Коли буде Медовий Спас 2025 року / © Pixabay
Після 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, а тому більшість церковних свят припадають на 13 днів раніше.
Свято Маковія — неперехідне, а тому воно має сталу дату. За новим календарем Медовий Спас ми святкуємо 1 серпня (раніше — 14 серпня). Свято присвячене пам’яті святих мучеників Макавеїв, а також свіжому урожаю меду. Тобто старослов’янське свято тісно переплелося з релігійним.
Церква на Маковія вшановує пам’ять святих великомучеників Макавейських. Юда Макавей повстав проти язичництва в часи еллінізації юдейського народу і повів за собою людей, які чинили спротив. Саме на його честь і було названо це свято.
Вшановують цього дня сімох мучеників: старого батька Елеазара, його дружину і п’ятьох синів. Вони повстали проти гноблення юдейського народу, за що й поплатилися своїми життями. В українській традиції Макавея було перетворене на більш близьке Маковій.
У храмах на Маковія вшановується Животворчий Хрест Господній, який є символом страждань мучеників. Також проводиться освячення першого урожаю меду.
Що освячують на Медовий Спас / © Pixabay
В народі на Маковія найчастіше кажуть Перший Спас або Медовий Спас. Від цієї дати розпочинається особливий цикл днів, присвячених новому урожаю. Освячуючи мед, люди благословляють урожай і висловлюють свою подяку Богу.
Також до церкви несуть різнотрав’я, яке освячують і зберігають цілий рік. За потреби з лікувальних трав готували різноманітні настоянки та напої. Також збирали гарні букети з чорнобривців, волошок, чебрецю. Від Маковія починається 14-денний Успенський піст, який у народі називають Спасівкою.
Працювати на Маковія, як і на будь-яке велике церковне свято, забороняється. Також існують й інші заборони:
їсти м’ясо, молочні та рибні продукти;
вмикати гучну музику, веселитися;
До свята було заведено випікати пиріжки, печиво й булочки з маком. А ще добрим знаком вважалося, якщо вранці натщесерце випити освячену воду.