Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Одеса, літо, пляж: як врятуватися від теплового і сонячного ударів?

Одеса, літо, пляж: як врятуватися від теплового і сонячного ударів?
Одеське Життя • 7 переглядів • 1 хв читання

– Літо перетнуло свій екватор, а це означає, що нам, мешканцям великого міста, спека дошкуляє особливо. Напевно, вам знайома ситуація, коли у задушливому приміщенні чи у транспорті стає погано, а коли йдете з такого омріяного пляжу, – паморочиться у голові. За високих температурних показників людині можуть загрожувати одразу два удари – тепловий та сонячний, – зауважила лікарка загальної практики – сімейної медицини Катерина Орищенко.

Катерина Дмитрівна Орищенко закінчила Одеський національний медичний університет, спеціалізація – лікарка загальної практики – сімейної медицини.

Працює в одному з консультативно-діагностичних центрів Пересипського району міста Одеси. Надає повний перелік послуг сімейного лікаря. Крім того, пройшовши відповідне навчання, надає пацієнтам і первинну психологічну допомогу.

– Пані Катерино, а що небезпечніше: сонячний чи тепловий удар?

– Обидва доволі неприємні та можуть викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Спочатку давайте визначимося, чим відрізняється один від іншого. Тепловий удар – це дуже сильне перегрівання тіла, його можна отримати і без сонячного впливу, наприклад, у гарячих вологих приміщеннях за недостатньої циркуляції повітря або у машині, а сонячний – це, насамперед, перегрівання голови під сонячними променями.

 – Як часто до вас звертаються влітку пацієнти з поганим самопочуттям внаслідок таких ударів?

 – Звертаються, і це частіше вже наслідки перегріву: опіки, загострення серцево-судинних захворювань, підвищення температури тіла без ознак інфекційних захворювань тощо. До речі, жарознижувальні препарати у випадку теплового удару не діють.

– Але ж багато хто з нас працює, тож обмежити пересування за спеки не завжди вдається, як тоді вберегтися?

 – Насамперед у зоні ризику перебувають діти, люди літнього віку, пацієнти з хронічними захворюваннями та надмірною масою тіла. Їм треба бути особливо обережними, а загалом усім нам необхідно дотримуватися таких порад: 

– Пані Катерино, а як зрозуміти, що це саме тепловий або сонячний удар, а не прояв інших захворювань?

 – Удари бувають кількох ступенів – від легкого до складного. У разі появи симптомів необхідно негайно звернутися за медичною допомогою, адже зволікання може призвести до випадків інсульту, інфаркту, коми та навіть до летального випадку.

Особливо небезпечно, якщо у людини є:

– Ось ми на пляжі чи у транспорті помітили людину, якій стало зле або ж самі відчули себе погано, перегрілися. Що слід, а чого не слід робити?

– У будь-якому випадку, краще викликати швидку допомогу, щоб медичний працівник встановив тяжкість випадку. Крім того, у людини можуть бути супутні захворювання, про які ми не знаємо. До того, як приїдуть лікарі, треба людину перенести у прохолодне приміщення, якщо це зробити неможливо, просто накрити мокрим прохолодним рушником. Зняти одяг, якщо він обмежує рухи або заважає дихати, зробити прохолодний компрес і покласти на чоло або потилицю. Якщо людина втратила свідомість, дати понюхати нашатир. Якщо вона у свідомості, дати звичайної прохолодної води. При зупинці дихання або серцевого ритму не чекати на лікарів, а надати першу домедичну допомогу – зробити штучне дихання та масаж серця.

– А як щодо ліків, якісь необхідно давати?

– Ні. Найперша допомога – охолодити людину.

– Чи потрібно якось відновлюватися після теплового чи сонячного удару?

– Якщо удар спричинив загострення хронічних хвороб (зазвичай це підвищення тиску, прояв серцево-судинних і очних хвороб, патологій нирок), обов’язково дотримуйтеся рекомендацій лікаря і найголовніше – бережіться у майбутньому. Літо і сонце має приносити радість і зміцнення здоров’я, а не проблеми, з ним пов’язані.

– Скажіть, а ці поради лише для дорослих? Чи підходять вони дітям?

 – Так, цілком. Як вищевказана профілактика, так і перша допомога. Слід також пам’ятати, що у малечі інша терморегуляція, ще не зовсім сформована. Тож перебування на пляжі чи просто на сонці має бути зведено до мінімуму. Не потрібно у перший же день відпочинку намагатися отримати засмагу або довго перебувати у воді – вона «притягує» сонячні промені. І постійно слідкуйте, щоб дитина вживала достатню кількість води. Також зважайте на те, що дитина не завжди може точно описати, де і що в неї болить, тому будьте уважні, якщо малеча відмовляється від їжі та води, стала без причини занадто примхливою чи плаксивою – це може свідчити про «перегрів».

7