Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Настав переломний момент у виявленні небезпечних астероїдів

Настав переломний момент у виявленні небезпечних астероїдів
HiTech.Expert • 6 переглядів • 1 хв читання

Зазвичай астрономи дивляться на небо, але в понеділок, 23 червня, вся увага спільноти була спрямована на Вашингтон, коли вчені з обсерваторії Віри К. Рубін представили перші зображення телескопа. Багато хто чекав понад 20 років, щоб побачити “Рубін” у дії, і його перші результати не розчарували.

Нещодавно “Рубін”, спільна ініціатива Національного наукового фонду (NSF) і Наукового управління Міністерства енергетики (DOE), провів перші 10 годин тестових спостережень. За цей короткий період обсерваторія створила сліпучі зображення і відкрила понад 2 000 раніше невідомих астероїдів, в тому числі сім астероїдів, що зближуються з Землею. Жоден з них не становить загрози для нашої планети, але завдяки цьому багатству нових даних обсерваторія вже довела, що може змінити правила гри для мисливців за астероїдами, які працюють над захистом планети. Проводячи безпрецедентно швидкі та детальні дослідження всього південного неба, Rubin дозволить вченим знайти і відстежити більше космічних каменів, ніж будь-коли раніше.

“Коли ця система камер розроблялася, ми всі знали, що її результати будуть вражаючими, але вони перевершили всі наші очікування”, – розповів Gizmodo Річард Бінзель, професор планетарних наук у Массачусетському технологічному інституті (MIT) і винахідник Туринської шкали – інструменту для класифікації потенційних подій зіткнення з Землею, – повідомляє Gizmodo.

Дані про ці 2000 нових астероїдів надійшли безпосередньо до Центру малих планет Міжнародного астрономічного союзу (MPC) – всесвітньо визнаної організації, відповідальної за каталогізацію та розповсюдження даних про астероїди, комети та інші малі небесні тіла. Він відіграє важливу роль у ранньому виявленні та моніторингу астероїдів, які загрожують Землі. MPC роками готувався до потоку даних з “Рубіна”, нарощуючи своє програмне забезпечення для обробки величезної кількості спостережень. Коли в понеділок офіційно надійшов перший потік даних, це було “нервово і захоплююче водночас”, – сказав Метью Пейн, директор MPC, в інтерв’ю Gizmodo.

Це був лише перший крок до того, що буде далі. За кілька місяців “Рубін” розпочне Legacy Survey of Space and Time (LSST) – десятирічне, майже безперервне дослідження південного неба. Це дасть змогу створити надширокий, надвисокої роздільної здатності часовий запис Всесвіту. За словами Пейна, з точки зору астероїдів це означає, що MPC отримуватиме близько 250 мільйонів спостережень на рік від LSST. “Для нас це кардинально змінює загальну кількість даних, які ми отримуємо, тому що зараз ми отримуємо десь від 50 до 60 мільйонів на рік”, – сказав він.

Дивовижні можливості “Рубіна” випливають з його чудових інструментів. Оснащена унікальним тридзеркальним телескопом і найбільшою цифровою камерою з коли-небудь побудованих, ця обсерваторія може проводити огляди всього неба, виявляючи при цьому дуже слабкі об’єкти, такі як астероїди. За словами Пейна, це заповнює ключову прогалину між існуючими технологіями.

Полюючи на космічні камені, “потрібно зайти якомога глибше”, – розповів Gizmodo Пітер Верес, астрофізик з MPC. “Це те, що робить LSST, і жоден з оглядових телескопів у світі, націлених на планетарну оборону, цього не робить”. Під час цього 10-річного дослідження “Рубін” спостерігатиме за космосом за автоматизованим графіком за допомогою 27,6-футового (8,4-метрового) оглядового телескопа Simonyi Survey. Кожна 30-секундна експозиція покриватиме площу, яка приблизно в 45 разів перевищує розмір повного Місяця. Потім величезна камера LSST зніматиме ширококутні зображення і зшиватиме їх разом, щоб кожні три ночі створювати повну картину південного неба. Поєднання величезного поля зору Rubin, короткого часу експозиції та здатності швидко сканувати небо призведе до лавини відкриттів астероїдів, пояснив Верес.

У 2005 році Конгрес наказав НАСА розробити програму дослідження навколоземних об’єктів (ОСЗ) для виявлення, відстеження, каталогізації та опису фізичних характеристик усіх навколоземних астероїдів і комет діаметром щонайменше 328 футів (100 метрів). За словами Пейна, якби один з цих об’єктів врізався в нашу планету, це спричинило б масові руйнування, які б знищили життя в масштабах цілого континенту. Мета полягала в тому, щоб знайти 90% з них до 2020 року, але поточні оцінки показують, що НАСА знайшла лише близько 40%, пояснив він. LSST може допомогти NASA прискорити темпи. “Це просто почне революцію в нашому розумінні цієї сукупності речей”, – каже Пейн.

