Попри спеку, яка останні роки влітку є все більш екстремальною, кондиціонери в європейських будинках є рідкістю. Якщо у США вони встановлені у 90% житлових будинків, то в Європі цей показник становить приблизно 20%. У Німеччині та Великій Британії взагалі кондиціонерами обладнані лише 3% і 5% будинків відповідно, пише CNN. У чому причина такої різниці?
Кондиціонери дорого встановлювати, і вони споживають багато енергії, тому в Європі вони довго сприймалися як розкіш, а не необхідність. За даними CNN, тарифи на електрику в європейських країнах вищі, ніж у США, і після початку повномасштабного вторгнення Росії проти України ціни зросли ще вище.
Житлові комплекси від LEV Development – це простори любові, підтримки та натхнення. Кожен проєкт гармонійно вписується в міський простір і підсилює його цінність. Дизайн, архітектура та продумана інфраструктура формують нову культуру життя.
У багатьох країнах Європи будинки старші, ніж у США. Приміром, у Великій Британії кожен шостий будинок – зведений до 1900 року. У старих будівлях важче встановити системи-клімат контролю, а охоронний статус памʼяток не дозволяє встановити кондиціонери.
Водночас історичні будівлі в Південній Європі відразу проєктувалися з огляду на клімат – товсті стіни, маленькі вікна з жалюзями чи решітками, які фільтрують сонячні промені і забезпечують протяг. Тож значної потреби в додатковому кондиціонуванні тут і немає. Натомість у північних регіонах історична забудова менш пристосована до високих температур, адже спекотні періоди тут почали траплятися порівняно нещодавно.
Кондиціонери суперечать стратегії Європи досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року. Дослідження, проведене у Парижі, виявило, що кондиціонери можуть підвищити температуру на вулиці на 2-4 градуси, що особливо відчутно в містах зі щільною забудовою. Деякі країни обмежують користування кондиціонерами, що заощадити енергію. У 2022 році Іспанія заборонила встановлювати температуру кондиціонерів у громадських приміщеннях нижче 27 градусів.
Однак ставлення до кондиціонерів змінюється, оскільки Європейський континент нагрівається вдвічі швидше за решту світу. За прогнозом Міжнародної енергетичної агенції, до 2050 року кількість кондиціонерів у країнах ЄС зросте вдвічі порівняно з 2019 роком. Водночас експерти застерігають, що збільшення використання кондиціонерів створює замкнене коло, адже споживання енергії кондиціонерами якраз і посилює кліматичну кризу, через яку зростає температура повітря і збільшується необхідність у використанні охолоджувальних пристроїв.