НАБУ разом із САП розслідували справи проти корупціонерів найвищого рангу: народних депутатів, міських голів, співробітників міністерств та інших високопосадовців. Коли спікер парламенту Руслан Стефанчук оголосив, що рішення, яке підпорядковує ці дві незалежні антикорупційні організації Генеральному прокурору, депутати зістріли ці слова оплесками та вигуками радості.
Згідно з прийнятим документом Генпрокурор зможе:
Чому це погано, пояснили в міжнародній антикорупційній організації “Трансперенсі Інтернешнл”:
– Генпрокурора призначають без проведення конкурсних процедур та він повністю залежний від політичної лояльності.
І додали, що це означає VIP-імунітет для фігурантів топкорупційних справ.
Закон набере чинності, якщо його підпише президент Володимир Зеленський.
Голова НАБУ Семен Кривонос на брифінгу, який пройшов відразу після голосування в Раді, закликав голову держави не робити цього:
– Ми виступаємо категорично проти цього. Зараз ще є підпис президента України. Ми просимо не підписувати цей законопроєкт, повернути його з відповідним вето, – сказав директор НАБУ.
Багато політиків, експертів та представників громадськості вважають, що закон, фактично, ліквідує незалежність головних антикорупційних органів країни.
Нардеп з Одеси Олексій Гончаренко так прокоментував рішення колег:
– Рада підтримала ганебний законопроєкт про фактичне знищення НАБУ та САП. ЗА — 263 Я голосував ПРОТИ цієї ганьби. Підтримали цей піздец Слуги, Батьківщина та ОПЗЖ.
Депутат виказав впевненість, що президент підпише закон вже сьогодні.
– Віктор Федорович повернувся в обличчі Володимира Олександровича, – додав він, маючи на увазі, що Зеленський демонструє диктаторські замашки на зразок Януковича.
Громадський активіст та волонтер Сергій Стерненко назвав прийняте рішення “актом внутрішньої підривної діяльності в умовах війни”.
– Президент може ветувати або не підписати законопроєкт. Сподіваюсь на це. НАБУ та САП мають бути незалежними інституціями, – заявив він.
Політичний блогер Роман Шрайк написав, що для Европейського Союзу рішення стане “справжнім шоком”:
– 10 років будували незалежну антикорупційну інфраструктуру, але як тільки вона дісталася по-справжньому важливих дядьків, її ляснули за пару днів.
Хоча перша реакція з Європи була досить млявою. Там традиційно вислови “занепокоєність”.
– Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості”, – наголосив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє.
Він відзначив, що без потужних та незалежних антикорупційних структур в України можуть виникнути складнощі зі вступом до Євросоюзу.
21 липня співробітники СБУ та Офісу Генерального прокурора здійснили близько 80 обшуків у 19 працівників Національного антикорупційного бюро в різних регіонах України.
Детективам НАБУ закидають державну зраду, незаконну торгівлю з Росією та корупційну діяльність в інтересах олігархів.
Державне бюро розслідувань також активізувало власні перевірки, зокрема досліджує старі справи про ДТП за участю детективів НАБУ.
Представники СБУ та ОГП перевіряють дотримання режиму охорони державної таємниці в САП — це стосується працівників НАБУ, які мають доступ до секретної інформації та проводять негласні слідчі дії.