Чи входить здобуття освіти до трудового стажу
Питання про те, чи зараховується період навчання у вищих та середніх навчальних закладах до трудового стажу, є актуальним для багатьох українців. Відповідь на нього залежить від дати здобуття освіти, адже законодавство щодо цього питання змінювалось.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788, навчання за денною формою у вищих і середніх навчальних закладах, а також на курсах із підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації зараховувалося до трудового стажу лише до 1 січня 2004 року.
З 1 січня 2004 року набув чинності Закон України № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Цей закон запровадив нове поняття — «страховий стаж» — і скасував норму про зарахування періоду навчання до трудового стажу.
Що це означає? Відтоді для зарахування періоду до страхового стажу має значення не факт навчання, а сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України. Тобто, якщо ви здобували освіту після 1 січня 2004 року, цей період не буде автоматично зарахований до вашого страхового стажу. Натомість для зарахування стажу має значення, протягом якого періоду і в якій сумі ваш роботодавець (або ви самі, у разі добровільної участі в системі пенсійного страхування) сплачував страхові внески.
Отже, чи зараховуються періоди навчання до страхового стажу?
До 1 січня 2004 року навчання за денною формою у вищих і середніх навчальних закладах зараховувалося до трудового стажу.
Після 1 січня 2004 року навчання не входить до страхового стажу. Для зарахування періоду до страхового стажу ключовим фактором є сплата страхових внесків до Пенсійного фонду.
Ці зміни в законодавстві значно вплинули на порядок обчислення пенсійного стажу для тих, хто здобував освіту після 2004 року.