Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Археологи відкрили новий розділ в історії Британії: знахідка дала змогу дізнатися про дві забуті епохи

Археологи відкрили новий розділ в історії Британії: знахідка дала змогу дізнатися про дві забуті епохи
ZN.UA • 17 переглядів • 1 хв читання

Під час своєї другої експедиції в житті у 2023 році металошукач Глен Меннінг натрапив на два римські кавалерійські мечі. Вони стали відправною точкою розкопок, які розкрили наявність поселення залізної доби поруч із віллою II–III століття н. е, повідомляє The Guardian. У розкопках, проведених професійними археологами та волонтерами в полі у Глостерширі, виявилося, що мечі, ймовірно, були сховані в римському дворі або саду – можливо, щоб запобігти їх захоплення саксами.

Знахідка збереглася буквально за пів дюйма (1,27 см) від знищення. На мечах були помітні пошкодження від сільськогосподарської техніки.

“Це була феноменальна удача. Мечі були за пів дюйма, не більше ніж дюйм, від забуття”, – розповів Пітер Басбі, керівник проєкту Котсуолдської археології. 

Один із мечів, мав сліди декоративного зварювання, що свідчить про високий статус власника. Інший повністю гладкий – і це вказує на інший суспільний рівень. Довгі мечі або “спати” використовувалися римлянами-вершниками ще з початку другого століття нашої ери.

New archaeological discovery! An excavation in the Cotswolds has revealed an extensive settlement established over 2,000 years ago. ⛏️The site near Willersey in Gloucestershire dates from the Iron Age to the Roman period and includes possible evidence of a Roman villa. pic.twitter.com/ianmF3Hfio

У ході розкопок також виявлено залишки римської вілли – керамічна покрівля, яка могла бути частиною системи теплої підлоги, фрагменти мальованої штукатурки, а також сліди поселення залізної доби (800–100 рр. до н.е.). Зокрема, поховання людини зі залізним обручем на плечі і черепом коня неподалік, що додає контекст історичному значенню знахідок. 

“Це дає цінне розуміння характеру поселень від раннього залізного віку до римського періоду в Глостершир”, – зазначив старший археолог Historic England, фонду, який підтримав розкопки, Ян Барнс.

Нині знайдені мечі готуються до виставки в музеї Корініум у Сайренсестері, що має розпочатися 2 серпня. Historic England очікує на остаточний звіт, після чого вирішить, чи рекомендувати зарахувати ділянку до реєстру пам'яток Великої Британії. Подальші дослідження мають підтвердити зв'язки між римською віллою та поселенням залізної доби та з’ясувати, чому ці артефакти були прикопані разом.

Металошукач Глен Меннінг зізнався, що напередодні знахідки відчував, ніби “знайде щось особливе”. Це й справді збулося – його випадкова удача відкрила новий розділ британської історії.

Нещодавно археологи виявили найпівнічніший зразок іонічної архітектури елліністичної доби на Балканах – елітну резиденцію поблизу села Младо Нагорічане в Північній Македонії. Серед знахідок – збережені капітелі, розписані стіни та унікальне грецьке графіті.

17