Іран планує співпрацювати з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ), попри обмеження, схвалені парламентом країни, заявив у суботу, 12 липня, іранський міністр закордонних справ Аббас Аракчі, підкресливши, що доступ до ядерних об'єктів, які постраждали внаслідок ударів Ізраїлю та США, пов'язаний з питаннями безпеки, повідомляє Reuters.
“Ризики поширення радіоактивних матеріалів і ризики вибуху залишків боєприпасів ... є серйозними”, - цитують Аракчі іранські ЗМІ.
Співпраця Ірану з МАГАТЕ проходитиме в “новій формі” та буде спрямовуватися й управлятися через Вищу раду національної безпеки Ірану, сказав міністр.
“Запити МАГАТЕ щодо продовження моніторингу в Ірані будуть розглядатися Радою в кожному конкретному випадку з урахуванням питань безпеки”, - пояснив Аракчі.
Іран не погодиться на будь-яку ядерну угоду, яка не дозволить йому збагачувати уран, повторив він. За словами міністра, Тегеран згоден на переговори, що обмежуються його ядерною програмою і не охоплюють оборонні питання, зокрема, ракетну програму.
Аракчі розповів, що Іран ретельно обмірковує деталі будь-якого відновлення ядерних переговорів із США, шукаючи гарантій того, що Вашингтон знову не вдасться до застосування військової сили.
“Ми не поспішаємо вступати в необдумані переговори”, - заявив він.
Новий закон, прийнятий Тегераном після бомбардувань Ізраїлю і США минулого місяця, передбачає, що інспекції представниками МАГАТЕ ядерних об'єктів повинні бути схвалені Вищою радою національної безпеки Ірану.
Ізраїльські й американські удари були спрямовані проти ядерної програми Ірану, який, на думку західних країн, вже давно працює над створенням ядерної зброї. Тегеран, однак, заперечує таку мету.
Будь-які переговори стосовно майбутньої ядерної програми Ірану, ймовірно, вимагатимуть співпраці Тегерана з МАГАТЕ. Іран критикував наглядове агентство за те, що воно дало привід Ізраїлю розпочати військову кампанію, оскільки заявило, що Тегеран порушує зобов'язання за договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
У суботу, 12 липня, агентство Axios з посиланням на джерела повідомляло, що російський диктатор Владімір Путін підтримав ідею угоди, за якою Тегерану буде заборонено збагачувати уран. Водночас іранські ЗМІ з посиленням на джерела писали, що Путін не надсилав Ірану "жодних подібних сигналів".
Нещодавно ЗМІ писали, що частина підземних запасів збагаченого урану в Ірані “пережила” американські й ізраїльські удари минулого місяця і може бути доступною для ядерних інженерів Тегерана. Президент США Дональд Трамп тим часом продовжує наполягати, що ядерна програма Ірану була знищена, та розраховує на підписання нової ядерної угоди з Тегераном, однією з ключових умов якої має бути відмова Ірану від збагачення урану.
Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі припускав, що Іран, імовірно, зможе почати виробництво збагаченого урану “за лічені місяці”, попри пошкодження кількох ядерних об'єктів.