Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Найнижче над Землею: коли в Україні можна буде побачити Оленячий Місяць

Найнижче над Землею: коли в Україні можна буде побачити Оленячий Місяць
ZN.UA • 16 переглядів • 1 хв читання

У ніч з 10 на 11 липня українці зможуть спостерігати особливе видовище – Buck Moon або Оленячий Місяць. Цьогоріч він стане найдальшим від Сонця та найнижчим повним Місяцем на небі. Це перший повний Місяць після літнього сонцестояння, і він припадає на період, коли Земля перебуває в афелії, тобто найдальшій точці своєї орбіти від Сонця, повідомляє LiveScience.

Пік повної фази Місяця очікується о 23:36 за київським часом у четвер, 10 липня. Саме тоді нічне світило з’явиться над східним горизонтом і протягом ночі повільно та досить низько дрейфуватиме південним небом. Через таке розташування, Місяць виглядатиме більшим та яскравішим, ніж зазвичай – ефект, який науковці в NASA називають “ілюзією Місяця”. Це оптичне сприйняття посилюється тим, що Місяць буде близько до горизонту, де його форма здається більшою.

Цього разу Місяць опиниться у сузір’ї Стрільця. Це літнє зодіакальне сузір’я, яке майже не має яскравих зірок, тому астрономічний фон залишатиметься доволі темним. Таке розташування повного Місяця – дзеркальне відображення положення Сонця під час сонцестояння: коли Сонце найвище в небі, повний Місяць – найнижче.

Назва “Оленячий Місяць” походить з традицій корінних народів Північної Америки. Липень – це місяць, коли самці оленів починають відрощувати роги, і з цього моменту традиційно починається сезон полювання на дичину. Також деякі американці називають його Громовим місяцем або Лососевим Місяцем. В Англії – Сінним місяцем через близькість до збору врожаю. Кельти ж використовують такі назви, як Місяць Претензій, Луговий Місяць, Місяць Вірта – залежно від місцевих сезонних особливостей.

Особливо привабливим для спостерігачів буде початок вечора: Місяць з’явиться на небі помаранчевим та великим. Найкраще спостерігати його в місцях без міського освітлення та з відкритим горизонтом на сході або південному сході.

Наступна повна фаза Місяця – Sturgeon Moon або Осетровий Місяць. Він зійде 9 серпня.

Нещодавно вчені NASA розкрили одну з давніх загадок супутника Землі: дослідження гравітаційного поля Місяця виявило суттєву асиметрію між його ближньою та дальньою сторонами. За даними місії GRAIL, мантія ближнього боку тепліша й геологічно активніша, що пояснює наявність лавових рівнин, на відміну від поверхні дальньої сторони. Причиною різниці вважають скупчення теплогенеруючих елементів і залишковий вулканізм, який впливав на формування місячного рельєфу протягом мільярдів років.

16