Олександр Усик – людина, яка досягла у професійному боксі усіх вершин, на які зазіхалася. Він був абсолютним чемпіоном світу у крузервейті, а потім досяг цього статусу у королівському дивізіоні. Українець завершував кар’єри іменитих ветеранів, гасив перспективних молодих бійців та знищував на ринзі уже існуючих зірок.
Його кар’єра близька до ідеальної, тому останнім часом він навіть дійшов до порівнянь із найвеличнішими боксерами в історії: Тайсоном, Алі, Форманом, Льюїсом і так далі. Проте, на жаль, всі ми розуміємо, що вік спортсмена найвищого рівня не надто довгий. Зараз Олександру вже 38 років, тому момент, коли він повісить рукавички на цвях – питання часу. Але як же правильно провести останній етап своєї блискучої кар’єри? Монетизувати славу, щоб наостанок заробити ще більше доларів? Знайти останній виклик і примножити свою спадщину? Чи взагалі завершити кар'єру після поєдинку із Дюбуа та драматично піти на піку не переможеним?
Більшість із нас не із чуток знає про комп’ютерну гру під назвою "Football Manager". Це симулятор футбольного функціонера, де ти міг спробувати себе у ролі керівника будь-якого клубу у світі. У твої обов'язки може входити як трансферна компанія чи рішення по реконструкції стадіону, так і вибір стартового складу на матчі найвищого рівня. Так от, хтось "рубився" у цю гру у нульових і пам’ятає про "чітерську" тактику із навісами на високих нападників, а хтось застав уже більш продумані та технологічні останні версії гри. Проте всі, хто грав у FM, в один голос скажуть, що найбільше їм подобається самостійно аналізувати матчі, керувати найкращими клубами світу та впливати на життя футболістів, яких ми кожного тижня бачимо по телевізору.
Отож зараз я пропоную вам спробувати пограти у подібну гру, але з тематикою боксу. Протягом цієї статті вам буде потрібно проаналізувати шлях Олександра Усика у професійному боксі, його перспективи на найближчі поєдинки та прийняти рішення по тому, як він має будувати свій кінцевий етап кар’єри!
Однак перед тим як зайнятись вирішенням головного питання – що робити Усику після реваншу із Дюбуа, вам необхідно ознайомитись з усіма важливими звітами про українця.
Дата народження: 17 січня 1987 року (38 років)
Місце народження: Сімферополь, УРСР, СРСР
Місце проживання: Київ, Україна
Сильні сторони: Швидкість, витривалість, робота ніг, мобільність, боксерський інтелект, імпровізація у ринзі, емоційна стійкість
Слабкі сторони: слабкий корпус, потужність та міць, низький зріст
Рекорд: 23-0-0 (14 перемог нокаутом)
Прізвиська: Кіт, кролик, український лев, Brit Basher ("британоненависник" – за численні перемоги над британськими бійцями).
Спортивний кумир: Мухаммед Алі
Думаю, мені варто нагадати вам, що у важку вагу Усик потрапив далеко не одразу. Спочатку він розірвав усіх можливих опонентів у першій важкій вазі. Там Олександр домінував настілки явно, що встановив статистику 16-0 і виглядав непереможним. Можливо, саме відсутність гідної конкуренції й спонукало українця на пошук нового виклику. У королівській вазі, само собою, були аспекти, які його приваблювали: гучні імена можливих суперників, підвищена медійність і популярність та космічні гонорари. Але не всі поєдинки Олександра у новій вазі дались йому дуже легко.
Чазз Візерспун —ідеальний дебют
12 жовтня 2019 року Усика "радушно" зустрів у новому дивізіоні 37-річний американський ветеран Чазз Візерспун. На той час він мав професійний рекорд 38-3, але вже не котувався топовим бійцем, тому Олександр, попри статус дебютанта, виглядав фаворитом. Єдиним фактором, який міг зіграти проти дебютанта, виглядали габарити. Для важкої ваги Усик завжди вважався не надто потужним боксером (це кліше приклеїться до нього на усі подальші роки). Але Олександр дуже впевнено розмочив лік своїх перемог у "супертяжах": після сьомого раунду Візерспун відмовився від продовження поєдинку.
Наступним був британець Дерек Чісора, кар'єра якого теж вже йшла до свого логічного завершення. На той момент він мав професійний рекорд 32-9. Сам же Чісора хотів завдяки перемозі над українцем повернутись в боксерську еліту, але свій шанс не використав. Хоч поєдинок пройшов всю дистанцію, а в оцінках суддів не було видно колосальної переваги, але за Олександром залишилось саме одноголосне рішення суддів.
Ентоні Джошуа підходив до боїв з Усиком зі статистикою 24-1. Він вважався одним із головних боксерів планети та дуже потужним нокаутером, 22 перемоги забрав достроково, тому закономірно отримав статус фаворита перед поєдинком. Але як підсумок - два поєдинки з українцем обернулись провалом та поразками. Перший бій дійшов до одноголосного рішення суддів, другий – до роздільного, проте обидва рази рефері підіймав руку Усика. Олександр в обох боях дивував опонента тактичними рішеннями та пастками, виглядав швидшим та динамічним, а його серії ударів були значно небезпечнішими. Що ж до потужних панчів британця, то Усик повністю нівелював їх своїми фінтами та роботою корпуса.
