Пристрасті навколо, ймовірно, “липового” проходження служби низкою депутатів Київради у складі 241 бригади ТрО не просто не вщухають, але й набирають обертів. Минулоріч ДБР передало до суду справу щодо депутатів Київради Михайла Терентьєва, Михайла Левченка (на колажі крайній праворуч і в центрі праворуч), Ігоря Хацевича (на колажі крайній ліворуч), а також його помічника Олексія Шпака – їх офіційно обвинувачують у тому, що вони були “відкомандировані” до КМВА у той час, коли їхні побратими виконувала бойові завдання. Тобто – фактично ухилялися від військової служби (у випадку з Хацевичем – сприяли ухилянню). Нещодавно підозру за “участь” у цій історії отримав і екссекретар Київради Володимир Бондаренко (на колажі в центрі) – правоохоронці вважають, що він порушив законодавство, “повернувши” все того ж Хацевича з військової частини і нараховувавши йому зарплату, що призвело до нанесення збитків бюджету міста. Бондаренко заперечує скоєння будь-яких злочинів і стверджує, що насправді Хацевич мав бронь, тобто взагалі міг не служити, і повернув кошти до столичної скарбниці.
Як стало відомо КВ, наразі правоохоронці розслідують чергові можливі факти порушення законодавства екссекретарем Київради Володимиром Бондаренком (нині – “рядовий” депутат міськради від партії “УДАР”).
Так, 10 липня 2025 року Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило йому про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки, до 5 років позбавлення волі) і ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 409 (пособництво у складі групи осіб у сприянні самовільному залишенню військової служби в умовах воєнного стану, до 10 років позбавлення волі) Кримінального кодексу (КК) України. Номер і дата відкриття відповідного кримінального провадження КВ поки що не вдалося знайти у відкритих джерелах. Наступного дня, 11 липня, Бондаренку було обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Як уточнили у ДБР, Володимир Бондаренко у 2022–2023 роках незаконно нараховував заробітну плату керуючому справами секретаріату Київради Ігорю Хацевичу (також є депутатом поточного скликання міськради від “Європейської солідарності”), який разом з іншими депутатами мобілізувався до лав ЗСУ. Відомо, що йдеться про військову частину А7375 (206 окремий батальйон ТрО 241-ої окремої бригади ТрО). При цьому, за версією слідства, Бондаренко достеменно знав, що Хацевич проходить військову службу. Як вважають в ДБР, внаслідок дій тодішнього секретаря Київради міському бюджету столиці було завдано збитків на суму понад 690 тис. гривень.
“Ба більше, колишній секретар міськради направив лист до Київської міської військово-цивільної адміністрації (КМВА) із клопотанням відрядити мобілізованого працівника для роботи у Київраді, де відсутні посади що підлягають заміщенням військовослужбовцями. Таким чином, він (Хацевич. – КВ) фактично ухилився від проходження військової служби, до військової частини не прибув, жодних завдань з оборони України не виконував”, – підкреслили в ДБР.
Читайте: Екссекретарю Київради повідомили про підозру в сприянні ухилянню від військової служби
Невдовзі після отримання підозри Володимир Бондаренко на своїй сторінці у Facebook прокоментував інкриміновані йому правопорушення та дії правоохоронців. Підозру він назвав повністю необґрунтованою, адже, мовляв, йому інкримінується виконання безпосередніх функціональних обовʼязків секретаря Київраді: підписання розпоряджень, листів, відомостей, платіжних документів тощо.
За словами Бондаренка, на думку слідства, підписання ним листа на ім’я начальника КМВА щодо можливості виконання Ігорем Хацевичем обов’язків керуючого справами — це пособництво ухилення від військової служби. При цьому, Бондаренко акцентував увагу на тому, що начальник міської військової адміністрації все ж підписав документ, який і дозволив виконання Хацевичем таких обов’язків.
