Столична міськрада наразі намагається в судовому порядку “відібрати” у ТОВ “УкрЖитлоБуд” дві земельні ділянки на вул. Великій Васильківській загальною площею 0,84 га. Цю землю компанія отримала ще у 2005 році: більша частина площею 0,64 га знаходиться у її власності, а менша, площею 0,2 га – в оренді. У Київраді зазначають, що ця ТОВка має заборгованість перед бюджетом зі сплати орендної плати і земельного податку, а також використовує ділянки не за цільовим призначенням – замість будівництва “готельно-офісного центру” там працює парковка. В “УкрЖитлоБуді” заперечують такі звинувачення – мовляв, паркувальний майданчик там облаштували сторонні особи, а будівництво не розпочалося раніше у т.ч. через фінансову кризу 2008 року. Також у компанії підкреслили, що вона все ж збирається забудовувати цю землю – серед іншого, нею вже отримано дозвіл на зведення 29-поверхового багатофункціонального комплексу на 499 квартир. Нещодавно у цій справі рішення виніс апеляційний суд – він став на бік “УкрЖитлоБуду”. Цією компанією володіє Яків Басс (батько ексчиновника КМДА та відомого бізнесмена Дениса Басса) і Сергій Турчинов, якого медіа називали “компаньоном Вадима Столара”.
Як стало відомо КВ, наразі Київрада намагається в судовому порядку “відібрати” у ТОВ “УкрЖитлоБуд” дві земельні ділянки на вул. Великій Васильківській, 107-109 (Печерський район) загальною площею 0,84 га.
Так, ще 4 лютого 2025 року Господарський суд Києва задовольнив вимоги міськради – тоді було розірвано договір оренди ділянки за вказаною адресою площею 0,2 га та розірвано договір купівлі-продажу іншої ділянки площею 0,64 га. У ТОВ “УкрЖитлоБуд” не погодилися з таким судовим вердиктом, а тому компанія подала апеляційну скаргу і врешті-решт 3 червня 2025-го Північний апеляційний господарський суд задовольнив її. Київрада ще має право оскаржити таке рішення в касаційній інстанції, але станом на сьогодні інформації про подання муніципалітетом відповідної скарги у відкритих джерелах немає.
Цей позов було подано Київрадою в червні 2024 року. В обґрунтування своїх вимог у столичній міськраді називають відразу декілька факторів.
Так, за інформацією юристів муніципалітету, ТОВ “УкрЖитлоБуд” використовує обидві ділянки не за цільовим призначенням. Відповідний факт було встановлено Департаментом земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) у листопаді 2023 року. Тоді, під час відповідного обстеження, чиновники зафіксували, що обидві ділянки використовуються як платна автомобільна стоянка, в`їзд до якої обмежений шлагбаумом. При цьому, в департаменті встановили, що будь-які об`єкти, які відповідали б цільовому використанню, у межах вищезазначених ділянок відсутні. Разом з тим, відповідно до такого призначення, там мав би розташовуватися готельно-офісний комплекс з об’єктами обслуговування та гостьовим паркінгом.
Крім того, за інформацією міськради, ТОВ “УкрЖитлоБуд” має заборгованість перед бюджетом міста за цю землю. Так, станом на 24 січня 2024 року компанія мала заборгованість по сплаті орендної плати за користування ділянкою площею 0,2 га (кадастровий номер – 8000000000:79:051:0027) у сумі 19 тис. гривень та по сплаті земельного податку на ділянку площею 0,64 га (кадастровий номер – 8000000000:79:051:0035) на суму 12,8 тис. гривень за період з 2019 по 2024 роки.
Більша ділянка на карті порталу “Опендатабот”
На фоні цього Київрада і висунула вимогу щодо розірвання договору оренди “меншої ділянки”, укладеного ще в 2005 році, припинення права приватної власності “УкрЖитлоБуду” на “більшу” ділянку, набутого у тому ж році, а також повернення усієї цієї землю міській громаді у придатному для використання стані. І як зазначалося вище, суд першої інстанції такі вимоги задовольнив.