Молодий Даніель Дюбуа тільки починав своє становлення в королівській вазі, але досить рано отримав шалений шанс зустрітись із чинним лідером дивізіону. Само собою, Олександр вважався безальтернативним фаворитом, але заруба із Даніелем вийшла навіть більш нервовою, ніж звитяги над іменитим Джошуа. Так, Усик здобув перемогу достроково, відправивши суперника у жорсткий нокаут, так він виглядав краще протягом більшість раундів, але суперечки про легальність того самого удару досі не вщухають. Навіть експерти не можуть дати одностайну оцінку тому епізоду, а сам Дюбуа вірить, що судді вкрали у нього перемогу. Завтра вночі він матиме змогу відповісти за слова.
Тайсон Ф'юрі підходив до поєдинку з Олександром в непереможному статусі, а букмекери та інші відомі боксери вважали його фаворитом через перевагу у потужності. Навіть попри те, що циганський король явно був не у своїй піковій формі – як технічній, так і фізичній. Усик скористався цим, двічі поспіль довівши справу до перемоги. Спочатку — роздільним рішенням, потім — одностайним. Однак кожного разу було видно, що Олександр виглядає сильнішим, він домінував на рингу внаслідок шаленої переваги у швидкості та витривалості. У певний момент навіть здавалося, що українець може відправити британського гіганта у нокаут, але Тайсон вистояв, хоч глобально це й не вплинуло на підсумки поєдинків.
Усик - Дюбуа: розклад перед реваншем
У ніч з 19 на 20 липня (01:00 за Київським часом) відбудеться один з найбільш очікуваних поєдинків у професійному боксі за останній рік. Олександр Усик проведе реванш з Даніелем Дюбуа. Суперники зійдуться на території британця - на легендарному стадіоні “Уемблі”. Бій пройде за чотири основних пояси та звання абсолютного чемпіона світу. Олександр вже володів цим статусом рік тому, а для Даніеля це перша така можливість.
У першому поєдинку Усик здобув перемогу завдяки брутальному нокауту у дев'ятому раунді, класно влучивши у щелепу опонента передньою (правою) рукою. Однак, пори офіційний результат першого бою, багато хто вважає, що Дюбуа може нав'язати гідну конкуренцію Усику у реванші. Така думка зумовлена суперечливим моментом, який стався усередині першого поєдинку.
Даніель тоді завдав удар по корпусу (за запевненнями самого британця), а Олександр всім своїм виглядом показав, що був атакований не за правилами - нижче пояса. У підсумку рефері прийняв рішення дати Усику паузу, не відраховуючи нокдаун. Через кілька раундів після цього Олександр закінчив бій достроково. Однак думки експертів, зіркових боксерів та професійних суддів тоді розділились, тому боксерський світ так і не прийшов згоди щодо легальності того удару у п'ятому раунді.
Однак цей неприємний момент, по суті, нічого не змінив - Усик підходить до завтрашнього бою відчутним фаворитом завдяки перевазі у мобільності, швидкості та витривалості. Саме останній пункт, за думкою боксерської спільноти, був ключовим два роки тому… й може стати таким зараз.
Що далі? Настав час приймати рішення!
Отож от ми й підійшли до головного моменту цієї статті. Вам, як гравцям цього боксерського симулятора, потрібно прийняти рішення щодо майбутнього Олександра Усика після його реваншу із Дюбуа. Окремо додам, що ми розглядаємо лише переможний варіант, адже у разі поразки українця, у нас немає жодних сумнівів у його майбутньому - він зажадає реваншу і почне працювати над поверненням своїх поясів.
Варіант перший - завершити кар'єру на піку:
Плюси: драматичний момент, незаплямована боксерська спадщина, уникнення старіння у рингу, яке було б помітно фанатам через зниження рівню боксу.
Мінуси: в Олександра ще є запас для того, щоб провести 1-2 роки на найвищому рівні.
Варіант другий - грошові поєдинки із фінансовою, а не амбіційною складовою
Плюси: Усик вже досяг у боксі усього, що лише можливо, ніхто не осудить за таке рішення на цьому етапі кар'єри. Гонорари українця йдуть вгору останніми роками, тому це шанс забрати найбільші чеки у своєму житті.
Приклад: одіозний та популярний блогер Джейк Пол горить бажанням побитись з Усиком. Цей бій принесе великі суми, але його спортивний чинник досить сумнівний.
Мінуси: доведеться відмовитись від реально цікавих варіантів наступних поєдинків і виконувати всі умови, які будуть висувати організатори.
Варіант третій - знайти останній виклик
Плюси: найцікавіший варіант для самого Усика. Принесе ще більше популярності та поваги фанатів. Є можливість збільшити свою спортивну спадщину.
Приклад: трилогія із Тайсоном Ф'юрі чи ще один-два захисти свого статусу абсолютного чемпіона світу.
Мінуси: можна ризикнути й втратити ідеальний (непереможний) рекорд та піти на пенсію не у статусі найсильнішого боксера планети. Принесе не так багато грошей, як попередній варіант.
Ось саме із цих трьох варіантів вам, як менеджерам Олександра Усика, й потрібно буде обирати! Не забудьте поділитись своїми рішеннями у коментарях, обґрунтувавши свій вибір.