“Виконання безпосередніх функціональних обовʼязків щодо підписання документів із виплати заробітної плати, на думку слідства, є незаконною виплатою. Хоча слідство достеменно знає, що Хацевич повернув до бюджету кошти, отримані від Київради, та не отримував кошти за місцем несення служби. Це при тому, що слідство взагалі 3-й рік намагається довести, що попри офіційну бронь та мінімум три звірки даних із ТЦК, Хацевич був таки мобілізований і нібито ухилявся від військової служби. На жаль, всупереч Конституції та Кримінально-процесуального кодексу презумпція невинуватості у нас не діє. Утім, не маю жодних сумнівів, що ми із захистом зможемо довести свою правову позицію. А ці дії правоохоронців розцінюю виключно як продовження політичного тиску”, – написав Бондаренко.
Читайте: Суд відправив екссекретаря Київради під цілодобовий домашній арешт, Бондаренко налаштований боротися далі
У своєму повідомлені ДБР недарма згадало той факт, що Ігор Хацевич “мобілізувався разом з іншими депутатами”. Під останніми маються на увазі Олег Левченко (фракція “Європейська солідарність”), Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”, директор КП “Інженерний центр”), а також помічник Хацевича Олексій Шпак. У травні 2024 року ДБР передало до суду обвинувальний акт стосовно цих трьох осіб до суду за фактом ухилення від несення обов’язків військової служби, що вчинене групою осіб за попередньою змовою (ч. 4 ст. 409, ч. 2 ст. 28 КК України). У рамках цієї ж справи Ігоря Хацевича офіційно було обвинувачено у сприянні в ухиленні, а екскомандир військової частини у якій ці громадяни проходили начебто проходили службу – у перевищенні військовою особою службових повноважень (ст. 426-1 КК України).
Читайте: Депутати Київради постануть перед судом за ухилення від військової служби
Розслідування цих поки що де-юре недоведених злочинів відбувалося в рамках кримінального провадження №42023113330000001 від 21 березня 2023 року, яке було відкрито територіальним управління ДБР у Києві. Слідчі встановили, що солдати вищезгаданої військової частини, троє з яких мають статус столичних депутатів, а ще один – помічник депутата Київради, впродовж року не з’являлись на військову службу, проте отримували грошове забезпечення. За наявними даними, у своїй військовій частині вони начебто займали посади командира, стрільців та водія двох стрілецьких рот. При цьому, як повідомили в ДБР, керівник апарату Київради сприяв оформленню липового «відрядження» трьом депутатам та одному з їх помічників до КМВА. Також до цієї оборудки був залучений і командир цієї військової частини, де вказані особи мали проходити службу за мобілізацією.
У судових ухвалах по вказаному провадженню уточнюється, що усі ці чотири особи мобілізувалися ще 24 лютого 2022 року – начебто це було зроблено “з метою захисту незалежності та територіальної цілісності України від збройної агресії російської федерації”. До другої декади квітня того ж року військова частина А7375 базувалася у Києві, аж поки їй не надійшло бойове розпорядження на переміщення для виконання бойових завдань до Миколаївської області. При цьому, сьомій стрілецькій роті цієї військової частини було доручено здійснювати охорону військового майна у Києві до повної передислокації військової частини в район бойових дій – тобто до 2 травня 2022 року. У зв’язку з цим Хацевич, Шпак, Терентьєв і Левченко, які на той час проходили службу в другій стрілецькій роті, попрохали керівництво частини питання про їх переведення до сьомої, і такі клопотання були задоволені.
Надалі же, як встановили в ДБР, ці чотири особи, не бажаючи виконувати обов`язки військової служби за посадами та бойові завдання в складі військової частини, ініціювали перед службовими особами КМВА та перед командиром військової частини питання про їх відрядження до вказаного органу – нібито з метою виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки. Уже 1 травня 2022-го КМВА направила до військової частини відповідний лист, і вже з наступного дня ці громадяни, за версією ДБР, “стали ухилянтами”. До військової частини вони з’явилися лише у березні 2023 року – тоді де-юре і було закінчено вчинення ними кримінальних правопорушень.