У ТОВ “УкрЖитлоБуд” підготували апеляційну скаргу, у якій зазначили, що у період з 2006 по 2010 роки компанія отримала пакет документів для здійснення будівництва (різні дозволи і технічні умови), але у зв`язку з настанням глобальної фінансової кризи у 2008 році роботи тоді не було розпочато. Надалі, протягом 2017-2019 років, мовляв, діяльність “УкрЖитлоБуду” стосовно освоєння земельної ділянки була відновлена – тоді компанія замовила технічний звіт з інженерно-геодезичних робіт з визначення географічних координат для цього будівництва, отримала дозвіл на будівництво тощо.
Також у компанії вказали на те, що надані Київрадою дані про борги “УкрЖитлоБуду” перед бюджетом не свідчать про систематичність несплати та не можуть бути підставою для припинення права власності або для розірвання договору оренди. Крім того, у ТОВці зазначили, що, мовляв, це не “УкрЖитлоБуд” використовує ділянку в якості автостоянки, а якісь сторонні особи, про що у лютому 2022 році було повідомлено Нацполіцію. При цьому, в компанії підкреслили, що “фактично судом першої інстанції до відповідача застосована “реквізиція” майна без наявних на це правових підстав, адже договір купівлі-продажу земельної ділянки не містить взагалі підстав для припинення прав власності”.
Скріншот постанови апеляційного суду від 3 червня 2025 року
Цих аргументів апеляційному суду вистачило для скасування рішення суду першої інстанції. Проте, можна припустити, що у міськраді не здадуться, і тоді у цій справі ще триватиме “третій раунд” – у касаційному суді.
27 січня 2005 року Київрада рішенням №66/2642 погодила передачу ділянки на вул. Червоноармійській, 107-109 (колишня назва вул. Великої Васильківської) площею 0,88 га в оренду ТОВ «УкрЖитлоБуд» для будівництва готельно-офісного комплексу з обʼєктами обслуговування та гостьовим паркінгом. Термін цієї оренди мав скласти усього 1 рік. Зазначимо, що на той час дана земля де–юре знаходилася в користуванні КП “Київський метрополітен” (ще у 70-х та 80-х роках відводилася столичною владою під облаштування будмайданчика для будівництва станції метро “Червоноармійська”), а тому вказаним рішенням міськрада позбавила “підземку” такого права користування. Надалі, 18 травня того ж року, між Київрадою і ТОВ «УкрЖитлоБуд» було укладено договір оренди даної ділянки.
А вже 6 жовтня 2005-го столична міськрада рішенням №172/3636 ухвалила продаж частини ділянки на вул. Червоноармійській, 107-109 площею 0,64 га її орендарю ТОВ “УкрЖитлоБуд” з тим же цільовим призначенням. Вартість цієї приватизації мала скласти 13,3 млн гривень. Через два місяці, 2 грудня, Київрада уклала з цією компанією договір купівлі-продажу даної землі. Інша ж частина вищезгаданої ділянки – площею 0,2 га – тоді ще де-юре залишалася в оренді “УкрЖитлоБуду” (загальна площа цієї землі за невідомих обставин була зменшена, порівняно з тією площею, яку “передавала” міськрада. – КВ).
При цьому, після завершення дії договору її оренди у 2006-ому ця земля ще майже 4 роки залишалася без офіційного користувача. Тільки 29 квітня 2010 року Київрада рішенням №647/4085 погодила поновлення орендної угоди ділянки площею 0,2 га для ТОВ “УкрЖитлоБуд” ще на 10 років. Примітно, що прокуратура у багатьох випадках оскаржувала подібні “поновлення” – коли термін “нового” орендного договору перевищував термін, зазначений у початковій угоді (10 років та 1 рік відповідно). Але у цьому випадку так не сталося.
