Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Гетманцев назвав середній розмір пенсії в Україні: переважна частина пенсіонерів — за межею бідності

Гетманцев назвав середній розмір пенсії в Україні: переважна частина пенсіонерів — за межею бідності
ZN.UA • 6 переглядів • 1 хв читання

Голова податкового комітету  Верховної Ради Данило Гетманцев оприлюднив розмір середньої пенсії в Україні, зауваживши, що у другому кварталі середня пенсія, за даними Пенсійного фонду, зросла на 69 гривень.

Про це він повідомив у своєму офіційному Телеграм-каналі 16 липня.

На звітну дату в Україні пенсію отримували майже 10,26 млн. пенсіонерів, зазначив Гетманцев.

За даними Пенсійного фонду України, на 1 липня 2025 року середня пенсія в Україні склала 6 410,2 грн. У порівнянні із 1квітнем 2025 року середня пенсія збільшилась на 1,1% (+69 грн.), у порівнянні із аналогічним періодом минулого року — на 10,2% (+593,6 грн.).

За його словами, більшість пенсіонерів отримують пенсію нижче 5 тис. грн. 56,2% пенсіонерів отримують пенсію нижче 5 тис. грн., в т.ч. 35,7% — нижче 4 тис. грн., 3,7% — нижче 3 тис. грн. Ще 29% пенсіонерів мають пенсію від 5 до 10 тис.грн., 14,8%  — понад 10 тис. грн.

Середня пенсія є меншою за фактичний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність

За останніми даними Мінсоцполітики, фактичний прожитковий мінімум для цієї категорії осіб у цінах лютого 2025 року складав 6 685,5 грн. (а в цінах червня він мав би наближатись до 7 тис. грн.). Тобто середня пенсія зараз дорівнює близько 92% поточного фактичного прожиткового мінімуму для непрацездатних, що заносить переважну частину пенсіонерів за межу бідності.

Наразі інфляція переганяє зростання середньої пенсії.

Голова податкового комітету нагадав, що річна інфляція у червні (до червня 2024 року) сягнула 14,3%, тоді як середня пенсія зросла на 10,2% (р/р). Під кінець року цей розрив дещо зменшиться, оскільки річна інфляція має тенденцію до зниження.

Утім ситуація погіршується тим, що у структурі споживання домогосподарств із низькими доходами продукти харчування займають відносно більшу частину споживчого кошику. При цьому продовольча інфляція (23,2% у червні) була майже удвічі вищою за її середній рівень.  

Попри номінальне зростання середньої пенсії, її реальний рівень (з урахуванням інфляції) на кінець першої половини року зменшився.

"На 1 липня більше половини пенсіонерів отримували пенсію нижче 5 тис. грн.  Тоді як середня пенсія 5 із 6 пенсіонерів була нижче фактичного прожиткового мінімуму, що виштовхувало їх за межу бідності. На цьому тлі зовсім дико виглядають кланові пенсії у 100-200 і більше тисяч гривень, які отримують окремі професійні касти в Україні", — підсумував Гетманцев.

Нагадаємо, до кінця поточного року в Україні не планують додатково підвищувати пенсій. Як і в попередні роки, перерахунок відбувається один раз на рік, а саме навесні. 

Йдеться про страхові пенсії, які фінансуються з Єдиного соціального внеску, та спеціальні виплати, що призначаються окремим категоріям і оплачуються з держбюджету.

Додаткове збільшення можливе лише за наявності фінансових ресурсів. Наразі немає підстав очікувати на додаткове фінансування для спеціальних пенсій до кінця наступного року.

Крім того, в 2025 році продовжує діяти оновлена пенсійна реформа. Одне з головних нововведень — підвищення мінімального страхового стажу до 32 років для осіб, які хочуть вийти на пенсію у 60 років. Ця вимога стала частиною поступового посилення критеріїв для отримання виплат.

6