Скріншот судової ухвали по цьому провадженню від 23 вересня 2023 року
Також ДБР встановило, що Ігор Хацевич у цей період неодноразово залишав межі Київського гарнізону, де базується його військова частина, та “проводив час на власний розсуд за його межами” – на території рідної для себе Івано-Франківській області. Крім того, слідчі шукали докази виїзду за кордон його “колеги по нещастю” Михайла Терентьєва. Зокрема, вони клопотали перед Печерським районним судом Києва про надання доступу до документів, що зберігаються в очолюваному ним КП “Інженерний центр” – у т.ч. до наказів щодо відрядження Терентьєва до Польщі. Але чи знайшли ДБРівці такі “папірці”, наразі невідомо.
За даними руху “Чесно”, станом на вересень 2023 року військову службу проходили 18 депутатів Київради. Серед них у медіа активно згадувалися і згадуються як справді “бойові” народні обранці Олександр Погребиський (“Європейська солідарність”, 53 окрема механізована бригада), Аліна Михайлова (“Голос”, 1 окремий штурмовий батальйон «Вовки Да Вінчі» ім. Дмитра Коцюбайла), Юрій Федоренко (“Слуга народу”, 429 окремий полк безпілотних систем «Ахіллес») тощо. Але окремим депутатам і раніше неодноразово “прилітало” від військових і активістів з приводу, м’яко кажучи, “несправжнього” проходження служби. Наприклад, у цьому контексті називали прізвища Олександра Бродського (фракція “ВО “Батьківщина”), Юрія Сулигу (фракція “Єдність”), Михайла Наконечного (позафракційний, обирався від “Опозиційної платформи – За життя”) та інших депутатів, які служать у в 112 окремій бригаді ТрО (базується у Києві).
Так, ексвійськовий цієї бригади Олег Симороз (у жовтні 2022 року втратив обидві ноги поблизу Кремінної і зараз займається волонтерською діяльністю) у травні 2023-го звинуватив вказаних депутатів у тому, що вони, не дивлячись на свої ж заяви про участь у бойових діях і носіння військової форми, насправді постійно проживають у столиці. За інформацією, пункт постійної дислокації роти, яку очолює Бродський і у якій проходять службу інші депутати, на той час знаходився в будівлі одного з комунальних підприємств у Шевченківському районі столиц. Через усе це, мовляв, інші військовослужбовці прозвали дану роту «Дольче&Габанна».
“Кістяком цієї роти стали різноманітні політичні корупціонери, фріки та їх помічники, більшість з них були неправомірно оформлені в ТрО ЗСУ й відповідно вони отримують заробітну плату, премію та додаткову винагороду. Також депутати Бродський та Наконечний пролобіювали рішення Київради, яким передбачено щомісячну фінансову допомогу “добровольцям Добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ)”, які виконують бойові завдання. Втім, цю допомогу отримали лише члени ДФТГ з близького оточення Бродського та Наконечного. На жаль, в цей підрозділ затягнули і нормальних звичайних людей – треба ж корупціонерам кимось командувати… Цих хлопців час від часу відправляють на виконання бойових завдань за двома напрямками – медевакуація і аеророзвідка”, – розповів Олег Симороз.
Як повідомляла КВ, Володимир Бондаренко і Михайло Терентьєв також є фігурантами гучної справи, відомої як “операція “Чисте місто”. В рамках відповідного кримінального провадження Національне антикорупційне бюро (НАБУ) розслідує численні факти заволодіння і спроби заволодіння столичними комунальними ділянками у 2019-2023 роках. При цьому, Тереньєв у цій справі вже отримав підозру, а Бондаренку, який входить до найближчого оточення Віталія Кличка (з серпня 2014-го по серпень 2017-го він обіймав посаду керівника апарату КМДА, а з 2018 року деякий час був радником міського голови на громадських засадах) офіційно нічого не інкримінується – принаймні поки що.
