Нещодавно у виставкових залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» відкрилася унікальна експозиція «Невідомі подвижники українського мистецтва». Проєкт присвячений творчому спадкові родини Бушенів — Всеволоду (1880–1963 рр.) та Аллі (1881–1954 рр.), чия творчість залишила глибокий, хоч і досі маловідомий слід у збереженні української культурної спадщини.
В експозиції можна побачити понад 70 експонатів, серед яких — унікальні малюнки, текстильні вироби, ескізи, дослідницькі матеріали, що вперше відкриті для широкої публіки.
Всеволод Бушен працював штатним художником в Інституті художньої промисловості Академії архітектури УРСР. Серед його дослідницьких тем — декоративне оздоблення Софійського собору: старовинна підлога, інтер’єри, фрески, архітектурні елементи. Водночас він вивчав хатній стінопис у різних регіонах України — зберігаючи стилістику, яка нині стала рідкісною.
Алла Бушен присвятила життя текстильному мистецтву — створювала ескізи для вишивок, килимів і ткацьких виробів. Її естетичне бачення втілювали майстрині з Решетилівки, Василькова, Чернігова та інших осередків народного мистецтва.
Як зазначила Кіра Петрачек, заступниця генерального директора НЗ «Софія Київська»:
«Ця виставка — результат кропітких дослідницьких пошуків нашого талановитого колеги Святослава Яринича — куратора творчих проєктів заповідника, який, на жаль, передчасно залишив цей світ на початку 2023 року. Саме він знайшов і ідентифікував ті ескізи, що стали основою проєкту. Його внесок — приклад того, як одна людина може змінити наше сприйняття історії мистецтва. Ми глибоко вдячні Святославу за цю подвижницьку працю».
На думку кураторів проєкту, експозиції розкриває культурний код нації через призму особистої та творчої історії родини.
«Цей проєкт — це наша спроба подивитись на культурну спадщину України крізь призму родинної творчості. Ми прагнемо розширити уявлення про архітектурні та декоративні традиції, вшанувати майстрів — зокрема тих, чиї імена залишились у тіні — і нагадати, наскільки глибокою та різноманітною є наша культура. Для нас, це також спосіб віддати належне Всеволоду та Аллі Бушенам — людям, які плекали українське мистецтво з великою любов’ю», — наголошують у заповіднику.
Також куратори проєкту наголосили, що сьогодні, цей проєкт набуває особливого значення саме зараз — в умовах війни, коли збереження культурної пам’яті перетворюється на акт спротиву.
«Виставка родини Бушенів — це не лише художня подія, а спосіб утвердити нашу ідентичність, показати незламність народного мистецтва та цінність кожного тихого голосу, який творив Україну. Зараз важливо як ніколи озвучувати імена митців, яких десятиліттями майже не згадували, і повертати їх у культурну свідомість», — підсумували свою розповідь ініціатори проєкту.
Виставка створена за підтримки партнерів — Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного, Національного музею декоративного мистецтва України та Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.
Виставка «Всеволод і Алла Бушени: невідомі подвижники українського мистецтва»
Коли: до 17 серпня, з 10:00 до 18:00, понеділок вихідний
Де: галерея «Хлібня» НЗ «Софія Київська», вул. Володимирська, 24-а
Вартість квитків: 50 грн вхід на територію + 60 грн вхід до музею «Будинок митрополита» (пільгові 25+30 грн)
До теми: Образ лицаря-захисника: у Будинку митрополита презентували виставку Гії Міміношвілі «Вершник у часі».
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»