Директор Національної розвідки США Тулсі Габбард закликала притягнути до відповідальності колишнього американського президента-демократа Барака Обаму та високопосадовців його адміністрації з питань національної безпеки, звинувативши їх у “зрадницькій змові”, організованій з метою показати, що перемога республіканця Дональда Трампа на президентських виборах 2016 року була зумовлена втручанням Росії, повідомляє The Guardian.
Габбард заявила, що Обама й високопосадовці в його адміністрації “заклали основу для ... багаторічного перевороту” проти Трампа після його перемоги над демократичною суперницею Гілларі Клінтон, “сфабрикувавши розвідувальні дані” про спроби Росії вплинути на вибори. Це включало використання досьє, підготовленого аналітиком британської розвідки Крістофером Стілом, про ненадійність якого, стверджує Габбард, знали посадовці Обами.
Післявиборчі оцінки розвідки контрастували з висновками, зробленими перед виборами, які вказували на те, що Росія, ймовірно, не намагалася втручатися, додала вона.
"Інформація, яку ми сьогодні оприлюднюємо, чітко показує, що у 2016 році була змова, організована посадовими особами на найвищому рівні нашого уряду. Їхньою метою було підірвати волю американського народу і здійснити те, що, по суті, було багаторічним переворотом, щоб спробувати завадити президенту виконувати мандат, наданий йому американським народом”, — сказала Габбард, закликаючи до судового переслідування.
"Незалежно від того, наскільки серйозною була ця змова, кожна особа, причетна до неї, має бути притягнута до відповідальності за всією суворістю закону, аби гарантувати, що нічого подібного ніколи не повториться. Від цього залежить віра і довіра американського народу до нашої демократичної республіки, а отже, і майбутнє нашої нації", — додала глава Нацрозвідки США.
Габбард заявила, що передала документи, які підтверджують її позицію, до Міністерства юстиції країни. Серед них — частково відредагована оцінка розвідувального співтовариства від адміністрації Обами щодо кіберзагроз для виборів 2016 року, а також низка раніше засекречених службових записок, в тому числі з офісу директора Національної розвідки часів адміністрації Обами Джеймса Клеппера.
Клеппер — один із кількох посадовців, яких Габбард називає причетними до “змови”. Серед інших — колишній директор ЦРУ Джон Бреннан, тодішній держсекретар Джон Керрі, колишня радниця з національної безпеки Сьюзан Райс, тодішній заступник директора ФБР Ендрю Маккейб і сам Обама.
У коментарях, що супроводжують серію доповідних записок часів Обами, опублікованих офісом Габбард, використовуються терміни, характерні для Трампа і його найактивніших прихильників, аби змалювати те, що вони називають змовою з метою дискредитації перемоги Трампа на виборах 2016 року.
“Представники “глибинної держави” в розвідувальному співтоваристві починають зливати відверто неправдиві розвідувальні дані виданню Washington Post, стверджуючи, що Росія використовувала кіберзасоби, щоб вплинути на результат виборів", — йдеться у новому звіті Габбард, зокрема, про результати зустрічі 9 грудня 2016 року найвищого керівництва команди Обами з питань національної безпеки.
“Пізніше того ж вечора в іншому витоку Washington Post з'явилося неправдиве твердження про те, що ЦРУ дійшло висновку в секретній оцінці, що Росія втрутилася у вибори, щоб допомогти президенту Трампу”, — зазначається у звіті.
"Адміністрація Обами ділиться з громадськістю несекретною оцінкою розвідувального співтовариства. Вона неправдиво стверджує, що (частково на основі додаткової інформації, яка з'явилася після виборів) Путін доклав зусиль, аби допомогти президенту Трампу перемогти Гілларі Клінтон. Пізніше було підтверджено, що ця додаткова інформація була з досьє Стіла", — продовжується в новій оцінці Габбард.
Досьє Стіла, яке містило деталі “компромату” на Трампа, який нібито був у російської розвідки, стало основою для тривалого розслідування, проведеного спецпрокурором у цій справі Робертом Мюллером. У подальшому звіті Мюллера було зроблено висновок, що РФ втручалася у виборчу кампанію “широкомасштабно і систематично”, але “не було встановлено, що члени кампанії Трампа вступали в змову або координували свої дії” з російським урядом.
Спроба повернути увагу до розслідування втручання РФ у вибори, яке Трамп давно висміював як “містифікацію”, відбувається в той час, коли президент США опинився у вирі затяжного скандалу навколо засудженого за сексуальні злочини фінансиста Джеффрі Епштейна.
Призначення Габбард на посаду директора національної розвідки було одним з найбільш суперечливих рішень Трампа. Її кандидатуру критикували, зокрема, через відсутність попереднього досвіду роботи в розвідці, вона навіть ніколи не працювала в комітеті Конгресу з цього питання, а також через те, що Габбард неодноразово висловлювалася на підтримку російського диктатора Владіміра Путіна й повторювала тези Кремля про війну проти України.
Нещодавно повідомлялося, що ЦРУ переглянуло звіт про втручання РФ у вибори в США 2016 року. У новому звіті ЦРУ підтверджуються попередні висновки про те, що Росія втручалася у вибори в США 2016 року, щоб допомогти Трампу перемогти Клінтон. Водночас ЦРУ розкритикувало низку “процесуальних недоліків” у попередній оцінці.
Трамп, який має історію суперечок з оцінками американської розвідки, раніше відкидав висновок розвідувальної спільноти, незасекречена версія якого була оприлюднена в січні 2017 року. Після зустрічі з Путіним у листопаді 2017 року Трамп заявляв, що вірить запевненням глави Кремля щодо його невтручання в американські вибори.