Нагадаємо, за інформацію НАБУ, цю схему земельного “дерибану” начебто організувала злочинна група на чолі з бізнесменом та юристом Денисом Комарницьким (депутат Київради V-VI скликань від “Блока Леоніда Черновецького”). Окрім нього і Михайла Терентьєва (як очільника комісії Київради з питань містопланування, архітектури і земельних відносин), до цієї групи, за даними правоохоронців, увійшли заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич, членкиня тієї ж “земельно-містобудівної” комісії Олена Марченко (фракція “ВО “Батьківщина”), перший заступник директора КП «Спецжитлофонд» Юрій Леонов, заступник директора КП «Київблагоустрій» Олексій Мушта, а також ще чотири неназвані в судових ухвалах по цій справі особи (у т.ч. помічники Комарницького).
За інформацією слідства, учасники цієї групи, маючи організаційні та адміністративні можливості, обирали комерційно привабливі земельні ділянки та забезпечували самочинне спорудження на них будівель невеликої площі, право власності на які реєстрували на підконтрольних осіб. Після цього останні подавали до міськради заяви про передачу їм прав на земельні ділянки нібито для обслуговування цих споруд, що дозволяло уникати процедури конкурентних торгів. При цьому, як зазначають детективи НАБУ, депутати Київради та службові особи КМДА, які були членами вказаної злочинної організації, або ж перебували під її впливом, забезпечували прийняття необхідних рішень, внаслідок яких під обслуговування цих «об`єктів нерухомості» міськрадою виділялись земельні ділянки непропорційно великої площі та без процедури торгів.
Усього, як зазначають НАБУ, у результаті діяльності злочинної організації протягом 2023-2024 років із власності територіальної громади Києва незаконно виведено земельні ділянки вартістю 11,6 млн гривень, чим завдано збитків на цю суму. Також готувалося заволодіння ще шістьма ділянками загальною вартістю 83,7 млн гривень, що не вдалося завершити через викриття злочинної організації правоохоронним органом.
Читайте: Злочинна “Торгівля”: НАБУ і САП оприлюднили нові деталі резонансної справи щодо заволодіння столичною землею
Незважаючи на те, що, як зазначалося вище, Володимир Бондаренко поки що вийшов “сухим із води”, він був, за інформацією “Bihus.Info”, одним із тих, хто зіграв ключову роль у цих порушеннях. Так, після аналізу записів розмов між фігурантами журналісти дійшли висновку, що тодішній секретар Київради начебто приймав інструкції від Комарницького щодо голосувань на пленарних засіданнях Київради. І хоча це, звісно, не доведено обвинувальним вироком суду, на фоні такого скандалу Бондаренко вирішив піти з посади секретаря міськради – або ж “його пішли”. Сталося це 8 квітня 2025 року, і до сьогоднішнього дня Київрада не має секретаря – за останніми даними, цю посаду може обійняти представниця фракції “Голос” Зоя Ярош.
Читайте: Новим секретарем Київради може стати Зоя Ярош
Що стосується Хацевича, Левченка і Шпака, то вони не фігурували у настільких гучних історіях. Втім, перший все ж є достатньо відомою і вагомою персоною у столичному політикумі. Так, Хацевич є однокласником і товаришем секретаря Київради минулого VIII скликання Володимира Прокопів (обирався від “Солідарності”). Саме за часів “каденції” останнього Ігор Хацевич обійняв свою нинішню посаду керуючого справами секретаріату (у грудні 2015-го, де-факто – третя за повноваженнями посада після міського голови і секретаря), і до нинішнього скликання міськради вони разом пройшли від партії “Європейська солідарність”.
Депутати Київради неодноразово висловлювали свої претензії до роботи Хацевича, особливо в контексті організації роботи столичного муніципалітету. Зокрема, народні обранці просили його “економити світло” в будівлі міськради, але незважаючи на усі подібні претензії він вже майже десять років зберігає свій пост.