Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Як на Вінниччині перевіряють стан забруднення повітря: міста з шкідливими викидами

Як на Вінниччині перевіряють стан забруднення повітря: міста з шкідливими викидами
Вінниця.info • 54 переглядів • 1 хв читання

У 2025 році на Вінниччині основним джерелом забруднення повітря є автомобільний транспорт, підприємства енергетики, сільського господарства, переробної промисловості.

Директор Вінницького обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Ігор Матковський Вінниця.info розповів, що найвища щільність викидів фіксують у м. Ладижин (2717 т/км²), значні - у Вінниці, Жмеринці, Хмільнику. В середньому на одного жителя області припадає 51 кг забруднюючих речовин.

«Щодо факторів зовнішнього середовища, які впливають на здоров'я і в тому числі в контексті громадського здоров'я, то це у нас були вживання або зловживання тюйтюном, алкоголем, нездорове харчування і брак фізичної активності.

І після цього додався фактор забрудненя повітря, як фактор ризику довківля. Бачите, все йде двоступово. Ми не знаємо, що відбудеться ще через 5 років, який ще фактор додастся або яке захворювання з’явиться», - розповідає Матковський.

Він також додав, що стан повітря у місті моніториться спеціалістами та технічними засобами щоденно. Зокрема у  Центрі є новітній засіб, аналізатор якості повітря, головний механізм якого виведений на вулицю, у центр міста, в бік постійного руху транспортних засобів, щоб фіксувати забрудненість від основних джерел. 

У разі надзвичайних ситуацій чи подій у місті чи області, на місце виїжджають спеціалісти з приладами для кількісного аналізу атмосферного повітря.

Так, 16 липня фахівці Центру виїжджали на місце прильоту ворожого дрону в обласному центрі. Кожні дві години спеціалісти моніторили стан забруднення повітря. Для таких чи подібних ситуацій передбачені «виїзні» прилади.

З 2013 по 2024 рік рівень забруднення повітря в області кардинально змінився. Якщо раніше більша кількість шкідливих речовин фіксувалася в обласному центрі, то сьогодні – це села та райони.

У Вінницькому центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ надали рекомендації для населення в разі забруднення атмосферного повітря:

«Якість повітря, яким ми дихаємо щодня, визначає не лише стан нашого здоров’я, а й наше довголіття та якість життя. Інвестуючи у чисте повітря, як на рівні держави, так і в побуті - ми робимо крок до здоровішого майбутнього», - підкреслив Ігор Матковський.

Вінниця.info, деякі фото в тексті - ВОЦКПХ

54