Більше того – договір про поновлення орендної угоди між міськрадою і ТОВ “УкрЖитлоБуд” було укладено аж 25 травня 2018-го, тобто більш ніж через 8 років після прийняття столичною владою відповідного рішення. Чому так сталося у даному випадку, у відкритих джерелах інформація відсутня. Але на практиці нерідко виходить так, що деякі землекористувачі-забудовники домовляються з міською владою про те, щоб підписати угоду про продовження або поновлення договору оренди “із запізненням” – щоб відлік нового терміну оренди почався пізніше, і землю можна було б використовувати довше. Так робиться, зокрема, коли у забудовників немає коштів на проведення будівництва у конкретний проміжок часу, але їхні керівники-бізнесмени мають намір “знайти десь гроші” у перспективі.
13 червня 2018 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “УкрЖитлоБуд” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва багатофункціонального комплексу на вул. Великій Васильківській, 107-109. Цей документ наразі відсутній у відкритому доступі. Втім, раніше медіа повідомляли, що, відповідно до цих МУО, столична мерія дозволила проєктувати на вказаних двох ділянках будівлю висотою до 100 метрів – при тому, що ця земля входить до Центрального історичного ареалу Києва, де заборонено будівництво вище 27 метрів.
19 вересня 2019 року Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала ТОВ “УкрЖитлоБуд” дозвіл №ІУ 113192621748 на будівництво багатофункціонального комплексу за вказаною адресою (на обох ділянках). Згідно з цим документом, компанії дозволили зводити 29-поверхову будівлю, у якій планувалося облаштування 499 квартир. Підрядником цього будівництва було зазначено ТОВ “Спецмехбуд 21”.
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “УкрЖитлоБуд” було зареєстроване у лютому 2004 року. Його керівником зазначено Ігоря Коврігіна, засновниками – киянку Оксану Поляруш, АТ “ЗНВКІФ “Фенікс” і ТОВ “КУА “Система капітального інвестування”. Кінцевими бенефіціарами “УкрЖитлоБуду” є кияни Яків Басс і Сергій Турчинов, а тому система Youcontrol відносить цю ТОВку до корпоративних груп цих осіб.
Так, Яків Басс є батьком Дениса Басса – в минулому банкіра (на початку 00-х років працював на керівних посадах у “Правексбанку”) і заступника голови КМДА Леоніда Черновецького (2006-2010 роки). До групи його родини входить понад три десятки суб’єктів господарювання, зайнятих переважно у сферах будівництва і нерухомості. При цьому, за інформацією Youcontrol, до складу цієї групи входять кілька російських будівельних компаній, співвласником яких є Денис Басс.
Як раніше повідомляла КВ, компанія із орбіти родини Басс регулярно фігурують у різних “земельно-будівельних” скандалах на території Києва. У цьому контексті варто згадати, серед іншого, ТОВ “Арікс”, співвласником якого є Денис Басс. Ця компанія є власником сумнозвісної садиби Осипа Родіна (вул. Олеся Гончара, 71), на місці якої девелоперська компанія “Saga Development” (її власником є Андрій Вавриш – бізнесмен і ексзаступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА у 2010-2015 роках) планує побудувати ЖК “Franklin Concept House”.
Так, наразі ГО “Мапа Реновація” намагається в судовому порядку оскаржити рішення Київради від лютого 2024 року, яким землю під цією будівлею було передано “Аріксу”. Активісти вказують на те, що столична влада не мала права здійснювати цей землевідвід – через те, що садиба Родіна внесена до Державного реєстру нерухомих пам`яток України. Нещодавно “Мапі Реновації” вдалося добитися проміжних успіхів – суд заборонив міськраді до винесення остаточного рішення по цій справі укладати договір оренди даної землі. Це було зроблено задля того, щоб, у випадку перемоги ГОшки, забудовник не зміг зруйнувати садибу, за збереження якої активісти борються вже не перший рік.
