В комітеті ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики відбулася робоча зустріч бізнес-асоціацій, профільних міністерств, виробників та імпортерів підакцизної продукції. Вона була присвячена проблемним питанням впровадження електронної системи простежуваності підакцизних товарів - єАкциз.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на підсумки зустрічі.
Під час обговорення бізнес вкотре висловив свою занепокоєність щодо терміну впровадження системи єАкциз, яка поки що не готова до повноцінного тестування, і компанії матимуть вкрай обмежений час на її впровадження.
Представники бізнесу застерегли, що без законодавчих змін, які забезпечать достатній період для тестування всіх компонентів системи єАкциз, з 1 січня 2026 року існує ризик перебоїв у постачанні легальної продукції, зростання тіньового ринку та суттєвих втрат держбюджету, понад 400 млн грн щоденно, що є неприпустимим в умовах воєнного стану.
У зв’язку з цим, бізнес закликає відповідальні органи державної влади до 1 жовтня 2025 року ініціювати та прийняти законодавчі зміни, які забезпечать можливість тестування та належного впровадження повноцінної системи єАкциз протягом строку, що є не меншим від наразі закріпленого в Законі №3173-IX.
Тільки такий підхід забезпечить виконання системою єАкциз її основного призначення, надасть бізнесу необхідний час для налаштування, дозволить уникнути технічних збоїв, збереже стабільність надходжень до бюджету та запобігатиме зростанню тіньового сектору.
Бізнес очікує від влади чітких термінів щодо прийняття зазначених законодавчих змін, а також завершення розробки повноцінної версії системи єАкциз.
Нагадаємо, сфера виробництва та обігу підакцизних товарів в Україні переживає етап масштабних змін. З січня 2026 року в Україні має запрацювати система електронної акцизної марки "єАкциз".
Про особливості нововведення, про його переваги та вплив на кінцевого споживача - читайте у колонці для РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.