Федеральні прокурори США готують підґрунтя для притягнення до кримінальної відповідальності компаній і фізичних осіб, які намагаються ухилитися від сплати торговельних тарифів, поки американський президент Дональд Трамп готується до запровадження нового раунду мит наступного тижня, повідомляє Bloomberg.
Американські митники вже давно намагаються запобігти спробам ухилення від сплати тарифів, враховуючи відносно поширені схеми, такі як зміна країни походження товарів при імпорті або неправильна класифікація товарів у формах. Однак традиційно такі питання вирішувалися за допомогою штрафів або шляхом “адміністративного врегулювання”, і рідко доходило до кримінального переслідування.
Але тепер Міністерство юстиції США заявляє, що додає “багато персоналу” до нового підрозділу, який зосередиться на боротьбі з торговельним шахрайством та іншими корпоративними злочинами. Також прокурори вимагають записи про транзакції з іноземними товарами часів адміністрації президента Джо Байдена.
“Хоча деякі недбалі дії або адміністративні помилки можуть бути більш доречними в адміністративному порядку, кримінальне правозастосування доречне для значних порушень закону. Коли імпортери шахраюють, наприклад, занижуючи ціну товару або неправильно вказуючи країну походження, вони уникають повної вартості імпорту продукції до США”, — сказав Метью Галеотті, який очолює кримінальний відділ американського Міністерства юстиції.
Дії Мін'юсту узгоджуються з квітневою обіцянкою Трампа про “дуже суворі” наслідки за шахрайство з тарифами, які він запроваджує проти торговельних партнерів по всьому світу. Наразі незрозуміло, як просуваються розслідування можливого ухилення від сплати тарифів, встановлених його адміністрацією. Розслідування можуть займати багато місяців, а деякі з нових мит запроваджені лише кілька тижнів тому, і ще більше тарифів очікується з 1 серпня.
Американські чиновники кажуть, що ухилення від сплати мит може коштувати уряду США мільярди доларів на рік у вигляді недоотриманих доходів. За словами Галеотті, прокурори перевіряють такі галузі, як виробництво сталі, алюмінію, текстилю та споживчих товарів. У розслідуванні бере участь підрозділ по боротьбі з фінансовим шахрайством, якому було доручено зосередитися на компаніях, що ухиляються від сплати тарифів.
Прокурори шукають потенційні порушення митних зборів, запроваджених за часів адміністрації Трампа, а також тих, що передували його інавгурації в січні. Митно-прикордонна служба також, схоже, посилила перевірку компаній, які підпадають під дію підвищених тарифів.
Колишній високопоставлений чиновник Митно-прикордонної служби Ана Хінойоса, яка зараз консультує компанії з питань торгівлі, сказала, що деякі клієнти нещодавно отримали “дуже цілеспрямовані” запити від митників щодо інформації про класифікацію товарів та відносини між продавцями й покупцями.
“Це свого роду підготовча робота щодо компаній, які, як вони підозрюють, могли в кращому випадку припуститися помилки, а в гіршому — вчинити шахрайство”, — каже Хінойоса.
Нові тарифи посилили антидемпінгові мита, створюючи стимул для компаній знижувати свій “тарифний тягар”, пояснює Хінойоса. Але деякі стратегії можуть перетинати правові межі й тягнути за собою адміністративну і, можливо, кримінальну відповідальність, додала вона.
“Торговельне шахрайство також позбавляє платників податків мільярдних внесків до державного бюджету та скорочує кошти, доступні для важливих державних служб”, — заявив Галеотті.
Він додав, що торговельне шахрайство також дозволяє уникати санкцій та експортного контролю, особливо іноземним суб'єктам, вороже налаштованим до США.
Це не перший випадок, коли посилення відповідальності за минулі правопорушення використовується для запобігання шахрайству. Коли адміністрація Байдена визначила пріоритетом виконання антиросійських санкцій, багато резонансних справ Міністерства юстиції США стосувалися порушень, які сталися роками раніше, в тому числі за часів першої адміністрації Трампа.
Трамп запровадив мінімальний 10% тариф на весь імпорт до США за деякими винятками. Також діє 30% тариф на продукцію з Китаю і 50% збір на весь імпорт сталі й алюмінію. Крім того, американський президент постійно погрожує підвищенням тарифів проти основних торговельних партнерів США, включаючи Європейський Союз і Мексику. Країни, проти яких спрямовані мита, намагаються укласти більш вигідну угоду з адміністрацією Трампа — президент США встановив дедлайн для торговельних переговорів.
Водночас зберігається скептицизм стосовно того, чи набудуть чинності нові тарифні ставки після дедлайну 1 серпня, через потенційний вплив, який вони можуть мати на економіку і, зрештою, на рейтинги самого ж Трампа.