Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Європейський хід: як союзники змусили Трампа підтримати Україну зброєю

Європейський хід: як союзники змусили Трампа підтримати Україну зброєю
ТСН • 4 переглядів • 1 хв читання

Фрідріх Мерц та Дональд Трамп. / © Associated Press

Європейські лідери швидко зрозуміли, як працювати з Дональдом Трампом — не переконуючи, а обходячи. Замість відкритого тиску, вони запропонували йому вигідну угоду, яка поєднує американський прибуток із європейською ініціативою.

Результат — схвалення американським президентом плану, згідно з яким європейські країни закуповуватимуть американську зброю для України, а НАТО координуватиме поставки. І хоча Трамп представив це як власну ініціативу, в Європі кажуть інше: домовленості були сформульовані раніше — зокрема за участі Німеччини — й озвучені лише після того, як стало зрозуміло, що Путін відкидає спроби домовитися про перемир’я.

Новопризначений генсек НАТО Марк Рютте публічно хвалив Трампа за “визначальне лідерство”, дотримуючись негласного правила дипломатії з нинішнім президентом США: говорити компліменти. Та за лаштунками переговори мали інший характер. Саме Берлін, за словами німецьких урядовців, наполягав на новій схемі: європейці платять, Америка постачає, а Білий дім зберігає обережну дистанцію — і політичний баланс усередині країни.

Канцлер Фрідріх Мерц кілька разів розмовляв із Трампом перед його заявою, запевнивши, що Німеччина візьме на себе провідну роль у схемі закупівель. У Берліні це називають шансом посилити тиск на Москву — і одночасно уникнути тривалих дискусій у Конгресі США щодо прямої військової допомоги.

“Це в наших інтересах. Ми хочемо допомогти Україні захиститися від терору та змусити Росію сісти за стіл переговорів”, — заявив Мерц.

Європейські урядовці прямо визнають: їхня стратегія — дозволити Трампу підтримати Україну, не втрачаючи обличчя перед власною ізоляціоністською аудиторією. Як зазначив один із радників Мерца, “адміністрація США залишатиметься на крок позаду, але зможе посилити тиск на Росію”. Це — політична страховка, яка дає Вашингтону простір для маневру.

Раніше міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що країни Європи не публікуватимуть інформацію про американське озброєння, яке передаватимуть Україні в межах нового плану допомоги.

4