Муссоліні не був великим фанатом футболу. Щонайменше доки не побачив, що цей спорт можна використати як політичну зброю. Чемпіонат світу 1934-го року, який приймала Італія, швидко перетворився на інструмент державної пропаганди.
Звісно, Італія виграла турнір — хоча є підозри, що допомагали і судді, і атмосфера тиску на суперників. Чотири роки по тому, на чемпіонаті у Франції, вони повторили тріумф. Перед одним із матчів вони отримали телеграму з посланням "Перемога або смерть". Як тут не виграти.
У 2025-му футбол вже не питання життя і смерті, хоча нетерпимість і расизм у Серії А ще нагадують про себе. Але цього сезону на стадіонах італійської еліти знову з’явиться прізвище "Муссоліні".
"Кремонезе" після повернення в Серію А першим ділом орендував 22-річного Романо Беніто Флоріані Муссоліні.
Benvenuto alla Cremo, ???????????????????????? ???????????????????????????????? ????????????????????????????????????! ????❤️ ???? https://t.co/AWfKL4JpV1#TuttaUnAltraMusica #SeiGrAndeSolamenteTu #Cremonese #Cremona #SerieAEnilive pic.twitter.com/SXbB29x0x7
Він належить "Лаціо" — клубу, який часто асоціюють із ультраправими фанатами через низку скандалів: від римського салюту Паоло Ді Каніо до огидних акцій на кшталт наліпок із Анною Франк у футболці "Роми". В результаті тоді почалася кампанія "Ми всі — Анна Франк", а "Лаціо" обклали штрафами.
Народився Муссоліні в Римі, спершу виховувався в академії "Роми", але потім перейшов до "Лаціо". Грає праворуч — іноді обороняється, іноді атакує. Минулий сезон провів у Серії B, граючи за "Юве Стабію", де забив свій перший професійний гол.
І тут почалося: місцеві фанати відзначили це римським салютом і скандуванням прізвища "Муссоліні". Без жодного сорому. Це, так би мовити, був трохи скандал, але загалом для італійських трибун такі речі скоріше норма, ніж виняток. Навіть у 2025-му.
Polémica en el fútbol italiano. Romano Floriani Mussolini, bisnieto del dictador italiano, marca su primer gol como profesional para que el Juve Stabia gane 1-0 al Cesena en Serie B... y la grada de su equipo reacciona así. El jugador de 21 años, cedido por la Lazio, explicó en… pic.twitter.com/G8Ey5vLXLF
Романо тримається подалі від політики — принаймні, публічно.
Це помітний контраст із його матір’ю, Алессандрою, якою, без сумніву, дід Беніто точно б пишався. На початку 90-х вона вступила до партії "Національний альянс", у 2003-му — заснувала партію "Соціальна ініціатива", яка скоро зайшла в орбіту Берлусконі під брендом "Вперед, Італія".
Отак Алессандра й дійшла до Європарламенту, де образила всіх румунів.
А в Україні на неї наклали санкції. У 2019-му. За відвідування так званих "виборів у ДНР" в ролі спостерігача. Хоча наступного року Володимир Зеленський зняв ці санкції, бо виявилося, що її сплутали з Алессандро Мусоліно, який навіть не жінка і дійсно був у ДНР.
Влітку 2021-го онука знаменитого ультраправого діда раптом вирішила боротися за права небінарних осіб. Буває й таке.
The Italian LGBTQ community has a new ally: Alessandra Mussolini. pic.twitter.com/t66H6NXeys
"Ніколи не гугліть "Alessandra Mussolini playboy". Найбільша помилка в моєму житті", — @ClassicalSocdem
Don’t Google “Alessandra Mussolini playboy” Worst mistake of my life pic.twitter.com/ca0rGj6gWk
Тому для нового гравця "Кремонезе" фотокамери й журналісти — не новина. Але навіть якби він забив у фіналі Ліги чемпіонів через себе з центра поля, навряд чи затьмарив би свою пратітку — Софі Лорен. Так, ту саму. Королеву італійського кіно.
Те, що Романо Муссоліні не зрікається свого походження, не означає відсутності внутрішніх сумнівів.
У юні роки він виходив на поле з написом "Флоріані М." на футболці, але згодом почав виступати як "Ф. Муссоліні", що нетипово для Італії, де зазвичай використовують лише одне прізвище.
Не виключено, що він уникав згадки про батька — Мауро Флоріані, колишнього агента фінансової поліції, якого у 2015-му засудили у справі про експлуатацію неповнолітніх.
"Мій прадід Беніто був важливою фігурою для Італії, але зараз світ змінився. Чесно кажучи, мене не цікавлять усі ці речі, пов’язані з моїм прізвищем. Завжди знайдуться упереджені люди, але моя робота не має до цього жодного відношення, і це мене не турбує".
Романо визнає, що іноді чує образливі вигуки з трибун, але не реагує на них. Так само він не звертає уваги на коментарі у соцмережах.
У "Лаціо" зазначають, що його родина не цікавилася його кар’єрою. Колишній керівник академії, Мауро Б’янкессі, в інтерв’ю Il Messaggero назвав його скромним, працьовитим і стриманим.
Тепер постає питання, як він проявить себе в Серії A — і чи вплине на нього історичний контекст, пов’язаний із постаттю прадіда, який понад сто років тому брав участь у "Марші на Рим".