Лише половина опитаних молодих людей у Франції та Іспанії вважають, що демократія є найкращою формою правління, а серед їхніх польських однолітків підтримка демократії ще нижча, свідчать результати нового дослідження, повідомляє The Guardian.
Більшість представників європейського покоління Z (57%) віддають перевагу демократії перед будь-якою іншою формою правління. Однак рівень підтримки демократії значно різниться, сягаючи лише 48% у Польщі та близько 51-52% в Іспанії і Франції. Найвищий показник у Німеччині — 71%.
Більш ніж кожен п'ятий респондент (21%) віддав би перевагу авторитарному правлінню за певних, не вказаних обставин. Цей показник найвищий в Італії — 24%, а найнижчий у Німеччині — 15%. У Франції, Іспанії та Польщі — 23%.
Майже кожен десятий респондент в усіх цих країнах заявив, що йому байдуже, чи демократичний його уряд, 14% не визначилися з відповіддю.
“Демократія перебуває під тиском, як зсередини, так і ззовні”, - зазначає політолог з Вільного університету Берліна Торстен Фаас, який працював над дослідженням.
48% опитаних стурбовані тим, що демократична система в їхніх країнах перебуває під загрозою, в тому числі 61% у Німеччині, де ультраправі демонстрували значні успіхи на виборах, частково завдяки зростанню підтримки серед молоді.
Повернення Дональда Трампа до Білого дому, піднесення Китаю і повномасштабне вторгнення Росії в Україну призвели до того, що в сприйнятті респондентів сила відійшла від Європи: лише 42% вважають ЄС одним з трьох провідних світових гравців. Попри Brexit, або, можливо, завдяки йому, цей показник виявився найвищим серед британців — 50%. Серед опитаних у Британії 73% хотіли б повернутися до ЄС, тоді як майже половина молодих європейців (47%) прагнули б до зміцнення зв'язків між Союзом та Лондоном. 83% опитаних віднесли США до трійки лідерів, за Штатами йдуть Китай (75%) та Росія (57%).
Майже кожен п'ятий респондент (19%) назвав себе політично правоцентристом, порівняно з 14% у 2021 році, тоді як 33% опитаних вважають себе центристами, 32% — лівими, а 16% — не визначилися з відповіддю.
Жінки в Німеччині, Франції та Італії частіше називали себе прогресивними, ніж чотири роки тому, тоді як молоді чоловіки в Польщі та Греції стали більш консервативними за той самий період.
Підтримка жорсткіших міграційних обмежень зросла в усіх цих країнах з 2021 року до 38% з 26%.
Більшість молодих європейців висловили надію на потенціал ЄС, а двоє з трьох переважною більшістю підтримали те, щоб їхня країна залишилася в Союзі. Але 39% назвали ЄС не надто демократичним, і лише 6% сказали, що їхні національні уряди працюють добре і не потребують значних змін.
Більше половини — 53%, вважають, що ЄС занадто зосереджений на деталях і дрібницях, і вони хотіли б, щоб Союз вирішив проблему високої вартості життя, посилив захист від зовнішніх загроз і створив кращі умови для компаній, щоб поліпшити економіку.
Попри значну підтримку заходів боротьби зі зміною клімату серед молодих європейців, лише кожен третій вважає, що це питання має бути пріоритетнішим за економічне зростання. Цей показник знизився з 44% у 2021 році.
Дослідження проводилося у квітні-травні 2025 року. Понад 6700 людей віком від 16 до 26 років у Великій Британії, Німеччині, Франції, Іспанії, Італії, Греції та Польщі взяли участь у дев'ятому щорічному опитуванні, проведеному YouGov для фонду Tui Foundation, який фінансує проєкти, присвячені молоді в Європі.
Нещодавно опитування Київського міжнародного інституту соціології показало, що думки українців стосовно того, куди рухається Україна — до розвитку демократії чи авторитаризму, розділилися.