За останні 20-30 років умовні Федерер, Надаль, Джокович чи сестри Вільямс привчили нас до того, що у тенісному світі є кілька головних зірок, які виграють майже усі головні турніри, залишаючи іншим гравцям (навіть топовим) лише "крихти" від загальної кількості розігруваних трофеїв.
Зараз, в останні кілька років, ми спостерігаємо активну фазу зміну поколінь в обох турах. На зміну чоловічій "великій трійці" прийшли Яннік Сіннер і Карлос Алькарас, а у жінок головними фігурами заведено вважати Аріну Соболенко і, як раз таки, Ігу Свьонтек (відносити до цієї компанії американку Коко Гофф ще ранувато, вона лише пробує закріпитись на елітному рівні). Саме ці гравці і є головними фаворитами на те, щоб спробувати наблизитись за кількість перемог на турнірах Великого шолома (далі у тексті ТВШ) із зірками минулого.
Окрім загальної кількості перемог на ТВШ, є ще одне величне досягнення, яке підкорюється лише обраним. Мова йде про так званий "кар'єрний Великий шолом". Суть його полягає у тому, щоб виграти усі чотири ТВШ протягом кар’єри (хоча б по одному разу).
Це настілки складна задача, що з моменту початку "відкритої ери" тенісу (1968 рік) зібрати кар’єрний Великий шолом змогли лише четверо чоловіків: вищеописані Федерер, Надаль та Джокович, а також американець Андре Агассі. У жіночому турі таких історій було трохи більше: Серена Вільямс, Марія Шарапова, Штеффі Граф, Мартіна Навратілова, Кріс Еверт та Біллі Джин Кінг.
Так от, у цьогорічному фіналі Вімблдону, який пройде у цю суботу (початок гри о 18:00), зустрінуться Аманда Анісімова та Іга Свьонтек. І, ймовірно, у жіночому турі саме полька є тією тенісисткою, яка найближче підібралась для того, щоб увійти до вищеописаного елітарного клубу тих, хто все ж зміг завоювати усі чотири турніри найвищої категорії. Чи зробить Іга передостанній крок до величі?
На цю мить полька має у своєму активі п'ять перемог на ТВШ – чотири на Ролан Гаррос та один на ЮС Опен. У разі перемоги над Анісімовою вона закриє й питання із виграшем Вімблдону. Іга в останні кілька років вважалась головною тенісисткою планети, тримаючи під контролем своє перше місце у рейтингу та виграючи більшість турнірів, у яких брала участь. Але чому ж тоді на початку цього матеріалу було сказано про "несподіваних учасників цього фіналу", якщо, як мінімум, Свьонтек є гегемоном сучасного жіночого тенісу? Відповідь на це питання можна розділити на дві частини.
По-перше, полька проводить свій найгірший сезон за останні роки. Що вже говорити, якщо вона досі не виграла жодного титулу у 2025-му. Ну і друга причина – гра на трав’яному покритті завжди вважалась найслабкішою стороною Свьонтек. На тому ж таки Вімблдоні вона часто вилітала у стартових раундах, часто програючи відверто слабшим тенісисткам.
Наприклад, у 2019 вона поступилась Вікторії Голубіч у першому ж матчі, а у 2022 році полька вилетіла від Алізе Корне в 1/16. Ось чому така впевнена гра польки в останні два тижні викликає захоплення та легке здивування. І це при тому, що на юніорському рівні Свьонтек навіть вигравала молодіжний Вімблдон. У суботу вона, попри минулорічні провали на траві, матиме нагоду здобути цей престижний титул й на дорослому рівні.
Тепер давайте трохи поговоримо про людину, яка все ж може стати між Ігою та її першим трав’яним мейджором. Її опоненткою у фіналі стане Аманда Анісімова. Для широкої аудиторії вона, можливо, стала відкриттям саме на цьому Вімблдоні, тому давайте я познайомлю вас із цією 23 річною американкою та розповім про те, чого можна чекати від неї у фінальному матчі.
