Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт “Про основні засади житлової політики”. Законопроєкт має на меті скасувати застарілий Житловий кодекс і започаткувати масштабну реформу житлової політики. У разі його ухвалення, держава також одержить 300 млн євро за програмою “Ukraine Facility”, відповідно до якої Україні надається 50 млрд євро від ЄС.
Про це, як дізналася КВ, повідомила очільниця партії “Слуга Народу” та народний депутат Олена Шуляк.
“Понад 600 тис. українців десятиліттями стоять у квартирних чергах і це дані тільки на 2015 рік. А війна ще суттєвіше поглибила цю проблему, оскільки в нас колосальна кількість ВПО, які також потребують поліпшення житлових умов”, – розповіла Олена Шуляк.
За її словами, йдеться про законопроєкт “Про основні засади житлової політики”, внесений до парламенту ще у січні. Це базовий документ, який відкриває двері до масштабної житлової реформи. Головні мета і зміна – скасувати застарілий Житловий Кодекс 1983 року, який є не ефективним і не вирішує жодних завдань.
Очільниця партії “Слуга Народу” також повідомила, що для доопрацювання законопроєкту за її ініціативи була проведена серія широких публічних консультацій за участі громадських організацій, профільних експертів, міжнародних організацій та безпосередньо отримувачів послуги – громадян.
“Загалом у консультаціях взяли участь понад тисяча охочих зі всієї України. Тоді ж визначили ключові проблеми житлової політики – недоступне та неякісне житло, нестача житла для ВПО та ветеранів, неврегульований ринок оренди. А також напрацювали рекомендації, які оформивши у звіт, передали Кабміну”, – зауважила Шуляк.
Також Олена Шуляк спростувала озвучений під час обговорення міф, що начебто “законопроєкт вкрав житло у військових”. Вона наголосила, що документ не скасовує права військовослужбовців на отримання житла і не містить норм про їх виселення після служби.
За її словами, питання житла для військових є пріоритетним і буде врегульоване окремо – спеціальним законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Також вона підкреслила, що стаття 12 законопроєкту передбачає можливість врегулювання питань службового житла для військових, поліцейських та інших категорій спеціальними законами – тобто це питання винесено за межі загального регулювання.
Крім того, як зауважили в партії “Слуга Народу”, реформа житлової політики передбачає, що людям, які потребують поліпшення житлових умов, нададуть ефективні інструменти нарешті це житло отримати. Це буде низка доступних фінансово-кредитних механізмів, перезапуск інструменту житлово-будівельних кооперативів, а також державно-приватне партнерство. Йдеться, пояснили в політичній силі, про так званих операторів доступного житла.
“Це, що стосується отримання житла у власність. Для тих громадян, чиї доходи цього не дозволять, буде запроваджено два формати тимчасового житла – соціальна оренда та оренда з правом викупу. Обидва механізми вже багато років ефективно працюють у ЄС, і ми максимально адаптуємо їх під українські реалії так, щоб це дійсно працювало й максимально ефективно закривало потребу в житлі. Зокрема, буде і тимчасове службове житло”, – пояснила Олена Шуляк.
У партії “Слуга Народу” пояснили, що житло, яке можна взяти в соціальну оренду, буде надаватись з державного та муніципального фондів соціального житла. Цей фонд будуть створювати і він має бути на мільйони квадратних метрів.
“Це буде і нове житло, що будуватиметься за державний кошт, і державно-приватне партнерство, але головне, що ми зможемо в такий спосіб нарешті добудувати всі наші довгобуди – наслідок діяльності недобросовісних забудовників і не тільки. Законопроєкт щодо фонду соціального житла, де все це буде прописано, вже готується. Наступним, фінальним, буде законопроєкт про управління цим фондом”, – резюмувала Шуляк.
Нагадаємо, що в Україні з 2019 року цифрова трансформація охопила ключові сфери державної діяльності, забезпечивши прозорість, ефективність та мільярдні економії для бюджету, зокрема у сфері будівництва та відновлення.
Читайте: Олена Шуляк: “Цифровізація, антикорупція та ринок землі – три реформи, що змінили Україну”