Міські висотки, збудовані кілька десятиліть тому, часто нагадують безликі бетонні коробки. Похмурі й одноманітні. На щастя, у Дніпрі є талановиті художники, які прикрашають під’їзди житлових будинків своїми творами. Про дніпровські шедеври настінного живопису та їхніх авторів розповість «Наше місто».
У дворі висотки на проспекті Героїв, 32, як у картинній галереї. Кожен під’їзд одягнений в оригінальну українську вишиванку. Один суцільний позитив! Його авторка обдарована дніпровська художниця Анжеліка Бугаєць. Анжеліці 27, з яких вона понад шість років прикрашає міські багатоповерхівки своїми чудовими роботами.
– Я художниця, – розповідає авторка настінного живопису. – Закінчила Київський Національний університет культури і мистецтв, але малюю все своє свідоме життя. Так хочеться перетворити похмурий простір радянської спадщини. Додати в нього яскравих фарб і оптимізму. Сьогодні, коли йде війна, це особливо важливо.
Але картини талановитої дніпрянки не тільки барвисті й емоційні. На думку майстрині, вони мають бути своєрідним оберегом, охоронною грамотою для містян.
– У мене якраз була така задумка – створити обереги для мешканців будинку, – продовжує розповідь Анжеліка. – Передати символічне побажання любові, закодоване в сердечках. Прикрасити ягідками – символами плодючості. Щоб люди жили в щасті, в достатку і в злагоді. Ідею підказали самі дніпряни. Їм хотілося, щоб сюжети картин були народними, українськими. Я задумалася: «А що взагалі раніше найчастіше оберігало наші домівки?» Звісно, рушник! Це найнадійніший оберіг. Узяла за основу елементи з української вишивки XVII століття, стилізувала їх і зобразила у своїй авторській техніці. Є ще фішка. Кожен малюнок має QR-код: можна перейти за посиланням і дізнатися, що саме символізує розпис. Коротко і зрозуміло!
Типова міська багатоповерхівка на Перемозі прикрасилась картинами лише місяць тому. Хто був ініціатором цієї ідеї?
– Я очолив це ОСББ у 2021 році, – зазначає Олександр Китайгородський, голова ОСББ «Перемога 2018». – Усе було в жахливому стані. Почали потихеньку будинок приводити до ладу. Зокрема й вхідні групи. Зробили ремонт, підготували стіни і в інтернеті шукали художницю, яка погодилася б прикрасити наші під’їзди. Знайшли Анжеліку. Зрозуміло, що потрібні були гроші на фарбу і на роботу. Не такі й великі: на під’їзд 3-4 тисячі гривень. Краса того варта! Художниця працювала по вихідних. І за місяць усі чотири під’їзди нашого ОСББ казково змінилися.
На відміну від багатоповерхівки на Перемозі, висотку на Яскравій (колишня Тверська) розписали ще кілька років тому. Сюжети малюнків тут інші.
– Почалося все з дельфінчика на теплопункті, – згадує Олег Артамонов, голова ОСББ «Тверська, 13». – Намалювала його Наташа Бєлова – не професійна художниця, а дівчинка, яка жила в нашому будинку. А потім захотіли прикрасити свої під’їзди й мешканці будинку. На одному під’їзді зобразили лева, на іншому – тигра, на третьому – панду. У підсумку креативно оформили всі шість під’їздів. На двох попрацювала Наташа, три розмалював наш чудовий художник Валентин Філоненко, а один мешканці розписали самі.
Місцеві живописці розмалювали не одну лише стіну біля під’їзду, а й увесь простір, що примикає до вхідних дверей. Вийшли цілі триптихи. Масштаб вражає!
Автор найбільш вражаючих робіт – 60-річний Валентин Філоненко, для якого аматорське захоплення живописом давно стало професією.
– Свого часу закінчив художню школу, потім навчався на архітектурному факультеті ДІСІ, – розповідає талановитий майстер. – Щоправда, рік не довчився. Пішов за сімейними обставинами. Але любов до живопису зберіг на все життя. Працюю і олією, і акрилом, і балончиками. У Дніпрі попрацював чимало. Оформляв кафе, магазини. Навіть храми розписував. У цьому будинку спочатку намалював лева, потім тигра, а після панд. Людям подобається!