Читайте: Зупинити Київраду: столичні активісти у суді оскаржують рішення про передачу забудовнику землі під садибою Родіна
Зазначимо, що певне відношення до ТОВ “УкрЖитлоБуд”, схоже, мав або досі має Вадим Столар – народний депутат України VI і IX скликань (обирався від “Партії регіонів” та “Опозиційної платформи – За життя” відповідно) і депутат Київради VII скликання (самовисуванець), якому приписують частковий контроль над діяльністю низки столичних забудовників (у т.ч. “IB Alliance”, “ENSO” і “bUd Development”). Так, у 2018-2019 роках засновниками “УкрЖитлоБуду” були зазначені АТ “ЗНВКІФ “Генезис” і АТ “ЗНВКІФ “Медісон”, якими і на той час, і досі володіє саме Столар. Крім того, нинішнього співвласника “УкрЖитлоБуду” Сергія Турчинова українські медіа ще в 2023 році називали компаньоном Столара.
ТОВ “Спецмехбуд 21” (заявлений генпідрядник будівництва на вул. Великій Васильківській, 107-109) було зареєстроване у травні 2006 року. Його керівником є Руслан Виговський, засновником – ТОВ “Спецбудінвест-17”, кінцевими бенефіціарами – кияни Микола Прохорчук та Віктор Янішевський.
“Спецмехбуд 21”, найімовірніше, входить до орбіти впливу Дмитра Ісаєнка – народного депутата діючого IX скликання Верховної Ради (обирався від партії “Опозиційна платформа – За життя”), експосадовця Міністерства оборони (1999-2007 роки), ексзаступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (2007-2015 роки) та фактичного власника девелоперської компанії “Perfect Group”.
Так, до травня 2024 року власниками вказаної компанії були Василь Шомонка і Олег Тимошенко, які, за даними ЗМІ, входять до близького оточення цього парламентаря. Крім того, нинішні співвласники “Спецмехбуд 21” Прохорчук і Янішевський також є кінцевими бенефіціарами компанії зі “звучною” назвою – ТОВ “УКБ Перфект Груп”. До слова, ТОВ “Спецмехбуд 21” було або досі є генпідрядником будівництва низки житлових комплексів від “Perfect Group”, зокрема ЖК “Riverdale”, ЖК “V Квартал” і клубного будинку “The Garden”.
Нагадаємо, у березні 2023 року Дмитро Ісаєнко отримав від НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) підозру у справі щодо спроби заволодіти землею площею понад 8 га під висотним ЖК “NewTone” на вул. Клеманській (Позняки, Дарницький район Києва), що зводився “під прапорами” все того ж “Perfect Group”.
За версією слідства, ДП “Держкомбінат”, в користування якого знаходиться ця ділянка, всупереч закону і без погодження парламенту, якому це держпідприємство підпорядковане, уклало договір на цю забудову з компанією, підконтрольною вказаному парламентарю. При цьому, в інвестиційному договорі розмір пайової участі держпідприємства визначили у сумі близько 300 млн гривень, натомість, як встановили НАБУ і САП, реальна вартість ділянки й майна становила понад 525 млн гривень.
Також правоохоронці з’ясували, що згодом фігуранти цієї справи планували знести будівлі й знищити майно комбінату нібито через їх застарілість і несправність, а також скоротити працівників держпідприємства.
Читайте: Сумнівні інвестиції та судові спори: чому НАБУ і САП зацікавилися забудовою Дмитра Ісаєнка
Департамент земельних ресурсів КМДА з 2 квітня 2021 року очолює Валентина Пелих. Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Наразі сферу земельних відносин столиці контролює заступник голови КМДА Владислав Андронов, а ось за діяльність “містобудівного” департаменту відповідальний інший заступник Віталія Кличка – Вячеслав Непоп.
Нагадаємо, що із квітня 2021-го роботу обох цих структурних підрозділів столичної мерії в якості заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень контролював Петро Оленич, аж поки у березні 2025-го не був звільнений після отримання підозри у справі щодо можливих махінацій зі столичними комунальними ділянками.
Читайте: Злочинна “Торгівля”: НАБУ і САП оприлюднили нові деталі резонансної справи щодо заволодіння столичною землею