та масштабування власного виробництва зброї.
Юлія Свириденко / © Associated Press
«З цією метою починаємо трансформацію системи виконавчої влади в Україні. Я запропонував Юлії Свириденко очолити уряд України та суттєво оновити його роботу. Очікую на представлення програми дій нового уряду найближчим часом», — йдеться в заяві Зеленського.
Видання Independent зазначає, що Свириденко запропонували цю посаду, адже вона організувала ключову угоду Дональда Трампа — про корисні копалини. Саме цей документ, як зазначають журналісти, сприяв відновленню діалогу між президентами, після перепалки в Овальному Кабінеті.
Там зауважують, що Свириденко наголошувала на стратегічному партнерстві з США та працювала над компромісом. 30 квітня вона очолила делегацію до Вашингтона, де підписала угоду з міністром фінансів США про Фонд реінвестування.
Своєю чергою, після зустрічі із Зеленським, Свириденко назвала пріоритетні завдання для майбутнього складу Кабміну. Серед них — економіка, соціальна сфера та забезпечення армії.
«Державний апарат не має права марнувати ресурси та потенціал нашої країни. Україна заслуговує бути серед найсильніших економік Європи», — амбіційно заявила Свириденко.
Надвечір 16 липня відбулося засідання фракції «Слуга народу» за участі президента України Володимира Зеленського, керівника Офісу Глави держави Андрія Єрмака, Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука та першого віцеспікера Олександра Корнієнка, повідомив глава фракції нардеп Давид Арахамія.
Він опублікував у своєму Telegram список кандидатів на посади міністрів в оновленому уряді.
Відтак головною кандидаткою на посаду керівника Кабміну залишається Юлія Свириденко.
Михайло Федоров, який наразі обіймає посаду першого віцепремєр-міністра України може отримати підвищення — стати міністром цифрової трансформації.
Тарас Качка, заступник Юлії Свириденко, може стати віцепрем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції,
Герман Галущенко, міністр енергетики, стане міністром юстиції,
Світлана Гринчук, міністерка захисту природних ресурсів, стане міністеркою енергетики,
Денис Улютін, перший заступник міністра фінансів, стане міністром соціальної політики, сім’ї та єдності України,
Олексій Соболєв, перший заступник міністра економіки, стане міністром економіки, довкілля та сільського господарства,
Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, стане міністром оборони.
Зі свого боку Зеленський повідомив, що направив до Верховної Ради України подання про призначення Дениса Шмигаля міністром оборони.
Окрім того, за словами Арахамії, на своїх посадах залишаються:
Олексій Кулеба, віцепрем’єр-міністр — міністр розвитку інфраструктури та територій,
Матвій Бідний, міністр молоді та спорту
Наталія Калмикова, міністерка ветеранів України,
Ігор Клименко, міністр внутрішніх справ,
Оксен Лісовий, міністр освіти і науки,
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я,
Сергій Марченко, міністр фінансів,
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ.
Також Міністерство національної єдності, яке очолював підозрюваним в корупційній справі Олексій Чернишовим, тепер не буде.
Цей напрямок роботи з українцями за кордоном, вписали в структуру МЗС.
«Верховна Рада розгляне зазначені кандидатури на найближчому засіданні. Консультації щодо кандидата на посаду міністра культури ще тривають, — зазначив Арахамія.
Як повідомив президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні, Герман Сметанін, що очолює міністерство стратегічної промисловості, повернеться на посаду в Укроборонпром.
Про це призначення повідомив президент України Володимир Зеленський.
За словами глави держави, зараз основне завдання — наростити виробництво української зброї, яка зараз становить близько 40% на фронті.
«Через Міністерство оборони будуть управлятись і стратегічні галузі промисловості… Завдання дуже конкретне, чітке. Зараз української зброї на фронті, в усіх наших операціях — близько 40%. Це вже значно більше українського виробництва зброї, ніж будь-коли за час незалежності нашої держави. Обсяги дійсно великі. Але потрібно більше», — зазначив президент.
Також Зеленський повідомив, що міністр оборони Рустем Умєров тепер займатиметься міжнародними питаннями. Попередні повідомлення ЗМІ свідчили, що його можуть призначити послом до США, але офіційного підтвердження поки немає.
Нардеп Ярослав Железняк припускає, що на посаду посла до США може поїхати Ольга Стефанішина.
Раніше Федір Веніславський, нардеп і член комітету з питань оборони, в етері Radio NV заявляв, що чинне законодавство забороняє змінювати уряд під час воєнного стану.
Нардеп пояснив, що ця норма була введена, щоб запобігти зловживанням владою.
«Але в умовах, коли писали та закони, і Конституцію, було практично нереально спрогнозувати, що Україна може опинитися у війні, яка триває четвертий рік», — додав Веніславський.
Веніславський зазначив, що хоча юридичні обмеження чіткі, на практиці виникають питання щодо ефективності окремих міністрів після тривалої роботи в умовах війни.
Водночас нардеп Ярослав Железняк заявив, що звільнення Шмигаля відбулося у порушення закону про воєнний стан.
Він наголосив, що для проведення відповідного голосування має бути відповідна кількість депутатів, проте їх не вистачає.
«Має бути протокол підписів, що на внесення кандидатури Премʼєра є 226 депутатів, які відповідно і вносять кандидатуру Премʼєра. Такого звичайно не буде, так як тоді це покаже реальну кількість людей в Коаліції. І тут просто нагадаю, що саме по такій причині у далекому травні 2019-го року новообраний Президент розпустив Раду минулого скликання. Історія повторюється», — зазначив Железняк.
Своєю чергою, політтехнолог Віталій Бала вважає, що зміни в уряді нагадують «показуху», а не справжні зміни.
Аналітик вказує, що ключові міністри з команди Шмигаля зберегли свої посади в новому уряді Юлії Свириденко.
«Треба було щось продемонструвати, певну зміну, ніби перезавантаження, але я це називаю фейковою зміною, бо всі ключові міністри залишаються на місцях», — підкреслив Бала.
Він наголошує, що Свириденко, яка очолювала Міністерство економіки з 2021 року, так і не виконала ключові завдання, зокрема у сфері виробництва дронів та інших стратегічних проєктів.
«Очікувати кардинальних змін від неї поки що не варто», — вважає експерт.
На його думку, справжня мета таких кадрових перестановок — підготовка до майбутніх виборів. Однак Бала оцінює ці дії як «фальстарт», який лише розпочинає процес змін, але не несе реальних результатів.
Політолог Володимир Фесенко в етері КИЇВ24 зазначив, зміна уряду не є суттєвою, оскільки основні рішення приймаються в Офісі президента. За його словами, Юлія Свириденко, можлива нова прем’єрка, раніше працювала в ОП, а Денис Шмигаль був лояльним до Банкової.
Заміну планували ще рік тому, але відклали. Свириденко ефективно провела переговори з США щодо корисних копалин, що посилило її позиції.
В Україні збільшили обсяги бронювання від мобілізації: кого це стосується
Чи мають право ФОП на бронювання від мобілізації — пояснення
Демократія в Україні зайшла в глухий кут — Foreign Policy
Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.