Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Чому алкоголь влітку особливо небезпечний – пояснює лікар з Одеси

Чому алкоголь влітку особливо небезпечний – пояснює лікар з Одеси
Одеське Життя • 5 переглядів • 1 хв читання

У спеку алкоголь швидко виводить воду з організму. Чим вища температура, тим більше води буде виведено. Що, у свою чергу, спричиняє згущення крові.

– Ви, мабуть, неодноразово чули, як люди, коли на пляжі випили спиртного, через деякий час починають скаржитись на прискорене серцебиття, запаморочення, коли від перерозподілу крові (бо організм намагається якось пристосуватись до спеки) відбувається різке падіння артеріального тиску, – каже заступниця медичного директора з наркології Одеського обласного медичного центру психічного здоровʼя Ольга Замнюкова. – У когось починаються аритмії, бо серцю важко прокачувати густу кров – кровʼяне русло велике, а крові мало. Люди можуть відчувати слабкість, оніміння кінчиків пальців на руках та ногах, буває, що не вдається думки зібрати до купи, стає складно говорити. Це свідчить про втрату адекватності сприйняття навколишнього середовища. Може дійти навіть до втрати свідомості.

– Вважається, що пиво – то не алкоголь, і його безпечно вживати навіть на пляжі. Це дійсно так?

– Пиво на 95% складається з води. Коли вона виводиться з організму, алкоголь та хміль концентруються і починають свій токсичний вплив на печінку, на головний мозок.

Пиво всмоктується слизовими оболонками шлунку, далі опиняється у кровʼяному руслі і звідти досягає головного мозку, починає впливати на центральну нервову систему. Саме тому фахівці завжди звертаються до відпочивальників з проханням не пити на пляжі. Але ми бачимо інше: люди закуповують пиво літрами, споживають його дуже багато.

– Правда, що пивний алкоголізм формується швидше за інші?

– Так, швидше. Розвивається пивний алкоголізм менш помітно для оточуючих, особистісна деградація спостерігається рідше. Але пивний алкоголізм дуже підступний. Пиво має у своєму складі мікроелементи, які призводять до формування більшої кількості жіночих гормонів у чоловічому організмі. З часом це формує безпліддя, чоловічу слабкість. Жінка такого чоловіка не може зрозуміти, чому не вагітніє, коли має досить нормального партнера. А в чоловіка, який дуже полюбляє пиво, немає сперматозоїдів, які нормально рухаються. 

– Останнім часом набувають популярності суміші з пива та енергетиків. Наскільки такий «експеримент» безпечний?

– Енергетик активує одні рецептори мозку, пиво пригнічує інші – з такого розбалансування нічого доброго очікувати не варто.Далі людину у стані спʼяніння обовʼязково тягне у воду. У спеку зазвичай вода не дуже тепла. Коли відпочивальник занурюється у воду, відбувається різкий спазм сосудів. Він може призвести навіть до короткотермінової втрати свідомості. Саме через це люди захлинаються і топляться на дуже невеликій глибині біля самого берега – до півтора метра.

– Часто згадують про безпечні дози алкоголю. Вони дійсно існують?

– Точніше, мова йде про стандартні дози. Горілки, віскі, коньяку – це 40 мл, вина – 150 мл, пива – 350 мл. Але все залежить від ваги, віку, стану здоровʼя, присутності певних хвороб, лікарських засобів, які людина приймає і які можуть конфліктувати зі спиртними напоями. Саме тому щодо багатьох ліків пишуть – у разі їх прийому не вживати спиртне.

Зокрема люди, які хворіють на цукровий діабет, які мають підвищений артеріальний тиск, у разі вживання спиртного матимуть більший токсичний вплив на головний мозок від препаратів, що приймають від своїх захворювань. Ті ж препарати від підвищеного тиску мають діуретичний ефект – вони виводять рідину. Алкоголь це ще більше підсилює, і кров максимально згущується. А якщо в людини є ще холестеринові бляшки, різко зростає вірогідність тромбоутворення і відриву тромбу.

– Зараз частіше вживати спиртні напої стали жінки. На пляжі це добре видно. Цікаво, що дуже популярною стала, зокрема, текіла…

– Жіночий організм складається з води на 40% менше, ніж чоловічий. Тому виведення води відбувається швидше, особливо у разі вживання міцних напоїв, як згадана вами текіла. Отже і отруєння організму відбувається швидше. Коли ви бачите неадекватну поведінку спʼянілої жінки, це якраз результат токсичного впливу алкоголю на її мозок. Інколи починаються галюцинози, як ускладнення алкоголізму, вони можуть тривати роками і дуже погано лікуються препаратами. Ми бачимо в жінок спочатку токсичні гепатити, потім цироз печінки. Ті з них, хто часто споживає алкогольні напої, найчастіше помирають до 50 років від масованої внутрішньої кровотечі, спричиненої цирозом печінки. 

– На пляжі досить часто можна побачити, як мама вмочує у пиво чи вино хлібчик і дає немовляті, щоб дитина спала…

– Діти та підлітки не повинні споживати спиртне, бо йде формування організму. І через вживання спиртного мозок дитини постійно відчуває токсичний вплив алкоголю, звикає до нього. Крім того, за вагою дитина менша за дорослу людину. Тому вода виводиться з її організму швидше і концентрація алкоголю зростає швидше. До 18 років дитина, яка змалечку знає, що таке спиртне, матиме затримки психічного розвитку, психопатії. Сформована залежність переважатиме над усім – бажанням когось слухати, навчатись, розвиватись. Наслідки раннього і потім постійного вживання алкоголю ми бачимо в хлопців. У воєнкоматі їх направляють до психіатрів, наркологів, невропатологів, щоб зрозуміти: проблема алкоголізму вже сформована чи лише формується. І таких випадків дуже багато. 

– На пляжі можна побачити ще один атрибут сучасності – дитяче шампанське…

– На мій погляд, не слід привчати дитину до того, що в дорослому віці вона зможе пити алкогольне шампанське, бо в дитинстві вживала дитяче. Використання дитячого шампанського призведе саме до цього.

– А що з напоїв краще брати на пляж?

– Рідини, що містять електроліти, – слабогазована чи негазована мінеральна вода, вода з лимоном, апельсином, мʼятою, узвар. Добре підтримує нирки та відновлює кількість солі в організмі томатний сік. Корисний також овочевий сік з томатів, болгарського перцю та моркви.

5