Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Громадськість закликає зберегти Міндовкілля та не приєднувати його до інших відомств

Громадськість закликає зберегти Міндовкілля та не приєднувати його до інших відомств
ZN.UA • 3 переглядів • 1 хв читання

Під час засідання Верховної Ради 16 липня народні депутати можуть об’єднати Міндовкілля, Мінагро та Мінекономіки в одне відомство. Своєю чергою майже 30 громадських організацій підписали звернення до парламентарів з вимогою зберегти у складі уряду Міністерство довкілля. Повний текст звернення опублікували на сайті ініціативи «Екологія – Право – Людина». 

«Питання якості довкілля – це питання нацбезпеки. В умовах війни та повоєнного відновлення Україна має інтегрувати екологічну політику в усі сфери держуправління, а це вимога національного законодавства та ЄС. Для цього потрібне сильне, незалежне, фахове міністерство із належною інституційною спроможністю. Основою економічного розвитку є природні ресурси. Проте у дискусіях щодо того, де державна, комунальна чи приватна власність, забувають про власність народу України – від імені якого мають виступати органи державної влади та місцеве самоврядування, згідно з Конституцією України, Цивільним кодексом України. Власність не може використовуватися на шкоду суспільству та шкодити довкіллю. Забезпечити ці функції мусить профільне міністерство», – йдеться у зверненні.

Водночас голова громадської ініціативи «Голка» Ірина Федорів пояснила, чому об’єднання Мінагрополітики та Мінекології нівелюватиме захист зелених зон. Зокрема, вона нагадала про законопроєкт, який може легалізувати незаконне привласнення земель, коли з моменту їх заволодінням минуло 10 років.

«Усі ми пам’ятаємо скандальний «закон Ігоря Мазепи» (12089), який є антиконституційним і намагається обнулити претензії до дерибанників лісів та узбереж, якщо пройшло 10 років з моменту набуття права власності. Де-факто це спроба в обхід Основного закону легалізувати вкрадене. Так от після того, як за цей закон проголосували народні депутати – Міндовкілля давало рекомендації ветувати проєкт і розписувало загрози. Мінагро розглядає території України як ті, які треба обробляти, але Мінекології виступає балансом і малює червоні лінії, де це робити не можна. Якщо поєднати ці міністерства – запобіжники можуть не спрацювати. Окрім того, варто наголосити, що у війну неможливі вибори. Але кадрова політика уряду – це точно змінна. Важливо не просто зберегти Міндовкілля, але й мати гідний кадровий склад у міністерствах. Також є питання і до того, що ще немає рішення парламенту, а президент по суті оголосив нового прем’єра. Ми не можемо допускати ситуації, коли Конституція сприймається як документ, що можна поставити на паузу», – додала Федорів.

У «Голці» зазначили, що серед підписантів звернення:

Раніше повідомлялося, що у рамках перестановок у Кабінеті міністрів планують створити нове Міністерство ресурсів. Саме в нього хочуть об'єднати Міністерство економіки, Міністерство аграрної політики та продовольства та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.

Водночас, що стосується законопроєкту №12089, то його у другому читанні Верховна Рада ухвалила ще в березні. Однак громадські організації закликають президента Володимира Зеленського накласти вето на документ.

3