Кабінет міністрів України готується до кадрових змін. Кандидатуру прем’єра вже погоджено, а в міністерствах очікується серія відставок. Голосування щодо оновлення складу уряду відбудеться у Раді цього тижня.
Докладніше про перестановки в уряді – в матеріалі РБК-Україна.
Після кількох тижнів медійних і політичних дискусій про зміни в уряді президент Володимир Зеленський учора публічно заявив, що планує оновити склад Кабміну.
Прийняття відповідних рішень очікується у Верховній раді 16-17 липня. За інформацією джерел РБК-Україна, перезавантаження Кабміну триватиме два дні.
Звільнення міністрів планують на середу, 16 липня, а призначення нових – на четвер.
Причиною кадрових ротацій, за словами президента Володимира Зеленського, стала потреба в "управлінській трансформації" – оновленні виконавчої влади, оптимізації державних витрат та активізації економічних реформ для посилення стійкості держави в умовах війни.
Крім того, на рішення вплинула репутаційна криза, пов’язана зі справою проти віцепрем'єра Олексія Чернишова. Після вручення йому підозри в корупційних діях у будівельній сфері, на Банковій вирішили не лише переглянути кадрові підходи, а й почати структурну реформу уряду. Більше про це йдеться в окремому матеріалі.
Президент Володимир Зеленський 14 липня під час особистої зустрічі запропонував Юлії Свириденко очолити Кабмін та "суттєво оновити його роботу".
Глава держави окреслив три ключові завдання для нового Кабінету Міністрів, зокрема, зміцнення економічного потенціалу, розширення програм підтримки громадян, масштабування виробництва власної зброї.
За свого боку Юлія Свириденко зазначила, що найближчим часом оголосить свої пропозиції щодо кандидатур на посади в новому уряді.
Нині Юлія Свириденко є першою віцепрем'єркою та очолює Міністерство економіки. Має досвід у міжнародній співпраці, економічному управлінні та держслужбі. Працювала в Офісі президента, Кабміні, регіональній владі у Чернігівській області.
Фото: президент Володимир Зеленський та Юлія Свириденко (facebook.com/zelenskyy.official)
Таким чином, Денис Шмигаль, який очолював уряд з березня 2020, піде у відставку. Його каденція є найдовшою в історії незалежної України, а останні зміни в Кабміні відбулися у вересні минулого року.
Після відставки прем'єра весь склад Кабміну також формально подає заяву про звільнення.
Проте за даними джерел видання, частина міністрів залишиться на посадах. Також не виключені об’єднання міністерств та ліквідація низки відомств, але не виключено, що до фінальних голосувань ще можливі зміни.
Денис Шмигаль може змінити прем'єрське крісло на посаду міністра оборони. Його кандидатуру підтвердив президент Зеленський.
"Колосальний досвід Дениса Шмигаля точно буде корисний на позиції міністра оборони України – саме в цій сфері зараз максимум ресурсів країни, максимум завдань і дуже багато відповідальності", – наголосив Зеленський.
До того ж у новому уряді Міністерство оборони можуть об'єднати з Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості (наразі його очолює Герман Сметанін).
Фото: Рустем Умєров залишить посаду міністра оборони (Віталій Носач, РБК-Україна)
Стосовно чинного очільника Міноборони Рустема Умєрова, наразі його розглядають як основного кандидата на посаду посла України в США.
Президент Володимир Зеленський минулого тижня підтвердив можливість такого призначення. За його словами, зараз для України важливо мати у Вашингтоні представника, який добре розуміє військову сферу та зможе ефективно працювати з американською стороною у питаннях безпеки.
Серед інших кандидатів на посаду посла також називали Дениса Шмигаля, віцепрем’єрку Ольгу Стефанишину та міністра енергетики Германа Галущенка, але саме Умєров вважається основним претендентом.
Чинний керівник відомства Оксен Лісовий продовжить роботу.
Очікується звільнення Оксани Жолнович та об'єднання Мінсоцу з Мінветеранів, новим очільником може стати перший заступник міністра фінансів Денис Улютін.
Ймовірна ліквідація відомства після скандалу з віцепрем’єром Олексієм Чернишовим, якому було вручено підозру у справі про корупцію.
Розглядається звільнення чинного міністра Миколи Точицького, кандидатура нового керівника міністерства поки невідома.
Також Міністерство культури та інформаційної політики, ймовірно, трансформують – воно стане просто Міністерством культури. А питання стратегічних комунікацій передадуть іншому відомству.
При цьому Точицький може отримати посаду посла України у Франції.
Планується об'єднання трьох міністерств – Міністерство економіки, Міністерство аграрної політики та продовольства та Міністерство екології. Нове відомство очолить Олексій Соболєв (наразі – перший заступник міністра економіки).
В разі відставки очільника міністерства Германа Галущенка, на посаду розглядають керівницю Мінекології Світлану Гринчук.
Водночас Герман Галущенко може очолити міністерство юстиції.
Віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністр юстиції Ольга Стефанішина може залишити уряд, а посада знову буде розділена з посадою міністра юстиції.
Окрім Германа Галущенка, кандидатом на посаду керівника Мінюсту розглядається заступниця керівника ОП Ірина Мудра.
А віцепрем'єром з євроінтеграції може стати заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка.
В разі призначення Юлії Свириденко прем'єр-міністром посаду першого віцепрем'єра може отримати чинний віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
За інформацією народного депутата від партії "Голос" Ярослава Железняка, без змін поки що залишаються МВС (очільник Ігор Клименко), Міністерство охорони здоров'я (Віктор Ляшко), Міністерство фінансів (Сергій Марченко), а також Міністерство молоді та спорту (Матвій Бідний).
Як пише Железняк, чинний вицепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров може отримати посаду першого віцепрем'єра, а Ольга Стефанішина стане представником України при ЄС.
При підготовці матеріалу використовувалися: заяви президента України Володимира Зеленського, допис Юлії Свириденко в Facebook, дописи в Telegram-каналах Ярослава Железняка та Олексія Гончаренка.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна у Telegram.