Аманда вперше засвітилась на тенісному горизонті у 2019 році, коли сенсаційно розгромила на Австраліан Опен Аріну Соболенко (6:3;6:2). Після того моменту вона завоювала три трофеї на рівні WTA, один із яких у цьому році. Зараз Аманда посідає 12 сходинку у світовому рейтингу, але, само собою, суттєво підніметься після того, як їй зарахують очки за успішну гру на цьогорічному Вімблдоні. В наступний понеділок вона гарантовано стане сьомою ракеткою світу.
Передумови для такого прориву Аманди цілком можна було передбачити, адже протягом сезону вона завоювала найбільший титул у кар'єрі, ставши чемпіонкою на Мастерсі у Досі. Також 23-річна американка видала елітний трав'яний відрізок (12-2).
Окремо варто відзначити крутість Анісімової на кортах Вімблдону. На своєму шляху до півфіналу вона підходила фаворитом до кожної стадії, тому найбільшим випробуванням для американки стала заруба із першою ракеткою світу Аріною Соболенко у попередньому раунді. Аманда провела класний поєдинок і відправила білоруску додому завдяки дуже сміливому та агресивному стилю гри. Вона не боялась ризикувати у вирішальні моменти, чого лише вартую віннер американки на вирішальному матч-болі.
Така впевненість у собі вражає, адже всього два роки тому Анісімова, залікувавши травму, не захотіла повертатись до тенісу через моральні проблеми. Вона заявила, що хоче зробити паузу від професійного спорту та зайнятись власним ментальним здоров’ям. За словами американки, їй дуже допомогла арттерапія, Аманда захопилась малюванням і навіть часто ділилась своїми картинами із фанатами в Інстаграмі. Подолавши цей складний етап у житті, Анісімова не лише знову почала виступати на найвищому рівні, а й демонструє найкращі результати у своєму житті.
Надзвичайно агресивний теніс Анісімової дає результат: вона набирала щонайменше по 26 віннерів у кожній зустрічі, починаючи з другого кола. Правда, переоцінювати ці показники також не варто, вона все одно в мінусі щодо невимушених помилок (146:183). Та й не варто забувати про не найскладнішу турнірну сітку. Не лише в контексті гучних імен, а й у плані зручних по стилю гри суперниць, які також прагнули постійно актувати й помилялися ще частіше, ніж американка: Носкова, Павлюченкова, Соболенко і так далі.
У цих зустрічах спостерігалось не так багато затяжних розіграшів, оскільки швидко траплялися або влучання в сітку чи аут, або швидко виконана результативна атака. Тож Аманді буде дуже складно перебудуватися – в майбутньому фіналі не вийде набирати очко за два-три удари, адже Іга просто таки обожнює крутити довгі комбінації із задньої лінії.
Сама ж Свьонтек без втрати сету розібрала таких же атакувальних Коллінз, Таусон, Самсонову і Бенчич. Полька грамотно мінімізувала ситуації, в яких її опонентки мали б ігрову перевагу для постійних атак, тому вони набагато частіше помилялися. У самої ж Іги прослідковується солідний баланс між активно виграними очками й невимушеними помилками у минулих чотирьох матчах (80:63).
Ще одну підказку, чому варто вважати саме польку фаворитом надав Новак Джокович, який на старті турніру зазначив, що м'ячі "Slazenger" швидко стають м'якими, і гра сповільнюється. Такий розклади, само собою, на користь універсальної Свьонтек, яка відмінно міняє темпи та ритми гри.
Ну і не варто забувати про досвід та чемпіонський менталітет – у фіналах турнірів Великого шолома у Свьонтек досі стовідсотковий показник перемог. А на рівні WTA туру полька виграла 10 з 12 крайніх фіналів. Саме досвід Іги може стати ключовим фактором у матчі проти Анісімової, яка вперше пробилася до вирішальної стадії на мейджорі. Чи матиме казка Аманди щасливий кінець? Навряд. Прогнозуємо впевнену перемогу Свьонтек та перший кубок Вімблдону у її колекції трофеїв.