Президент України Володимир Зеленський вважав, що зробив усе правильно. Коли Дональд Трамп зажадав, щоб він підписав передачу прав на українські корисні копалини в обмін на військову допомогу — він погодився. Коли Білий дім вирішив, що єдиний спосіб зупинити війну — це безумовне припинення вогню з Москвою, Зеленський швидко пристав на це. Коли США попросили Україну утриматися від використання озброєння НАТО для ударів по території Росії, Київ також погодився.
Та врешті все це нічого не змінило. Цього тижня стало відомо, що Міністерство оборони США призупинило постачання ключових видів озброєння, які вже були затверджені та профінансовані Конгресом ще за адміністрації Байдена; у результаті українські міста залишаються беззахисними перед ракетними обстрілами Росії, а війська — з небезпечно низьким запасом боєприпасів.
Трамп вже чітко дав зрозуміти, що виступає проти майбутніх поставок зброї зі США. Але припинення поставок вже обіцяної і оплаченої зброї виглядає жорстоким і безпідставним, вважає Овен Метьюз, британський журналіст та історик.
Але якщо детально проаналізувати перелік озброєння, поставки якого були призупинені цього тижня, то аргумент про нібито захист виснажених американських запасів виглядає малопереконливо. По-перше, майже вся обіцяна зброя знаходиться не в самих Сполучених Штатах, а на американських військових складах у Польщі. Тривають суперечки щодо того, чи призупинення поставок стало результатом рішення Білого дому, чи це помилка бухгалтерів у Міністерстві оборони США. Насправді лише минулого тижня Трамп натякнув, що готовий знайти ще кілька батарей Patriot для Києва.
"Але в ширшому контексті це вже не має значення. У довгостроковій перспективі Трамп чітко дав зрозуміти: США більше не будуть постачальником зброї для України, оскільки він вважає, що війна повинна завершитися дипломатичним шляхом. На його думку, нові поставки озброєнь лише підливають масла у вогонь", — додає журналіст.
Трамп помиляється з однієї простої причини. Україна зараз веде оборонну війну на землі і повільно програє її, частково через брак вогневої потужності. Єдині успішні удари, які вона здійснює, — це точкові атаки на російські аеродроми й військові заводи, причому використовуються для цього переважно інноваційні засоби українського виробництва.
Київ уже заявив про готовність до негайного припинення вогню — за умови, що Росія зробить те саме. Україні потрібна зброя, щоб захищатися від постійних атак, а не для затягування війни.
"Найбільша практична проблема України полягає в тому, що європейські обіцянки втрутитися і заповнити прогалину, яку залишили США, поки що мало що дають у вигляді реальних поставок зброї. Європейські збройні сили були виснажені роками бюджетних скорочень, а ті мізерні запаси, що існували три роки тому, були швидко витрачені на фронті", — вважає Метьюз.
Зобов’язання збільшити оборонні витрати до 5% ВВП, ухвалене на саміті НАТО цього місяця, справді дасть поштовх розвитку європейського оборонного сектору. Але для того, щоб ці додаткові інвестиції стали відчутними, знадобляться роки.
"У короткостроковій перспективі європейці вирішили закуповувати американську зброю і передавати її Україні. Та якщо Вашингтон не може або не хоче надалі постачати Києву критично важливе озброєння — як свідчить призупинення відправок цього тижня — то становище Зеленського ще гірше, ніж побоювались навіть найближчі союзники", — підсумував журналіст.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати не припинили надання Україні допомоги. Але Пентагон мусить провести ревізію. Він додав, що Байден "спустошив усю країну", віддаючи "їм" зброю. Тож тепер, за словами президента, адміністрація має переконатися, що її вистачить самим Штатам.