Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Китайський супутник EP виявив новий тип космічного вибуху

Китайський супутник EP виявив новий тип космічного вибуху
HiTech.Expert • 0 переглядів • 1 хв читання

Китайський супутник Einstein Probe (EP) виявив раніше невідомий тип космічного вибуху, що включає слабкі та швидкі рентгенівські перехідні процеси, які відбуваються під час загибелі масивних зірок.

Відкриття, опубліковане в останньому номері журналу Nature Astronomy, кидає виклик існуючим теоріям колапсу зірок і відкриває прихований клас зоряних вибухів.

Супутник зафіксував загадковий 150-секундний рентгенівський спалах, названий EP240414a, від вмираючої зірки на відстані 4 мільярдів світлових років. Подальші спостереження підтвердили його зв’язок з рідкісною надновою SN 2024gsa і виявили слабкий релятивістський струмінь, схожий на гамма-спалахи, але повільніший і менш енергійний.

Удосконалений ширококутний рентгенівський телескоп EP дозволив вченим відстежити еволюцію струменя, надавши важливі докази для розуміння як механізмів формування струменя, так і основ фізики вибухів наднових зірок.

“Ці швидкі рентгенівські перехідні процеси схожі на космічні феєрверки, яскраві і швидкоплинні, що робить їх надзвичайно складними для виявлення”, – сказав провідний автор Гао Хе з Пекінського нормального університету. “Минулі місії пропускали їх через обмежені можливості виявлення”.

“Це перше відкриття рентгенівського перехідного процесу, пов’язаного з надновою, що знаменує собою нову еру в астрофізиці високих енергій”, – додав співавтор дослідження Ван Сяофенг з Університету Цінхуа.

Запущений у січні 2024 року, EP використовує передову оптику “око лобстера” для моніторингу рентгенівського неба з неперевершеною чутливістю.

“EP240414a демонструє здатність EP відкривати нові космічні явища”, – сказав головний дослідник EP Юань Веймін з Національної астрономічної обсерваторії Китайської академії наук (National Astronomical Observatory of China Academy of Sciences).

Вчені очікують нових відкриттів, оскільки місія продовжує досліджувати динамічний Всесвіт.

0