Loqal – новинний агрегатор Loqal
Політика

Як отримати відстрочку через Резерв+ і кому доведеться йти до ТЦК: пояснення

Як отримати відстрочку через Резерв+ і кому доведеться йти до ТЦК: пояснення
Українська правда • 5 переглядів • 1 хв читання

Електронні відстрочки для військовозобов'язаних у застосунку Резерв+ запровадили ще восени 2024-го року, втім список людей, які можуть її отримати, поступово збільшувався.

Нині е-відстрочка досі не доступна для всіх категорій. Інші, як і раніше, муситимуть оформлювати відтермінування у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Далі його доведеться періодично продовжувати.

"УП. Життя" розповідає, хто може податися на відстрочку онлайн у 2025 році, а кому потрібно зробити це особисто через ТЦК.

Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації можна отримати через сімейні обставини, стан здоровʼя, навчання або роботу. Детальніше про всі категорії розповіли в минулому матеріалі.

Люди з інвалідністю можуть оформити відстрочку онлайн, якщо мають актуальне пенсійне посвідчення або дані яких є в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (ЄІССС).

Студенти матимуть змогу отримати е-відтермінування, якщо, до прикладу, навчаються на магістратурі після бакалаврату або здобувають ступінь аспіранта після магістерського.

Для того, аби отримати відтермінування онлайн, треба натиснути на три крапки меню на своєму військово-обліковому документі і обрати з переліку "Подати запит на відстрочку".

У МОУ наголошують, заявнику не потрібно додатково завантажувати документи, які будуть підтверджувати право на звільнення від призову. Ці дані Резерв+ перевіряє через інші реєстри, які взаємодіють з реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів "Оберіг".

Коли відстрочку підтвердять, військовозобов'язаний отримає сповіщення у застосунку. Новий статус також одразу зʼявиться в електронному військово-обліковому документі.

Е-документ з усіма даними щодо військового обліку має однакову юридичну силу з паперовим, тому його можна показувати представникам ТЦК під час перевірки. 

Як швидко людині дадуть відстрочку залежить від того, чи всі потрібні документи про неї є в реєстрах та наскільки правильна інформація там міститься, говорить заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Черногоренко.

Вона додає, якщо застосунок не може знайти дані військовозобов’язаного, варто звернутися до технічної підтримки Резерв+. Тоді фахівці мають сконтактувати з іншими Міністерствами, щоб вручну "підтягнути" відомості і виправити помилку.

Оформити е-відстрочку не вдасться, якщо у людини вже є актуальне відтермінування. Військовозобов'язаний матиме змогу подати запит вже після закінчення її терміну дії.

Для оформлення відстрочки офлайн, військовозобов’язаний мусить написати заяву на ім’я голови комісії районного або міського ТЦК, де стоїть на обліку.

До заяви потрібно додати документи, які підтверджують право на відстрочку, а також показати військово-обліковий документ.

Підтвердити право на відтермінування можуть такі документи:

До ТЦК можна потрапити через "живу" або електронну чергу. Щоб забронювати місце в черзі онлайн, потрібно зареєструватися на відповідній сторінці сайту Міноборони.

Якщо чоловік хоче подати заяву ТЦК, але йому відмовили ще на етапі прийому документів, це – порушення закону, розповіла адвокатка Дарʼя Тарасенко у коментарі "УП. Життя".

"Повноваження ухвалювати рішення, як позитивне, так і негативне, має тільки комісія. Добре, коли у ТЦК дають пораду і кажуть, що якогось документа не вистачає, тому краще донести і тільки потім подаватися. Але категорично відмовляти прийняти заяву на відстрочку – незаконно", – говорить юристка.

Комісія має розглянути заяву протягом семи днів з дати подачі, йдеться у постанові Кабінету Міністрів. Після цього він може забрати довідку з терміном відстрочки.

Згодом новий статус з'явиться й в електронному військово-обліковому документі у Резерв+.

Для більшості категорій військовозобов'язаних відтермінування від служби залишається дійсним до закінчення дії воєнного стану та загальної мобілізації, які зазвичай тривають 90 днів.

Тобто, відстрочку доведеться поновлювати кожні три місяці. Адвокатка Дар’я Тарасенко радить зробити це заздалегідь, адже за період без дійсного відтермінування чоловіка можуть мобілізувати.

При цьому люди з інвалідністю, які оформили відстрочку через Резерв+ за посвідченням, отримають відтермінування до кінця його дії, пише Міністерство оборони. Причина – відстрочка у додатку привʼязана до дати, коли видали посвідчення, тому реєстр буде враховувати саме її.

Студенти, інтерни та докторанти отримають відстрочку одразу на весь семестр, але не більш як на 6 місяців. Науково-педагогічні працівники матимуть відтермінування до кінця навчального року – 12 місяців. Звільнення від призову буде діяти навіть на канікулах та під час відпустки, зазначали у МОУ.

5