Грізних хижаків і потішних бамбукових ведмежат художник-оформлювач писав олійними фарбами. Дороге задоволення, враховуючи масштаби робіт. Хто платив за цей креатив?
– Тему малюнків обирали самі мешканці, – констатує керівник ОСББ. – Один із під’їздів оформлений у національному стилі, інший – в японському. Хто як захотів. Ну і платили, звісно, мешканці. Це було кілька років тому і зараз точно не скажу яка саме була сума (художник стверджує, що всі витрати на один під’їзд становили 6 тисяч гривень – Авт.). Одразу ж розписні під’їзди перетворилися на фотолокації. Знятися на тлі екзотичних тварин дуже люблять діти. Ну й таксистам легше орієнтуватися. Коли замовляють машину, уточнюють: «Під’їжджайте до “тигра” чи до “панд”. Зручно!
Дорослим мешканцям також подобається художнє оформлення висотки. Приміром, майбутня маркетологиня Дарина Мотель за гороскопом Лев, а живе в «тигровому» під’їзді і цілком цим задоволена.
– Тигри мені теж до душі, – усміхається дівчина. – Вони сильні та благородні. Це добре, що намалювали не роботів і машин, а чудових тварин.
Тематика міського настінного живопису набагато різноманітніша. Місцеві умільці зображують всіляких представників реальної та фантастичної фауни. Під’їзди і простір дворів, зупинки громадського транспорту прикрашають портретами знаменитих діячів усіх часів і народів. А іноді дніпровські художники користуються сюжетами живописців-класиків.
– Кілька років тому у дворі будинку на Поля, 17 стали приводити до ладу старий занедбаний паркан, – зазначає голова кількох ОСББ Олександр Китайгородський. – Відремонтували його, думали, що далі з ним робити. Поруч була художня школа і один з її учнів творчо впорався із завданням. На безликому бетоні він закарбував твори великих майстрів. Звати хлопця Іван, а прізвище його зараз не згадаю. Але, чесно кажучи, коли вирішуються такі питання не всі містяни вітають художні розписи. Кажуть: не на часі зараз. Війна! Але я вважаю, що все одно життя має тривати. У нас живуть дружини і діти наших захисників. Вони мають жити в певному комфорті. Хіба не так!
На проспекті Поля юний художник масштабував знамениту картину Сальвадора Далі «Сталість пам’яті». Як відомо, шедевр іспанського сюрреаліста за розмірами зовсім невеликий: 24 × 33 см. Ну а наш земляк зробив його набагато помітнішим.
Автор розписних під’їздів у висотці на Яскравій, 13 Валентин Філоненко створив у Дніпрі чимало інших оригінальних робіт. Зокрема, він написав масштабний портрет вокаліста гурту «Скрябін» – легендарного Кузьми.
– Пишаюся цією роботою, – стверджує Валентин. – Дуже справедливий, правильний мужик був. Красунчик! Шкода так рано загинув. Портрет його писав півтора-два тижні по цеглі для одного з кафе на Виконкомівській.
Як і Анжеліка Бугаєць, Валентин Філоненко переконаний, що настінні витвори можуть бути не лише гарною картинкою, що привертає увагу, а й оберегом. Вони мають радувати й надихати, вселяти впевненість і дарувати надію.
– Я переніс на стіну картину американського художника Бориса Вальєхо «Світанок», – розповідає художник-оформлювач. – Там жінка тягне грозу, розтягує хмари, а перед нею відкривається сонячна галявина. Вона як майбутнє. Зараз щось подібне відбувається і з нами. Але одного разу наші випробування закінчаться і світле майбутнє стане сьогоденням.
Але чи має зцілювальну енергетику нехай і частково запозичений сюжет?
– Кожен розпис, кожен малюнок несе якусь частинку душі автора, частинку прекрасного світлого світу, яким хочеться поділитися, – вважає художниця Анжеліка Бугаєць. – Взагалі, дуже хочеться бути частиною позитивної трансформації Дніпра, щоб він ставав яскравішим, цікавішим, щоб не було цього враження, що ми тільки-но прифронтове місто і тут усе в депресії. У занепаді. Навпаки, хочеться нагадати, що ми не втрачаємо надії. Намагаємося не сумувати і не втрачати оптимізму.
Фото Валерія Кравченка та спікерів
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра