Loqal – новинний агрегатор Loqal
Економіка

НБУ залишив облікову ставку без змін: що це означає для цін та курсу гривні

НБУ залишив облікову ставку без змін: що це означає для цін та курсу гривні
РБК-Україна • 99 переглядів • 1 хв читання

Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення зберегти облікову ставку на рівні 15,5% річних з 25 липня 2025 року.

Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний, повідомляє РБК-Україна з посиланням на брифінг на Youtube.

Як зазначив голова НБУ, це підтримає стійкість валютного ринку та контрольованість інфляційних очікувань, що сприятиме подальшому послабленню цінового тиску.

"НБУ зберігатиме достатньо жорсткі монетарні умови стільки, скільки буде потрібно, щоб забезпечити стале зниження інфляції до цілі 5% на горизонті політики", - сказав він.

Облікова ставка - це відсоткова ставка, за якою НБУ надає кредити комерційним банкам або приймає від них надлишкові гроші під заставу. Іншими словами - це мінімальна ставка, за якою банки можуть тимчасово отримати гроші від НБУ.

Коли ціни зростають, НБУ може підвищити облікову ставку, щоб зробити кредити дорожчими, і таким чином зменшити попит і стримати інфляцію.

НБУ тримав облікову ставку на рівні 10% з початку війни та ухвалив рішення підвищити до 25% у червні 2022 року. Така ставка трималася до липня 2023 року, коли НБУ почав знижувати ставку до 15%.

НБУ знижував ставку і у 2024 році. З червня він тримав є її незмінною на рівні 13%. Але в грудні 2024 року НБУ підвищив ставку до 13,5%. У січні 2025 року ставку підвищено 14,5%, у березні до 15,5%. У квітні та червні НБУ зберіг ставку на рівні 15,5%.

У квітні прогноз НБУ передбачав утримання облікової ставки на рівні 15,5% упродовж наступних місяців і повернення до циклу пом’якшення процентної політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двознаковому рівні. Зниження інфляції нижче 10% очікується лише восени 2025 року.

Зміна облікової ставки є важливим сигналом для ринкових учасників про напрямок монетарної політики НБУ та загальний економічний стан країни.

НБУ декларує ціль з інфляції на рівні 5,0%. Однак минулого року ціни зросли на 12,0%, а в травні стрибнули до 15,9%.

Споживча інфляція в Україні у червні 2025 року уповільнилась до 14,3% через ефект бази порівняння.

Інфляційні очікування банкірів, населення та керівників підприємств залишаються високими - більше 10% протягом наступного року.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

99