Українські оператори дронів / © Генеральний штаб ЗСУ / Facebook
У війні за виживання Україна змушена шукати нестандартні шляхи для збереження переваги на полі бою. Один із таких — цифрова система мотивації «Армія дронів: Бонус», яка дозволяє підрозділам заробляти бали за знищення ворожих цілей і отримувати за це реальні винагороди — від техніки до фінансування. Цей підхід викликає як захоплення, так і дискусії.
Про систему, яка змінює правила гри на фронті, пише BBC.
У межах схеми «Армія дронів: Бонус» (також відома як «є-бали») українські підрозділи можуть отримувати бали за кожного знищеного російського солдата або одиницю техніки. І, як у грі Call of Duty, бали означають призи.
«Що стратегічно важливішою та масштабнішою є ціль, то більше балів отримує підрозділ. Наприклад, знищення ворожої реактивної системи залпового вогню приносить до 50 балів; за знищений танк нараховують 40, а за пошкоджений — 20 балів», — йдеться в заяві команди Brave 1, яка об’єднує експертів із державного сектору та військових.
«Називайте це гейміфікацією війни», — зазначило видання.
Кожне завантажене відео тепер уважно аналізується в Києві, де бали нараховуються згідно з постійно змінюваними військовими пріоритетами.
«Передусім, ідеться про якісні дані, про математику війни та розуміння того, як ефективно використовувати обмежені ресурси«, — пояснив міністр цифрової трансформації України та ідейний натхненник системи є-балів Михайло Федоров.
Але після понад 3,5 року повномасштабної війни ця система має ще одну важливу функцію.
«Йдеться також і про мотивацію. Коли ми змінюємо вартість балів — ми бачимо, як змінюється мотивація», — зауважив Федоров.
За словами командирів, дрони вже відповідають за приблизно 70% усіх російських втрат — убитих і поранених.
Видання звернулося до понад 10 українських підрозділів, аби з’ясувати, як військові на передовій ставляться до цієї системи. Відповіді були змішаними.
«Загалом мої побратими і я — позитивно налаштовані. Це спосіб компенсувати втрати… водночас завдаючи ворогу шкоди якомога ефективніше», — сказав Володимир зі 108-ї бригади ТрО, попросивши не вказувати його прізвища.
У 22-й механізованій бригаді, яка зараз воює на північному сході, вже три місяці користуються цією системою.
«Коли розібралися, як усе працює — виявилося, що це доволі гідна система. Наші хлопці виснажені, і майже ніщо їх більше не мотивує. Але ця система допомагає. Через неї надають дрони, а хлопці отримують винагороди. Це непогана мотивація», — розповів боєць із позивним «Джек».
Але не всі поділяють такий ентузіазм.
«Корінна проблема мотивації цим не вирішується. Бали не зупинять людей від втечі з війська«, — каже військовий із позивним „Змій“.
Військовий на ім’я Дмитро у своїй довгій відповіді поскаржився, що підрозділи витрачають забагато часу на те, щоб довести, чий удар поцілив, або ж навмисно добивають уже виведену з ладу техніку — заради балів.
«Ця система — просто наслідок нашої збоченої звички все монетизувати. Навіть нашу власну, кляту смерть», — зазначив боєць.
У статті йдеться, що система є-балів — це типовий приклад того, як Україна веде цю війну: креативно, не за шаблоном, використовуючи інновації та намагаючись компенсувати чисельну перевагу ворога.
За словами Федорова, участь у програмі вже беруть 90-95% бойових підрозділів, що забезпечує постійний потік корисної інформації.
«Ми почали отримувати якісні дані та ухвалювати рішення на їхній основі. Ми можемо пропонувати зміни, але все базується на військовій стратегії», — пояснив міністр.
В одному з анонімних офісів у Києві журналісти зустрілися з аналітиками, які переглядають відео, підтверджують кожне влучання та нараховують бали підрозділам. Видання не розкриває місце та імена.
«Маємо дві категорії: „ураження“ і „знищення“. Різні категорії — різна кількість є-балів», — пояснив Володя.
Взяття у полон російського солдата цінується значно вище, ніж ліквідація — полонені можуть бути використані для обміну.
«За одного вбитого росіянина дається один бал. А якщо його захопити — множимо на десять», — каже Володя.
Його команда щодня аналізує тисячі уражень.
«Найскладніше — це артилерія. Росіяни дуже добре ховаються і риють окопи», — пояснює Володя, показуючи відео, на якому дрон пробирається між дерев до замаскованої гармати.
Зміна російської тактики означає, що змінюється і вартість цілей. Зараз ворог дедалі частіше використовує малі мобільні групи піхоти, часто на мотоциклах. Це підвищило цінність окремого солдата.
«Якщо раніше за вбитого ворога давали 2 бали, то тепер — 6», — йдеться в заяві Brave 1.
Оператор дрона цінується більше, ніж сам дрон.
Раніше підрозділи могли обмінювати свої бали на гроші та разом із благодійною допомогою закуповувати необхідне обладнання. Тепер система є-балів інтегрована у Brave 1 Market, який розробники називають «Amazon для війни».
Військові можуть переглядати понад 1600 товарів, витрачати накопичені бали, купувати товари безпосередньо у виробників і залишати відгуки — а рахунок оплачує Міноборони України.
Brave 1 Market має доповнити, а не замінити традиційну, повільну систему військових закупівель. Мета — щоб підрозділи швидше отримували потрібне: від дронів і комплектувальних до безпілотних наземних машин (UGV), які можуть евакуювати поранених із передової.
«Бали за вбивства. Amazon для війни. Для когось це може звучати жорстоко або цинічно. Але це — війна. І Україна твердо налаштована вистояти, роблячи це максимально ефективно й розумно», — резюмувало видання.
До слова, президент України Володимир Зеленський обговорює із президентом США Дональдом Трампом потенційну «мегаугоду». Вона передбачає, що Вашингтон купуватиме перевірені у боях українські дрони, а Київ зобов’яжеться закуповувати велику кількість американської зброї.