Бінзель погоджується. “Ці об’єкти існують незалежно від того, бачимо ми їх чи ні, – каже він. “Тепер ми їх побачимо і зможемо визначити, що більшість з них – якщо не всі – безпечно пролетять повз Землю в найближчі десятиліття. Але найкраща новина полягає в тому, що якщо об’єкт вже має наше ім’я, ми зможемо знайти його, швидше за все, за багато, багато років – якщо не десятиліть – до того, як він наблизиться до Землі”.

Теоретично, це дасть Управлінню координації планетарної оборони НАСА (PDOC) час для запуску місії з перехоплення астероїда. PDOC все ще розробляє цю можливість, але у 2022 році воно запустило місію Double Asteroid Redirection Test (DART), яка відправила космічний апарат у 10-місячну подорож для зіткнення з астероїдом-супутником Диморфос. Зіткнення успішно змінило орбітальну траєкторію Диморфоса, продемонструвавши здатність НАСА відхилити великий астероїд від Землі, якщо дати йому достатньо часу.

Враховуючи очевидний потенціал Рубіна до революційних змін у планетарній обороні – і глобальну увагу, яку він привернув – можна було б очікувати, що НАСА буде співати йому дифірамби. Але цього не сталося. Агентство дивним чином промовчало про запуск обсерваторії – і фактично, схоже, взагалі ігнорує перші відкриття Рубіна.

“Це версія пошуку астероїдів за допомогою варп-двигуна, – сказав Gizmodo Кіт Коуінг, астробіолог і колишній співробітник NASA, який зараз працює редактором NASA Watch. “Можна подумати, що люди, які займаються планетарною обороною, повинні бути в перших рядах, вітаючи її, кажучи: “Надішліть мені дані!””.

NASA не поділилося жодною публічною інформацією про подію понеділка і не просувало висновки обсерваторії. Коли Gizmodo звернулося за коментарем щодо внеску “Рубіна” в планетарну науку і оборону, NASA відмовило і порекомендувало звернутися до самої обсерваторії.

У вівторок, 24 червня, Офіс генерального інспектора агентства опублікував звіт про реалізацію та управління стратегією планетарної оборони NASA. У звіті лише побіжно згадується “Рубін” поряд із майбутнім космічним телескопом NASA NEO Surveyor, призначеним для пошуку астероїдів, які можуть зіткнутися з Землею. “Очікується, що ці нові обсерваторії знайдуть і відстежать значно більше ОСЗ, ніж нинішні можливості, що, ймовірно, означатиме значне збільшення необхідних подальших спостережень”, – йдеться у звіті.

PDCO НАСА і його програма з вивчення планет, безсумнівно, використовуватимуть дані, зібрані LSST, то чому ж вони так холоднокровно ставляться до цього? Коуінг вважає, що це симптом внутрішнього неспокою в агентстві. “У НАСА нервують, – сказав він. “Їхні бюджети урізають з усіх боків – вони не знають, яким буде остаточний бюджет, але Білий дім хоче його урізати, і їм доводиться реагувати на це тим, що є під рукою”.

Дійсно, бюджетна пропозиція президента Дональда Трампа на 2026 рік скоротить наукове фінансування НАСА на колосальні 47%, що потенційно може призвести до припинення понад 40 місій, повідомляє The Planetary Society. “Єдина хороша новина – це те, що не було розстріляно”, – сказав Коуінг.

Він підозрює, що більшість працівників НАСА, включно з персоналом планетарної оборони, перебувають у режимі виживання. “Що ви робите, коли просто не знаєте, чи буде у вас робота, чи буде робота у людини поруч з вами, чи доведеться вам конкурувати за ту саму роботу?” запитав Коуінг. “Ось що лежить в основі цього. Це просто загальне нездужання і страх, і люди просто не виконують рутинну, професійну, спільну, колегіальну роботу, яку вони могли б виконувати в різних відомствах і країнах”.

Оскільки наука НАСА занепадає, незрозуміло, чи матиме агентство ресурси та персонал, щоб повною мірою скористатися даними “Рубіна”. Хоча PDCO наразі очолює світові зусилля з планетарної оборони, це може незабаром змінитися. Проте Бінзель налаштований оптимістично. “Великі нації роблять велику науку”, – сказав він. “Я продовжую вірити, що наша нація продовжуватиме робити велику науку.

6