Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Громади вимагають пояснень від міністра МВС після відповіді Нацполіції Філатову щодо досьє з телефону Зінченка

Громади вимагають пояснень від міністра МВС після відповіді Нацполіції Філатову щодо досьє з телефону Зінченка
Наше місто • 7 переглядів • 1 хв читання

Скандал навколо “списку Зінченка” продовжує набирати обертів. Після того, як Національна поліція відреагувала формальною відпискою на звернення мера Дніпра Бориса Філатова, Асоціація міст України закликає міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка особисто надати пояснення. Про це повідомляє “Наше місто” з посиланням на “Дніпро Оперативний”.

Національна поліція фактично визнала свою бездіяльність щодо інформації про підготовку замаху на мера Дніпра, яка містилася у так званому “списку Зінченка”. Замість прозорої відповіді та визнання власних прорахунків правоохоронці надали формальну відписку. Тим часом сам міністр Ігор Клименко ще рік тому публічно заявляв про загрозу для нардепа Бужанського – на підставі тих самих даних, що були знайдені у справі про вбивство Ірини Фаріон. Чому ж тоді попередили одного, але проігнорували інших – зокрема мера Філатова і активіста Сергія Стерненка, на якого зрештою таки було скоєно замах?

Досьє, знайдене у телефоні В’ячеслава Зінченка – обвинуваченого у вбивстві Ірини Фаріон, – зокрема на Бориса Філатова, викликало занепокоєння не лише в дніпровській громаді, а й у всьому місцевому самоврядуванні. Про це йдеться у заяві Асоціації міст України.

Як відомо, 26 червня під час розгляду справи у Шевченківському суді Львова було оголошено дані, знайдені в телефоні ймовірного вбивці Зінченка. Серед іншого, там були досьє на активіста Сергія Стерненка (на якого пізніше було скоєно напад) та мера Дніпра Бориса Філатова. Ця інформація, за припущеннями, пов’язана з діяльністю спецслужб рф, адже в телефоні також містилися дані й про саму Ірину Фаріон, яка була вбита.

Втім, навіть попри наявність таких матеріалів, Нацполіція, яка отримала їх улітку 2024 року, не вжила жодних заходів для інформування потенційних жертв.

Мер Дніпра Борис Філатов звернувся безпосередньо до міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка:

“Чому я, як громадянин України та міський голова мільйонного прифронтового міста, не був попереджений працівниками МВС України про наявність відносно мене досьє у Зінченка? …Чому я повинен дізнаватись вищевказану інформацію від журналістів, які були присутні під час судового засідання, а не від представників правоохоронних органів, до чиїх обовʼязків входять профілактика та запобігання злочинам?”, – йшлося у дописі мера Дніпра.

Натомість відповідь поліції виявилась відверто формальною. На вебпорталі було зазначено: “За результатами встановлення всіх об’єктивних обставин, у справі не здобуто інформацію, яка б свідчила про підготовку до злочинів відносно активіста та очільника міської ради”.

Це різко контрастує з тим фактом, що ті самі досьє були подані поліцією в суд як докази у справі про вбивство. Тобто – для суду ці матеріали є доказами, а для попередження можливих замахів – уже ні?

Зокрема, в липні 2024 року міністр Клименко публічно заявив, що нардеп Бужанський був наступним у списку – на підставі досьє, знайденого у тому ж самому телефоні. Тоді ця інформація стала підставою для попередження, а щодо Філатова і Стерненка – ні.

“Безкінечно вдячний співробітникам Національної Поліції та всім тим, хто причетний до затримання підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон, завдячую їм життям”, – писав тоді Бужанський.

Це викликає логічне запитання: чому один фігурант списку отримав захист, а інші – ні?

Події останніх місяців лише підкріплюють занепокоєння. У березні біля офісу мера Дніпра виявили камеру відеоспостереження – про це повідомили поліцію, але реакції не було. Того ж місяця вбили одеського активіста Дем’яна Ганула, який неодноразово звертався до правоохоронців за захистом. У травні на Стерненка скоєно замах – нападницю затримали на місці.

Попри це, поліція продовжує ігнорувати досьє, знайдені у телефоні Зінченка, і не визнає їх загрозою для громадських діячів.

Після безрезультатних звернень мер Дніпра повторно звернувся до міністра внутрішніх справ. Він написав, що здивований вибірковістю дій правоохоронців. Зокрема, Борис Філатов підкреслив, що на підставі тих самих даних, знайдених у телефоні підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон, було попереджено лише одного з фігурантів — народного депутата Бужанського.

“Мене дивує той факт, що Ви обрали публічно попередити лише одну ймовірну жертву. Натомість ані я, ані Сергій Стерненко, на якого підозрюваний у вбивстві Фаріон також мав досьє, не чули про це від Вас та Ваших підлеглих жодного слова. Навіть непублічно – хоча підстави були однакові. Чи не так, шановний Ігоре Володимировичу?”, – написав Філатов.

Також він звернувся з конкретними запитаннями:

“Чи поінформували б Ваші підлеглі особисто Вас, якби у телефоні ймовірного вбивці Фаріон було досьє на Ваше імʼя? Як би Ви діяли у такому випадку? Чи не вважаєте Ви, що в очолюваній Вами системі МВС діють подвійні стандарти?”, – йдеться у дописі мера Дніпра.

Асоціація міст України у своєму зверненні закликала міністра надати публічну інформацію щодо розслідування та дій, які вжито для безпеки громади Дніпра та інших представників місцевого самоврядування. Ігоря Клименка запрошено на засідання Правління АМУ, до складу якої входять 1073 громади.

Нагадаємо, у підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон знайшли досьє на Філатова, Стерненка та Корбана.

Раніше ми писали: Філатов прокоментував дані про підготовку замаху на нього, про який не попередили в Нацполіції.

Категорія: Новини Дніпра, Україна

Позначки: Борис Філатов, Дніпро

7