Китай та Росія / © Associated Press
Війна Росії проти України не лише змінила геополітичний ландшафт, а й відкрила нові можливості для посилення впливу Китаю на Росію.
Про це розповів ексміністр закордонних справ України Володимир Огризко в ексклюзивному інтерв’ю для OBOZ.UA.
«Китай зацікавлений не в сильній Росії, а у слабкій, якою легко маніпулювати», — наголошує Огризко. Прикладом цього є стан російської вугільної промисловості, яка стрімко занепадає: шахти закриваються, а Китай, який міг би викупити ці ресурси, не поспішає цього робити. За словами експерта, Пекін чекає на можливість скупити цю галузь за безцінь і потім використовувати її як власну.
Ця стратегія нагадує ту, яку сама Росія застосовувала до України, намагаючись захопити наші промислові потужності. Тепер Китай застосовує подібний сценарій стосовно Росії.
Щодо перспектив закінчення війни, Огризко вказує: «Китай не зацікавлений ні у перемозі Росії, ні у її поразці». Міністр закордонних справ КНР Ван І заявив, що «не допустять поразки Росії», проте не висловив підтримку її перемозі. Для Китаю вигідна саме війна як тривалий процес із контрольованою нестабільністю.
Таким чином, війна в Україні стає інструментом для Китаю, який використовує конфлікт, щоб послабити Росію і зміцнити свій економічний вплив у регіоні.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що його терпіння щодо російської агресії в Україні вичерпано. За його словами, Володимир Путін отримав чіткий сигнал: війна має завершитися впродовж 50 днів, інакше Кремль зіткнеться з новим пакетом санкцій з боку США.
Втім, аналітики зазначають, що ці погрози радше є формою політичного тиску, ніж реальними кроками. Адже частка російського експорту до США становить лише 0,65% від загального обсягу, тож прямі обмеження матимуть обмежений ефект. Справжнім викликом для Москви можуть стати вторинні санкції — у разі, якщо Вашингтон вирішить обмежити торгівлю з державами, які закуповують російську нафту. Це потенційно вдарить по Китаю, Індії, Туреччині та іншим стратегічним партнерам Кремля.
У конфлікт активно втягується і Китай. Офіційний Пекін виступив проти односторонніх санкцій і публічно підтримав Росію, зокрема — постачаючи товари подвійного призначення, а ймовірно, і військову техніку. За оцінками НАТО, на боці РФ уже воюють китайські найманці.
Хоча формального військово-політичного союзу між Росією і Китаєм немає, вплив Пекіна на Москву зростає. Китай нав’язує свої правила гри, фінансує проросійські уряди в Азії, Африці та Латинській Америці. На думку деяких експертів, Росія дедалі більше перетворюється на васала Китаю, тоді як Сі Цзіньпін стратегічно вибудовує нову модель глобального впливу.